Práce pro foto past?: Po jednom dni práce je Karlův most čistý. ‚Dosud to byl nejrozsáhlejší vandalismus,‘ povídá restaurátor

Bystrozraký samotář, po němž touží pytláci. Rys ostrovid vidí kořist ve tmě až na 300 metrů Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu.

Rys ostrovid je mimořádně krásná kočka s extrémně vyvinutým zrakem i sluchem. Kořist vidí i ve tmě na vzdálenost 300 metrů.

Rys je charakteristický typickými štětinkami na ušních boltcích, jimž se říká chvostky, a specifickými licousy. Ty používá k otírání se o skály a předává tak vzkaz ostatním samcům a především samicím, které mají zájem o páření.

Rys žije samotářsky, nemá rád kočky domácí a lišky. Má také specifickou strategii lovu, jelikož svou kořist vždy překvapuje útokem ze zálohy a nikdy ji nepronásleduje.

Na celém území České republiky dnes žije slabá stovka rysů, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Rys ostrovid je bohužel stále častým terčem pytláků a trofejových lovců a musí čelit spoustě dalších nebezpečí. Jeho pobyt se snaží monitorovat tzv. Rysí hlídky Hnutí DUHA.

S jejich dlouholetou hlavní koordinátorkou na Šumavě Josefou Volfovou a ředitelem Šumavského národního parku Pavlem Hubeným a ředitelem KRNAP Robinem Bohnischem se vydala po stopách rysa Markéta Ševčíková.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Po jednom dni práce je Karlův most čistý. ‚Dosud to byl nejrozsáhlejší vandalismus,‘ říká restaurátor Restaurátor, který pro pražskou Technickou správu komunikací od soboty odstraňoval graffiti z Karlova mostu, skončil s pracemi v neděli večer. V pondělí to řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Dodala, že na místě se ještě uskuteční kontrola s památkáři, kteří rozhodnou, zda budou potřeba další úpravy. K poškození mostu se v sobotu policii přihlásil mladý muž.

Modré nápisy v angličtině se objevily na mostě v pátek, pokrývaly pravou stranu zábradlí a části podstavce jedné ze soch a lampy. Případem se v pátek začali zabývat policisté, Technická správa komunikací pak zajistila odstranění graffiti, kvůli kterému restaurátor Jakub Tlučhoř přerušil dovolenou.

Čištění začalo v sobotu po poledni a trvalo do večera následujícího dne. „Na místě ještě bude kontrola se zástupci památkové péče a další postup bude upřesněn,“ uvedla v pondělí Lišková. Tlučhoř je odborným restaurátorem s licencí na kulturní památky, což je nutná kvalifikace pro podobné práce. Vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.

Policie měla při řešení případu k dispozici kamerové záběry, na základě kterých se jí v sobotu v podvečer přihlásil nezletilý pachatel. Podle záběrů s ním byla ještě holčička, jejíž totožnost policie také zná. U obou nicméně nemůžou policisté kvůli nezletilosti sdělit totožnost. Trestný čin poškození cizí věci může soud potrestat až tříletým vězením, mladistvým v případě prokázání viny hrozí nižší tresty. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun.

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci nechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

Věděli jste, že doslova za pár korun lze pořídit tzv. GSM alarm, pomocí kterého si můžete sami, snadno a efektivni vyřešit zabezpečení domu?

Nejdůležitější informace z článku

Rys ostrovid Karlův most
Žije samotářsky Vandalismus:
Velmi plachý a mimořádně krásný Modré nápisy v angličtině na mostě
Vyvinutý zrak i sluch Restaurátorem odstraňováno graffiti
Kořist vidí i ve tmě na 300 metrů Restaurátor s licencí na kulturní památky
Slabá stovka rysů v ČR Trestní čin poškození cizí věci