Nový Bor vstoupí do centrálního registru jízdních kol. Kradená by se tak spíš mohla vrátit majitelům . Možné využití fotopasti?

Obsah článku:

    ‚Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé bojí chodit do lesa.‘ Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů Slovenská vláda ve středu schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který Dle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku.

    Uvedené návrhy předložil kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který před novináři označil za výrazně konzervativní dřívější závěry studie ochranářů a vědců z českých univerzit, že medvědí populace na Slovensku čítá 1012 až 1275 zvířat. Dle Taraby „stačí“ mít v zemi 800 medvědů.

    „Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku,“ řekl Taraba před jednáním vlády. Dodal, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.

    Ministr tvrdil, že situace ohledně medvědů byla v zemi dlouhodobě zanedbávaným problémem, který nelze řešit ze dne na den. V posledních letech Dle něj stoupl v zemi počet střetů lidí s medvědem, a to na loňských 1900 případů.

    „Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé budou bát chodit do lesa, kde se z člověka stane potrava pro medvěda. Jsme v období, kdy by měli být v klidovém režimu. Je reálná obava, že léto může být mimořádně špatné z pohledu útoků této šelmy na lidi,“ řekl premiér Fico.

    Několik nevládních organizací ve společném prohlášení napsalo, že stát se nezabývá preventivními opatřeními. Za problém označily existenci míst, která lákají medvědy do blízkosti lidských obydlí a turistických tras.

    „Obáváme se, že mimořádná situace může být zneužita k politickým cílům ministra životního prostředí, který na jejím základě udělí, Dle nás, nezákonnou výjimku k odstřelu stovek medvědů. Slovensko tak může v budoucnu čelit dalším postihům ze strany Evropské unie,“ uvedl Rastislav Mičaník z organizace Aevis. Dodal, že medvěd je chráněným živočichem evropského významu.

    Slovenští ochranáři jsou dlouhodobě ve sporu s lesníky a některými politiky ohledně velikosti medvědí populace. Opozice zase tvrdila, že počet útoků medvědů na lidi neklesl, byť ministerstvo životního prostředí už loni nechalo usmrtit nejvíce těchto šelem.

    Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je právě vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.

    Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

    Nový Bor vstoupí do centrálního registru jízdních kol. Kradená by se tak spíš mohla vrátit majitelům
    Zastupitelé v Novém Boru odsouhlasili spolupráci s centrálním registrem jízdních kol. Město je zatím jediné na Českolipsku. Snaží se tak snížit drobnou kriminalitu. Strážníci tak mohou kontrolovat cyklisty, jestli jedou na svém kole, nebo ta nalezená majiteli vrátit. Zapojilo se už více než 50 městských policií v Česku.

    „Registrace kol je jedna z možností, kterou chceme zabránit kriminalitě. Znamená, že by se kolo dalo zjistit kdekoliv v republice,“ říká starosta Jaromír Dvořák ze Starostů pro Liberecký kraj.

    Navíc není registrace finančně náročná. Obce za přístup do registru zaplatí 1500 korun.

    Kdyby už Nový Bor v registru kol byl dříve, byla by o trochu větší naděje také na nalezení kola dcery Renaty Mrňové.

    „Vylomili dva zámky, než se sem dostali. Bylo to úplně nové horské kolo, které dcera dostala k Vánocům. Ani jednou si na něm nezajezdila. Šla si zrovna pro něj, že se venku projede, a tak jsme zjistili, že se to kolo ztratilo,“ vzpomíná na nedávnou krádež jízdního kola.

    Pátrali i v zastavárnách a bazarech, jestli tam někde nebude. Neuspěla ani pojišťovna, ani policie.

    O připojení se k centrálnímu registru kol uvažují i další obce, například Česká Lípa, Mimoň nebo Doksy.

    „Neměli jsme ani potuchy, že něco takového existuje. Usoudili jsme, že by bylo dobré znát názor veřejnosti,“ uvádí šéf strážníků v letovisku u Máchova jezera Antonín Kadlec.

    Lidé se mají vyjádřit prostřednictvím ankety. Drobná kriminalita v Doskech s letní turistickou sezonou každoročně stoupá.

    „Přes léto je tu abnormální nárůst obyvatel. Stahují se nám sem různí lidé,“ připomíná Kadlec.

    Registr by Dle něj mohl fungovat podobně jako ten pro motorová vozidla. Muselo by se ale zapojit co nejvíc měst a obcí.

    Kadlec popisuje i to, jak by pak mohla fungovat kontrola kol. „Při kontrole vybavení jízdních kol bychom mohli také zjistit, jestli to kolo je toho majitele, který na něm sedí.“

    „V případě nálezu jízdního kola bychom mohli zjistit původního majitele, kterému by se mohlo vrátit,“ dodává ředitel městské policie.

    Věděli jste, že doslova za pár korun lze pořídit tzv. GSM alarm, pomocí kterého si můžete sami, snadno a efektivni vyřešit zabezpečení domu?

    Nejdůležitější informace z článku

    Hlavní událost Schválení odstřelu 350 medvědů na Slovensku kvůli nárůstu útoků a nebezpečné situaci pro lidi.
    Počet medvědů na Slovensku Populace se odhaduje na 1012 až 1275 jedinců, ministr Taraba tvrdí, že 800 medvědů je dostačující.
    Útoky na lidi V loňském roce bylo zaznamenáno 1900 případů střetů mezi lidmi a medvědy.
    Preventivní opatření Stát se nezabývá preventivními opatřeními a místo toho zvažuje plošný odstřel.
    Rizika vyhlášení mimořádné situace Může být zneužita k politickým cílům a ohrozit ochranu medvědů na úrovni EU.
    Registr jízdních kol v Novém Boru Město se připojuje k centrálnímu registru jízdních kol pro snížení drobné kriminality.
    Finanční náklady registrace Obce zaplatí 1500 korun za přístup do registru.
    Plány dalších obcí Obce jako Česká Lípa, Mimoň a Doksy uvažují o připojení se k registru jízdních kol.
    Hlavní přínos registru Pomůže vracet nalezená kola jejich majitelům a usnadní kontrolu jejich původu.
    Zájem veřejnosti Veřejnost má možnost vyjádřit názor na registraci kol prostřednictvím ankety.