Izrael vyšetřuje své vojáky z důvodu krádežím na mezinárodních flotilách

Na Vysočinu se po 200 letech vrátili vlci a vyvedli mladé. Někteří farmáři začínají zabezpečovat dobytek Na Vysočině se po takřka 200 letech rozmnožili vlci. Pár, který na jaře přišel z Polska do Žďárských vrchů, má několik mláďat. A zatímco posledních pár týdnů strávila vlčata s matkou v noře, teď už začínají s rodiči objevovat Vysočinu.

„Od března je výskyt trvalý. Vlk si našel partnerku a došlo k úspěšnému rozmnožení,“ říká Václav Hlaváč, vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny na Vysočině. Dle ochranářů se vlci vyskytují i v západní části Žďárských vrchů a několik z nich se dalo i s mláďaty znovu do pohybu.

„Když byla vlčata maličká, tak pochopitelně zůstávala v noře a samice byla s nimi, zatímco samec obstarával potravu. Teď už vlčata běhají a přesouvají se na vzdálenost několika kilometrů,“ vysvětluje Hlaváč. Doplňuje také, že pokud vlky někdo výrazně nevyruší, tak by mohli na Vysočině zůstat.

Zatím je ale nejisté, zda vlčata zůstanou s rodiči. „Osud vlčat je těžké předjímat, protože některá zůstávají s rodiči a tím vznikají smečky. Některá mladá zvířata se ale rozhodnou osamostatnit a od smečky odejdou,“ říká šéf vysočinských ochranářů.

I když mají ochránci přírody z návratu vlků na Vysočinu radost, tak přítomnost šelem znervózňuje zemědělce. Agentura ochrany přírody a krajiny s nimi jedná o možnostech, jak zabezpečit hospodářská zvířata.

„Nyní mají vlci mladé, tím pádem se smečka zvětší a bude muset někde lovit. Problém tedy může nastat v zimě, kdy by začali napadat hospodářská zvířata,“ tvrdí předseda Asociace soukromých zemědělců na Havlíčkobrodsku Ondřej Dejmal.

Místní farmáři měli obavy hlavně na jaře, kdy vlci oblast osídlili, zatím ale k útoku na hospodářská zvířata nedošlo. Zemědělci také ví, kde se vlci zhruba pohybují.

„Víme, kde se v případě přesídlení vlků soustředit na ochranná opatření. Těmi jsou lepší ploty nebo zavírání zvířat na noc do uzavřených prostor. Nejlepší by bylo, aby k takové situaci vůbec nedošlo,“ dodává Dejmal.

Část farmářů si Dle šéfa havlíčkobrodských zemědělců už nyní obstarává dotace na zajištění dobytka. Případné škody způsobené vlky pak hradí stát v plné výši.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Izrael vyšetřuje své vojáky kvůli krádežím na mezinárodních flotilách
Izraelští vojáci nejspíš kradli počítače a mobilní telefony pasažérům mezinárodní flotily, která v květnu vezla humanitární pomoc do palestinské Gazy. O vyšetřování informují hlavní izraelské deníky.

Za mřížemi už skončil jeden důstojník a tři vojáci, kteří prý od něj vědomě koupili ukradené notebooky. Izraelci na jaře flotilu zadrželi v mezinárodních vodách. Sedm set cizinců pak Izrael poslal do věznice a lodi dlouho stály zakotvené v přístavech. Právě tehdy mělo ke krádežím docházet.

Čtyři podezřelí jsou ve vazbě a vojenská policie prý zvažuje zadržení dalších. V tuto chvíli se ví o krádeži asi pěti počítačů a několika mobilů. Předpokládá se ale, že elektroniky bylo více. Nejmenovaný důstojník připustil, že podezření vypadají velmi průkazně.

Na zmizení svého majetku si stěžují někteří zahraniční aktivisté i novináři, kteří byli na palubě. Izrael jim ani dva a půl měsíce po zadržení flotily nevrátil všechny věci. Někteří zjistili, že někdo telefonoval ze zabavených mobilů.

Italský novinář zase nahlásil, že někdo použil k nákupu jeho zabavenou kreditní kartu. Armáda všechny stížnosti odmítala s tvrzením, že veškeré věci už poslala do zahraničí a že v Izraeli z nich nic nezůstalo.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Vlci na Vysočině Izraelská vojenská kauza
Vrácení vlků po 200 letech Krádeže počítačů a mobilů
Vlci se rozmnožili, objevují se s mláďaty Vojáci krádli na mezinárodní flotile
Vlkata se přesouvají na vzdálenost několika kilometrů Čtyři podezřelí ve vazbě, další zadržení zvažováno
Místní farmáři zabezpečují dobytek kvůli vlkům Nepředávání veškerého majetku pasažérům