Obsah článku:
Každoroční mapování pohybu šelem sleduje i přesuny vlků. Potvrdilo jejich výskyt v severní části Beskyd Vlci se pohybují po celém území Beskyd. Potvrdily to zatím předběžné výsledky každoročního sčítání šelem v Moravskoslezském kraji. Přesné údaje o pohybu a počtu zvířat, včetně rysů, budou mít ochránci přírody až zhruba za tři týdny.
Informaci o pohybu šelem potvrdil ředitel Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula. Důkazy o pohybu vlků se podle něj našly i tam, kde se dříve příliš neobjevovaly.
„Podařilo se nově potvrdit i výskyt v severním podhůří Beskyd. Další lokality jsou vázané nejen přímo na CHKO, ale třeba i na krajinu za hranicí. Jsou to Vizovické vrchy nebo sever Bílých Karpat,“ dodává Jaskula.
Mapování pohybu šelem se letos uskutečnilo už počtyřicáté a dělá se i proto, aby se více chránily trasy, po kterých se šelmy pohybují, aby se na takových místech nestavěly třeba ploty. Šelmy například často zahynou při překračování rušných silnic na takzvaných migračních koridorech.
Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?
Obří graffiti, oprýskaná omítka a nepořádek. Bazén slavného hotelu Thermal se mění v ruinu Venkovní bazén karlovarského hotelu Thermal býval vyhledávaným cílem turistů, lázeňských hostů i místních. Roky zanedbávané údržby ale nakonec vedly k jeho uzavření. Nyní areál včetně přilehlé kavárny chátrá a stává se terčem vandalů. Ti nedávno vnikli přímo do vypuštěného bazénu a posprejovali ho.
Hotel Thermal bude už za necelý měsíc hostit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jen několik kroků od kinosálů, které každoročně praskají ve švech, se ale nachází ta část hotelového komplexu, kam je vstup zakázán. Venkovní bazén je od začátku loňského roku zavřený, postupně chátrá a stává se cílem vandalů. Totéž platí pro přilehlé terasy a kavárnu.
Pobouření naposledy vyvolalo zejména velké graffiti, které se objevilo přímo uvnitř vypuštěného bazénu a které na šířku pokrývá téměř celou jeho stěnu. „Jako školačka jsem tam často chodila plavat, bylo tam pokaždé plno. Hlavně v zimě to mělo své kouzlo. Je mi to moc líto,“ napsala na facebooku Jana Horažďovská. Příspěvek upozorňující na graffiti vyvolal na sociální síti stovky reakcí.
„Ano, toto je nám velmi líto. Objekt je střežený bezpečností službou, ovšem v tomto případě zjevně došlo k selhání ostrahy, která za to ponese plnou odpovědnost a graffiti odstraní na vlastní náklady,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Adam Vojtěch, který v představenstvu hotelu Thermal zastupuje ministerstvo financí. (v době focení areálu žádná ostraha přítomna nebyla, pozn. red.)
Komplex se ale potýká s celou řadou dalších problémů spojených s postupným chátráním. Patrné jsou odpadávající kachlíky i kusy zdiva, odpadky a rozrůstající se plevel.
„Když o Thermalu s kýmkoliv mluvím, zejména s místními z Karlových Varů, pokaždé se zmiňují o příšerném stavu bazénu a kavárny. Jsou na skvělém místě, z kavárny i z bazénu byl výhled na celé Vary. Dříve tam místní chodili na první rande, teď se tam téměř bojí projít,“ reagovala na současný stav hotelu Marie Kordovská – vnučka architektů Machoninových, autorů stavby.
Vlastníkem hotelu je stát, který ho spravuje prostřednictvím ministerstva financí. Jeho tehdejší šéf Andrej Babiš (ANO) chtěl před dvěma lety bazén prodat. „Je to nejlepší pozemek Karlových Varů, takže předpokládám, že by bylo dobré sehnat nějakého arabského šejka, který nám za to dá dobré peníze,“ řekl tehdy Babiš. Z prodeje ale pro nedostatek zájemců sešlo.
O koupi nemají zájem ani Karlovy Vary. „Město neprojevilo o bazén zájem, ač nabídka byla ze strany vedení hotelu opakovaně učiněna, a to i v době před vypuštěním bazénu. Pravděpodobně má město jiné priority. Jsme však nadále připraveni jak s městem, tak Karlovarským krajem jednat,“ uvedl Vojtěch.
Že město o koupi neuvažuje, potvrdil serveru iROZHLAS.cz primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). „Protože by to znamenalo neúnosnou finanční zátěž. Nemám ani tak na mysli kupní cenu, která může být symbolická, ale investiční náklady spojené s rekonstrukcí. Co však může být předmětem jednání je případná spoluúčast města a kraje na provozu bazénu, pokud bude zrekonstruován a opět funkční,“ sdělil Kulhánek.
Kvůli špatnému stavu byl bazén začátkem roku 2016 uzavřen. Stavba podle Adama Vojtěcha nesplňovala základní provozní požadavky – a to jak hygienické, tak bezpečnostní. Znalci identifikovali závady i na elektrickém zařízení. „Tento stav byl zapříčiněn tím, že prakticky za celou dobu 40 let nebyla do bazénu ani přilehlé budovy provedena žádná významnější investice,“ sdělil.
„Myslím, že je to cíleně vedené k tomu, že už se tam plavat nebude. Už se tam radši ani nechodím koukat,“ říká Svatopluk Zídek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Před lety byl jedním ze stavbyvedoucích, kteří na vznik bazénu dohlíželi.
Hotel Thermal čeká po ukončení letošního filmového festivalu rekonstrukce. Jak ale přiznává Adam Vojtěch, v první vlně oprav se s bazénem nepočítá.
„Vzhledem k tomu, že akciová společnost THERMAL-F má omezené finanční prostředky na opravu, je nutné určit si priority. Po vyhodnocení stavu objektu samotné hotelové budovy je pro nás jednoznačně prioritní oprava právě této hlavní budovy, která je nejen pro budoucnost hotelu, ale i pořádání mezinárodního filmového festivalu, zcela klíčová,“ dodává.
Rozsáhlá budova v centru Karlových Varů vznikla v 70. letech a je jedním ze symbolů českého brutalismu – architektonického stylu, který se stal příznačným právě pro díla architektů Machoninových.
„Bazén a k němu přilehlá kavárna byla mými prarodiči navržena jako nedílná součást komplexu Thermal. Co se architektury týče, je tato část stavby historiky považována za tu nejkvalitnější a v době, kdy bazén byl ještě funkční, to bylo oblíbené místo jak místních, tak hotelových návštěvníků. To, že se o bazén hotel nestará, je podle mě vážným porušením povinností řádného hospodáře,“ říká k současnému stavu komplexu jejich vnučka.
Architektka Machoninová by si přála, aby byla její stavba prohlášena kulturní památkou. To ale v květnu ministerstvo kultury odmítlo.
„Památková zóna, kde se Thermal nachází, není stejně důsledná, jako památková ochrana budovy samotné. I kvůli tomu babička i já chceme, aby byl ochráněn přímo Thermal, včetně bazénu,“ okomentovala rozhodnutí ministerstva Marie Kordovská.
S jejím názorem se ztotožňuje i primátor Karlových Varů. „Neprohlášením Thermalu za památku byli v podstatě odmítnuti všichni, kdo měli na nápravě stavu celého areálu včetně bazénu zájem. Nyní je tedy odpovědnost výhradně na vlastníkovi,“ řekl.
„Požádali jsme ministerstvo kultury o nahlédnutí do spisu jako účastník řízení, abychom mohli připravit případné podání rozkladu proti tomuto rozhodnutí. Zpětnou vazbu z ministerstva ještě nemáme. O podání rozkladu by po získání potřebných informací poté rozhodovala Rada města,“ dodal Petr Kulhánek.
Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.
Nejdůležitější informace z článku
Informace o vlků v Beskydech | Informace o bazénu hotelu Thermal |
Vlci se pohybují po celém území Beskyd | Venkovní bazén hotelu Thermal chátrá a je terčem vandalů |
Výskyt vlků byl potvrzen v severní části Beskyd | Hotel Thermal chce po uzavření filmového festivalu provést rekonstrukci |
Přesné údaje o pohybu vlků budou známy za cca tři týdny | Bazén byl uzavřen v roce 2016 kvůli nedostatkům a neúdržbě |
Výskyt vlků byl nově potvrzen i na severním podhůří Beskyd | Vandalové vnikli do bazénu a posprejovali jej |