Obsah článku:
Ochránci zvířat se zatím starají spíš o ježky. Další zvířata budou potřebovat pomoc po Silvestru Přelom roku představuje pro zvířata pokaždé velmi náročné období, ať už ve volné přírodě, nebo v našich domovech. S příchodem zimy musí volně žijící živočichové čelit mrazům a nedostatku potravy. A k tomu se s rozvojem zábavní pyrotechniky přidaly ještě ohlušující rány z petard a dělobuchů. Řada vysílených zvířat proto kvůli lidské zábavě hyne stresem nebo po úrazu.
Klece v Záchranné stanici hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy dnes okupují skoro dvě stovky ježků. Celkem jich pražští zvířecí záchranáři letos přijali přes sedm stovek, tedy o polovinu více než v uplynulých letech.
Zpravidla jde o jedince, kteří se nestihli vykrmit na hmotnost potřebnou k přezimování, jsou nemocní či oslabení parazity. Nebo jde o opuštěná mláďata.
Aby ježek zimu přežil, potřebuje dosáhnout hmotnosti alespoň 600 gramů. Někteří ježci se do stanice ale dostali s poloviční hmotností a ošetřovatelé jim teď pomáhají nabrat potřebné tukové zásoby.
Jakmile se podaří zvířata vykrmit, ukládají se k zimnímu spánku. K tomu jim ošetřovatelé připravují klece vystlané senem a s boudičkou vyrobenou z lepenkové krabice. Zde budou spát až do dubna či do května, kdy je záchranáři zase odvezou zpět do volné přírody.
Podobně se zaměstnanci stanice v pražských Jinonicích starají o zvířata, která doplatila na silvestrovské veselí. V minulosti třeba v Praze řešili případy poraněných labutí, které během novoročních oslav ve zmatku narážely do elektrického vedení.
Letos ještě k žádnému takovému případu nedošlo, ale ošetřovatelé počítají s tím, že po Novém roce bohužel budou takovéto situace zase řešit.
Co dalšího hrozí na konci roku zvířatům v naší blízkosti? Poslechněte si Naturu Ondřeje Nováka.
Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.
Olomouc dala do ulic miniknihovny. Boxy z plexiskla ale ničí vandalové
Obyvatelé Olomouce si mohou už měsíc půjčovat zdarma knihy z malých knihovniček, které radnice rozmístila v ulicích a parcích. Boxy z plexiskla ale opakovaně ničí vandalové. Obzvlášť spadeno mají na miniknihovničku v průchodu v Denisově ulici.
Zaměstnanec olomouckého magistrátu Radim Schubert, který má projekt na starosti, tam musí pouliční půjčovnu knih opravovat i několikrát týdně.
„Včera přes den někdo rozbil dvě části miniknihovny,“ stěžuje si Schubert. A když se v podvečer vracel z olomouckého magistrátu, musel vzít domů i další poničené části.
Ráno v kanceláři je dal dohromady a teď je přímo na místě slepuje. Doufá, že opravená knihovnička vydrží v historickém barokním průchodu v centru města alespoň den nebo dva.
„Minulý týden se to zničilo během dvou dnů dvakrát,“ upozorňuje. Boxy na knížky jsou vyrobeny ze slepených plátů plexiskla. Stačí jedno dobře mířené bouchnutí nebo kopnutí a Radim Schubert má co lepit.
V jeho sisyfovském snažení ho ovšem neustále podporují příznivci na Facebooku. „Zatím vytrváme a uvidíme, jak dlouho,“ neztrácí Schubert naději.
O místo v takzvané Lomené galerii totiž nechce přijít: „Vždycky když jsem tu třeba jenom chvíli byl, dodal jsem nějakou knihu a jenom zpovzdálí sledoval, jestli si lidé ty knihy berou, tak musím říci, že během okamžiku se tady zastaví obrovská spousta lidí.“
Čtivo na zkrácení dlouhé chvíle si vypůjčuje i student nedaleké filozofické fakulty Petr Schraier. Nápad na sdílení použitých knih se líbí také Petře Novotné. Do miniknihovny přidala knížku a časopisy.
Na vině jsou nejspíš opilci
„Dneska jsem dala jenom dvě, protože spěchám do práce. Až budu doma uklízet na Vánoce a budu třídit knihovnu, tak určitě přispěji. Možná by někdo třeba Jiráska nebo nějakou takovou knihu přivítal,“ uvažuje.
Vandalové jí ale radost nedělají. „Myslím si, že to jsou třeba mladí lidé, kterým je všechno jedno, co třeba nepracují, tak tady jdou večer z hospody, smysl života žádný,“ konstatuje smutně.
Miniknihovna v Denisově ulici se nachází mimo dosah bezpečnostních kamer a městské policii se zatím nepodařilo chytit vandala při činu.
Pouliční půjčovnu tak strážníci alespoň monitorují při pravidelných pochůzkách a hlásí Radimu Schubertovi případné závady. Mladý úředník je přesvědčený, že boxy nejspíš likvidují náhodní opilí kolemjdoucí.
Miniknihovny najdou Olomoučané také na Horním a Dolním náměstí a v hudebním altánu ve Smetanových sadech.
Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.
Nejdůležitější informace z článku
Ochrana zvířat po Silvestru: | Miniknihovny v Olomouci: |
Státní přehled zvířecí Záchranné stanice v Praze: | Projekt s miniknihovnami v ulicích a parcích Olomouce: |
Přijato přes 700 ježků, o polovinu více než předchozí roky | Obyvatelé si mohou půjčovat knihy zdarma |
Ježci často přijímáni z důvodu nedostatečné váhy k přežití zimy | Miniknihovny jsou vandaly opakovaně ničeny |
Ježci jsou krmeni a usazováni k zimnímu spánku | Projekt knihoven monitorován, údržba a opravy často potřebné |