Hendikepovanému sportovci zloději zcizili speciální kolo, vyjel na něm i havajskou sopku Mauna Kea . Práce pro fotopast?

Největší přechod pro divokou zvěř na světě. V Los Angeles překlene osmiproudovou dálnici V Kalifornii se staví dosud největší bezbariérový přechod pro divokou zvěř. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má chránit místní ekosystém a v něm žijící pumy. Zvířata tady bezpečně přejdou osmiproudou dálnici u Los Angeles. O plánovaném zvířecím přechodu informuje Good News Network.

Po letech práce bylo vztyčení prvního vodorovného úseku 210 metrů dlouhého přechodu historickým okamžikem. Most umožní volně žijící zvěři volně přecházet přes dálnici 101 bez překážek a bude tak chránit mnoho místních druhů, píše Good News Network. 

„Všichni jsme jásali, když jeřáb spustil první betonový nosník přes dálnici,“ řekla nadšená Beth Pratt, výkonná ředitelka kalifornské Národní federace pro divokou přírodu.

Po dokončení v roce 2026 bude Wallis Annenberg Wildlife Crossing největším koridorem pro volně žijící živočichy na světě. 

Ochránci přírody doufají, že pomůže obnovit zdejší ekosystém, který poničila blízkost civilizace. Přecházení některých silnic je pro zvířata tak náročné, že se mu často spíše vyhnou. Pak dochází k demografické i genetické izolaci, která má z dlouhodobého hlediska zničující následky.

Na projekt začali ochránci shromažďovat potřebných 92 milionů dolarů před osmi lety. Získali dary od více než 3000 soukromých, filantropických a firemních institucí z celého světa. Další finanční prostředky pak věnovala Nadace Wallis Annenberg. 

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Hendikepovanému sportovci zloději ukradli speciální kolo, vyjel na něm i havajskou sopku Mauna Kea Úspěšnému hendikepovanému sportovci Zbyňkovi Švehlovi ukradli zloději speciální kolo. Zbyněk je vozíčkář a jak vykradené auto, tak místo na stání byly označené symbolem invalidy. „Rozbili dvě okénka a přes kufr vytáhli bike ven přímo před naším domem v Horních Počernicích,“ říká vytrvalec, kterému se už čtyřikrát podařilo zdolat nejtěžší triatlonový závod světa – havajského Ironmana.

Speciální kolo potřebuje na závody a teď doufá, že ho zloději někde zahodí, protože komukoliv jinému je takový bike k ničemu. „Kolo stojí 200 tisíc, ale pro normálního člověka, který může běhat a chodit, je na nic. Ani do sběrného dvora se nehodí, protože je z karbonu.“

Zbyněk Švehla přijel do Základní školy v Říčanech, kde dětem vypráví o sportování, o životě na vozíku a o tom, jak je důležité se nevzdávat. První závody ho čekají už v dubnu.

„Mám doma trenažér, ale ten nemůžu jen tak sundat a začít na něm jezdit venku. To je na doma.“

Zbyňka poslouchá i Jarmila Onderková, která s ním jezdí po školách diskutovat s dětmi. Sama je také na vozíku, ale nezávodí. Krádež z místa pro invalidy a z označeného auta ji nepřekvapila. „Zbyňkovi se to stalo už podruhé.“

Předchozí krádež dopadla svým způsobem dobře, protože zloději zjistili, že bike neprodají, a vyhodili ho už v Horních Počernicích. „Doufám, že by to takhle mohlo dopadnout i teď, ale už je to skoro pět dnů. Stačilo by aspoň torzo toho kola, třeba jen rám.“

Pořízení nového kola je nejenom drahá záležitost, ale vyžaduje i měření a přípravu, protože bike měl Zbyněk upravený na míru.

Dokonce na něm jako první vozíčkář vyjel havajskou sopku Mauna Kea v nadmořské výšce 4205 metrů. „Mám na něm spoustu vychytávek přímo na sebe.“

Při krádeži speciálního biku zloději rozbili i dvě okénka v autě. Případ šetří policie.

Zbyněk Švehla ochrnul po pádu z kola při triatlonových závodech v devatenácti letech. Po dlouhodobé léčbě začal plavat, později i závodit v reprezentaci, časem se vrátil k cyklistice a Ironmana na Havaji se účastnil šestkrát. Do cíle dojel čtyřikrát. Mezitím vystudoval Vysokou školu ekonomickou. S manželkou vychovává dceru.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.