Policie neví, jak řešit krádeže mobilů
Se vzrůstající oblibou chytrých mobilních telefonů roste i počet jejich krádeží. A dostat zpátky zcizený přístroj je Dle policie těžší i kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Ten letos na jaře zrušil tu část zákona, která mobilním operátorům nařizovala uchovávat lokalizační a provozní data o všech zákaznících. Mobil tak dneska získá majitel zpátky jen shodou šťastných náhod.
„V červnu mi byl odcizen mobilní telefon, nevšiml jsem si toho hned a když jsem to zjistil, protože se jednalo o telefon v hodnotě přes 10 tisíc korun, tak jsem si řekl, že by bylo vhodné to asi ohlásit a trochu to těm zlodějům ztížit,“ vypráví svůj příběh programátor Daniel Felix Hrouzek.
„Na policii jsem ohlásil krádež a tam mi bylo řečeno, že je možné nechat telefon zablokovat přes jeho výrobní číslo. Bohužel taky bylo řečeno, že není možné telefon ve spolupráci s operátorem lokalizovat, protože několik měsíců předtím byla tato možnost Ústavním soudem znemožněna,“ dodává Hrouzek.
Dle policie totiž Ústavní soud zrušením napadené vyhlášky zásadním způsobem zredukoval její možnosti při prověřování a vyšetřování méně závažné kriminality.
„Údaje o uskutečněném telekomunikačním provozu byly tak mnohdy jedinou možností k získání informací k osobám, které se této trestné činnosti dopouštějí. Policii České republiky byly tímto způsobem odebrány prostředky sloužící k ochraně občanů a jejich majetku. Výsledkem této úpravy je nárůst trestné činnosti i nižší objasněnost,“ vysvětluje vrchní komisařka z policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.
Ale zpátky k Danielovi a jeho nelehké cestě za ukradeným mobilem. Po uplynutí 30denní lhůty, během které se mobil nenašel, policie telefon zablokovala. V tu chvíli z něj nešlo volat, ale jinak fungoval normálně. Přes překupníky se nakonec dostal do bazaru, kde našel kupce.
„Při prvním pokusu o telefonát se objevilo hlášení, že telefon je blokován Policií ČR a ten člověk zareagoval poměrně slušně, telefon vzal a šel ho odevzdat na policii a zjistit, co s ním může dělat,“ říká Hrouzek.
Policii dotyčný řekl, kdo mu ho prodal a pátrání po pachateli mohlo pokračovat dál. Kromě toho, že mobil se Danielovi vrátil notně špinavý a ošoupaný, byl bez baterie a zůstala v něm nepochopitelně cizí paměťová karta.
„Nalezla se na ní poměrně velká spousta fotografií a videa a možná i Dle obličejů se podaří identifikovat zloděje,“ říká Daniel Hrouzek.
Telefony si zapamatují spoustu přihlašovacích údajů
V chytrých telefonech je spousta aplikací, které zloděj může zneužít proti vám – třeba email.
„Nastavení zůstane v paměti, pokud ji zloděj celou nevymaže. Sociální aplikace – Facebook, Foursquare, Google Plus, telefon může mít zapamatované přihlašovací údaje a pak je velmi vhodné okamžitě přístupové hesla změnit přes desktopové aplikace, aby je ten člověk nemohl dál využívat,“ dodává Hrouzek.
Každopádně nahlásit krádež mobilu se vyplatí, třeba jen kvůli tomu, že ho policie zablokuje. Podrobný návod, jak postupovat, když vám někdo mobil ukradne, najdete na webu policie.cz. Loni policisté registrovali nejméně kradených telefonů za posledních deset let.
Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?
Mládě mořského orla uvízlo ve skruži, odřelo si o beton křídla.Teď ho léčí v záchranné stanici v Třeboni V záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Třeboni pečují mořského orla. Pracovníci ho vyprostili z betonové skruže, do stanice se dostal na přelomu září a října. O dravce se tam starají jednou až dvakrát do roka, ne všichni se ale vrátí zpátky do přírody.
O mládě orla mořského pečují šéf stanice Jan Nový a ošetřovatelka Klára Černá. „Dáváme mu antibiotika. Teď vydezinfikujeme rány a otevřená rána se potírá kyselinou hyaluronovou, aby se podpořilo hojení,“ popisuje Jan Nový.
Pták má zničené drápy a poměrně vážně poraněné klouby na křídlech. „Když se pokoušel vyletět ze skruže, tak si křídla neustále odíral o beton. Poranění jsou docela vážná, protože na jednom křídle má prasklou chrupavku. Dvakrát denně mu rány čistíme a ošetřujeme je,“ říká Jan Nový.
Orel už se zotavuje. „Odhadujeme, že v té skruži byl velice dlouho, protože při nálezu byl nesmírně zesláblý a pohublý. Teď už se nám začíná trošku spravovat,“ dodává šéf záchranné stanice.
Dle ošetřovatelky Kláry Černé je tento dravec docela vzorným pacientem. „Jedná se o letošní mládě Dle kroužku, takže je ještě takový mírnější, než kdyby to byl dospělý jedinec,“ vysvětluje.
Na Třeboňsku žijí desítky mořských orlů. Někteří z nich se dostávají i do záchranné stanice pro volně žijící živočichy. „Měli jsme tady mláďata, s nimiž spadlo hnízdo, měli jsme tady otráveného orla, orla se zlomeninami, orla s vykloubeným křídlem. Ty příčiny jsou různé,“ vyjmenovává Jan Nový.
Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.
Podívejte se na našem partnerském portálu na nejlepší tipy jak poznat nevěru
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Problém | Řešení |
Mobilní operátoři nesmí uchovávat lokalizační a provozní data | Mobilní telefony nelze lokalizovat při krádeži |
Policie zablokuje ukradené mobilní telefony | Mobilní telefon zůstane funkční, ale blokovaný policí |
Mobil po krádeži může skončit u překupníka | Při pokusu o použití se zobrazí hlášení o blokování |
Ztráta mobilu může ohrozit osobní údaje | Po krádeži ihned zabezpečit sociální aplikace a změnit hesla |
Pracovníci záchranné stanice pečují o zraněné mořského orla | Rany se dezinfikují a ošetřují antibiotiky a kyselinou hyaluronovou |
Orlí mládě má vážně poraněné klouby, křídla a drápy | Orlí mládě musí projít dlouhodobou léčbou a zotavit se |
Někteří zranění orli se nevracejí do přírody kvůli svým zraněním | Orlí mládě potřebuje kompletní zahojení pro přežití ve volné přírodě |