Obsah článku:
Ani po 14 měsících se u Knyku nepodařilo vyčistit přírodu po krádeži nafty z navrtaného potrubí
Ani po více než roce není vyčištěná půda po ekologické havárii u Knyku na Vysočině. Předloni tam zloději navrtali potrubí, ze kterého uniklo několik tisíc litrů nafty. Dnešní kontrolní den zástupců poškozené společnosti Čepro, vodohospodářů a dalších úřadů prokázal, že čištění pozemku bude pokračovat dalších několik měsíců.
Na asi hektarový pozemek vytekly na konci roku 2013 tisíce litrů nafty z navrtaného potrubí. Podle expertů je na místě stále potřeba zaměstnanec sanační firmy, který dohlíží na kvalitu podzemní vody. Jak dlouho bude obnova území trvat, zatím nejde odhadnout.
„Je to do určité míry věc přírody i technologie. Budeme schopni to říci po podzimu, až proběhne vegetační část roku. Celá oblast štičího rybníku a okolí je dnes na limitech. Řeší se jen část kopce,“ říká bezpečnostní ředitel společnosti Čepro Jiří Novák.
Havlíčkův Brod chce za poškození přírody u Knyku na Vysočině přes 80 tisíc korun. Škodu město uplatňuje na společnosti Čepro. Poškozená společnost Čepro zatím stanovila výši škody na více než 55 milionů.
Město chce peníze hlavně na výsadbu nových stromů, upřesňuje místostarosta za KDU-ČSL Čeněk Jůzl:
„Asi 2300 nových sazenic. To dělá zhruba 80 tisíc. Další, v podstatě minimální škoda je ušlý zisk z nájmu. Štičí rybník je pronajatý rybářům a ti ho nemohli zhruba rok využívat.“
Podle odhadu vyteklo ze zloději navrtaného potrubí asi 100 tisíc litrů nafty, dělníci z místa odvezli přes 12 tisíc tun zeminy, odčerpali stovky kubíků vody.
Čtveřici zlodějů hrozí až pětileté vězení a úhrada škody. Před havlíčkobrodský okresní soud by měli předstoupit v půlce března.
Jaký chcete Český rozhlas? Váš názor nás zajímá. Vyplňte dotazník.
Škoda, že na místě nebyla použita fotopast. To by pak dopadení pachatele bylo podstatně snadnější. Přečtěte si další příběh, kde by se její využití také mohlo vyplatit.
SOUTĚŽ: Poslední divočina na Zemi? Oceán. Vyhrajte jeho knižní průzkum s Davidem Attenboroughem Přírodovědec David Attenborough natáčel ve všech oceánských životních prostředích planety – od ledových moří na pólech až po odlehlé korálové útesy. S dlouholetým spolupracovníkem Colinem Butfieldem se teď dělí o příběh poslední velké divočiny, který formuje pevninu, na níž žijeme, reguluje podnebí a vytváří vzduch, který dýcháme. O knihu Oceán hrajeme v pravidelné pondělní soutěži.
„Mám to štěstí, že žiji už bezmála sto let. Během této doby jsme se toho o oceánu dozvěděli víc než v jakékoli jiné fázi lidských dějin. Oceánografie odhalila přírodní divy, které si chlapec ve třicátých letech minulého století nedovedl ani představit,“ vypráví Attenborough.
„Světový oceán jsme změnili natolik, že se v příštích 100 letech staneme buď svědky masového vymírání jeho života, nebo velkolepého zotavení,“ upozorňuje. „Já se už nedozvím, jak tento příběh skončí. Zůstávám ale přesvědčený, že čím více lidí bude přírodě rozumět a nacházet v ní potěšení, tím větší máme naději, že zachráníme ji i sebe samé.“
Čtenáři se v nové publikaci ponoří do osmi unikátních biotopů skrytých ve slaných vodách. Proplavou chaluhovými lesy, mangrovy a korálovými útesy a nahlédnou do nejhlubších zákoutí nejméně probádaného ekosystému Země, skrytých téměř jedenáct kilometrů pod hladinou.
Na fascinující objevitelské cestě se setkají s karetami a plejtváky obrovskými, s klauny očkatými a světélkujícími medúzami, s vampýrovkami a „bezhlavými kuřecími příšerami“, což je zvláštní druh sumýše obývajícího oceánské dno.
S vřelostí, inteligencí a úžasem typickými pro veškeré Attenboroughovo dílo představuje kniha Oceán svět, jenž je zoufale křehký a se svou neobyčejnou regenerační schopností zároveň podivuhodně odolný.
Sir David Attenborough je televizní moderátor a přírodovědec, jehož kariéra započala před více než 60 lety. Během této doby se z něj stal jeden z největších přírodních dokumentaristů na světě a je autorem řady zásadních televizních dokumentárních seriálů. Jeho poslední kniha Život na naší planetě slavila mezinárodní úspěch.
Colin Butfield je spoluzakladatelem a ředitelem Open Planet Studios. Podílel se na celé řadě dokumentů a krátkých filmů včetně seriálu BBC Earthshot a dokumentárních snímků pro Netflix Život na naší planetě a Prolomit hranice. Pro National Geographic připravil ve spolupráci s Attenboroughem celovečerní dokument Oceán.
Jejich knihu Oceán vydalo nakladatelství Práh v českém překladu Jitky Jeníkové.
Chcete se zapojit do soutěže o pět publikací Oceán? Napište nám do pátku 18. července do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.
Jaký chcete Český rozhlas? Váš názor nás zajímá. Vyplňte dotazník.
Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!
Nejdůležitější informace z článku
Skutečnost | Detail |
Ekologická havárie | Došlo k úniku několika tisíc litrů nafty z navrtaného potrubí v Knyku na Vysočině na konci roku 2013. |
Trvání problému | Čištění pozemku trvá již více než 14 měsíců a potrvá další několik měsíců. |
Odhad škody | Výše škody na přírodě vyčíslena na více než 55 milionů korun. |
Odpovědnost | Škoda byla uplatněna městem Havlíčkův Brod na společnosti Čepro; město chce přes 80 tisíc korun na výsadbu stromů. |
Odstraněná zemina | Dělníci odvezli přes 12 tisíc tun znečištěné zeminy a odčerpali stovky kubíků znečištěné vody. |
Současný stav | Na místě se stále nachází zaměstnanec sanační firmy dohlížející na kvalitu podzemní vody. |
Právní následky pro zloděje | Čtveřici zlodějů hrozí až pětileté vězení a povinnost uhradit škodu. |
Počet sazenic | Město plánuje výsadbu přibližně 2300 nových sazenic stromů. |