Při celoevropské razii ve sběrnách, vlacích i nádražích vyšetřovatelé zadrželi tuny kradených kovů . Myslíte, že by pomohlo použití fotopasti?

Obsah článku:

  Na Pálavu se rozšiřují šakali z Balkánu. ‚Divná liška,‘ popisují ho řidiči V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava v posledních letech stále častěji pozorují přítomnost šakala obecného, který se do ČR kvůli oteplování dostává z Balkánu. Zatím není zřejmé, kolik těchto šelem v lokalitě je, jde o náhodná pozorování, řekl zoolog Správy CHKO Pálava Pavel Dedek. Šakal se v Česku dostal i do jiných míst, stabilní populaci má například v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku.

  První pozorování šakala z Pálavy je Dle zoologa z roku 2004. „V posledních letech jsou pozorování častější. Kolik jich na Pálavě žije, nevíme, údaje jsou zatím roztříštěné. Bohužel je to zvíře žijící docela skrytě a údaje o jeho výskytu jsou zatím sporadické, omezené na náhodná pozorování,“ uvedl Dedek.

  Doplnil, že zatím jde hlavně o údaje náhodných pozorovatelů, často řidičů, kteří v noci zaregistrují na silnici „divnou lišku“. Rozeznat se dá šakal ale i Dle stop – typická jsou srostlá bříška předních prstů. Charakteristické je i jejich vytí.

  Šakal se šíří přirozeně z Balkánu. Do Česka doputoval přes Maďarsko, kde už jde o poměrně běžný druh, a Slovensko. Udává se, že jednou z možných příčin současné expanze šakala do nových teritorií je změna klimatu a zkrácení doby s trvalou sněhovou pokrývkou v oblastech, které obsazuje. Roli hraje ale i proměna krajiny a její migrační prostupnost či absence konkurenčních druhů v lokalitě, například vlků.

  Šakal je potravní oportunista, v potravě má zastoupenou rostlinnou i živočišnou složku, živí se i mršinami. Z živočichů loví především ty drobné, kdy více než polovinu potravy tvoří hlodavci. Z rostlinné potravy převažují zralé plody. Potrava je podobná jako u lišek, jen hlodavců je v ní ve srovnání s liškou zřejmě více, šakal je mnohem více vázán na zemědělskou krajinu.

  U nás jde stále ještě o nový druh. Na rozdíl třeba od norka amerického, mývala severního nebo psíka mývalovitého se šakal dostal na české území Dle zoologa bez přímého přičinění člověka. „Jde o přirozenou migraci, a tak nelze šakaly považovat za ‚invazní druh‘. Hranice areálů rozšíření různých druhů se v průběhu času mění. Někdy druhy zcela přirozeně expandují, jindy ustupují,“ popsal Dedek.

  Šakal je šelma menší než vlk, velikostí je blíže lišce. Dle zoologa rozhodně nemá důvod útočit na člověka a lidem se, stejně jako liška, vyhýbá.

  „Vzhledem ke skrytému způsobu života je setkání se šakalem spíš raritou, zajímavým zážitkem. Pokud budete mít to štěstí a setkáte se s šakalem, včetně jedinců například sražených autem, prosíme, zdokumentujte to fotkou a dejte nám vědět,“ vyzval zoolog. Uveden by mělo být i údaj kdy a kde se to stalo.

  CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.

  Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

  Při celoevropské razii ve sběrnách, vlacích i nádražích policisté zadrželi tuny kradených kovů
  Skoro čtyři tuny kradených kovů zadrželi čeští policisté při celoevropské akci proti krádežím na železnici. Zátah s názvem Blue 24 provedlo v noci na čtvrtek na dva a půl tisíce uniformovaných mužů a žen. Ve vlacích, nádražích i sběrnách surovin hledali hlavně kovy ukradené na železnici.

  „Akce byla koordinovaná Bruselem. U nás se do ní zapojilo téměř 2500 policistů, kteří zkontrolovali téměř 1200 jedoucích vlaků a 1400 nádražních budov,“ popsala Českému rozhlasu mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

  „My jsme zhruba v 1500 sběrnách druhotných surovin nalezli skoro 4000 kilogramů železa, které s největší pravděpodobností pochází z trestné činnosti,“ upřesnila mluvčí. Při akci policisté zajistili také 80 kilogramů mědi, která Dle nich taktéž pochází hlavně z železnice.

  Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.