Speciální kolo hendikepovanému triatletovi ukradli zloději, 250 tisíc na nové přispěli lidé za necelý den . Práce pro foto past?

Obsah článku:

  Speciální kolo hendikepovanému triatletovi ukradli zloději, 250 tisíc na nové přispěli lidé za necelý den Vozíčkáři Zbyňkovi Švehlovi odcizil zloděj začátkem února speciální závodní kolo přímo z kufru auta před jeho domem v Horních Počernicích. Protože se na zakázku vyrobený handbike nepodařilo doposud policii dohledat, lidé se rozhodli hendikepovanému triatlonistovi na nový finančně přispět. Požadovanou částku 250 tisíc korun se podařilo vybrat za necelý den.

  „Rozbili dvě okénka a přes kufr vytáhli bike ven přímo před naším domem,“ řekl Radiožurnálu před časem Švehla, kterému se už čtyřikrát podařilo zdolat nejtěžší triatlonový závod světa – havajského Ironmana.

  „Kolo stojí 200 tisíc, ale pro normálního člověka, který může běhat a chodit, je na nic. Ani do sběrného dvora se nehodí, protože je z karbonu,“ dodal s tím, že nechápe krádež zrovna takto specifického sportovního náčiní.

  Kolo bylo vyrobeno speciálně pro Švehlu na míru. „Mám na něm spoustu vychytávek přímo na sebe,“ vysvětlil. Přesto, že celý případ začala řešit policie, handbike se nepodařilo vypátrat.

  „Během týdne, který uplynul od krádeže, jsem ucítil ve svém okruhu silnou podporu a porozumění a nemluvím jen o reakcích na sociálních sítích,“ vysvětlil sportovec.

  Lidé se proto sportovci, který jako první vozíčkář vyjel havajskou sopku Mauna Kea v nadmořské výšce 4205 metrů, rozhodli na nové kolo finančně přispět. 

  Od nedělního večera lidé na Konto Bariéry poslali více než požadovaných 250 tisíc korun.

  „Kdyby se však přeci jen stal zázrak a mé staré dobré kolo se někde objevilo, nebudu toužit po novém a veškeré prostředky, které se prostřednictvím této sbírky vyberou, jistě dobře poslouží projektům Konta Bariéry,“ dodal Švehla.

  Zbyněk Švehla ochrnul po pádu z kola při triatlonových závodech v devatenácti letech. Po dlouhodobé léčbě začal plavat a později i závodit v reprezentaci. Časem se vrátil i k cyklistice.

  Škoda, že na místě nebyla použita fotopast. To by pak dopadení pachatele bylo podstatně snadnější. Přečtěte si další příběh, kde by se její využití také mohlo vyplatit.

  Pražská zoo představila nová mláďata. Osiřelého bonga horského se ujaly dospělé samice V pražské zoo se narodila mláďata několika druhů kopytníků. Mezi přírůstky je kriticky ohrožená antilopa adax, takin indický, sob karelský a goral sečuánský. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Osiřelého mláděte bonga horského se ujaly dvě dospělé samice.

  Mládě kriticky ohrožené antilopy adax se v zoo narodilo 3. srpna, návštěvníci tak mohou nyní vidět mládě samečka spolu s mladou samičkou narozenou v červnu ve výběhu poblíž horní stanice lanovky. Tento pouštní kopytník přežívá dnes pouze v Čadu a Nigeru ve zbytku populací, které dohromady nepřesahují stovku jedinců.

  Ve výběhu goralů sečuánských pak mohou návštěvníci vidět nově narozenou samičku, letos jde teprve o jedno ze dvou mláďat goralů sečuánských narozené v celé Evropě. V pondělí 7. srpna se také narodil samec takina indického. Tyto sudokopytníky rozmnožila v roce 2001 pražská zoo vůbec poprvé v Česku a od té doby odchovala celkem sedm mláďat.

  Dále pak mohou lidé vidět samičku bonga horského, která po sedmi dnech od narození osiřela. „Její zkušená čtrnáctiletá matka Maureen uhynula při poporodních komplikacích,“ doplnila kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

  Mládě se však podařilo socializovat se zbytkem stáda a záchranu poskytly dvě další samice, které mají rovněž ve výběhu svá letošní mláďata.

  „Laktující Rayli a Dafné o malou samičku pečují a dokonce jsou ochotné jí dávat i napít, přestože se nejedná o jejich mládě,“ uvedla Dobiášová. „To v kombinaci s doplňkovou mléčnou náhražkou dává houževnatému mláděti šanci, že ztrátou matky nebude výrazně postiženo,“ dodala.

  Mladé samičky soba karelského pak lidé najdou v expozičním celku severský les. Návštěvníci mohou pozorovat i mláďata dalších kopytníků napříč areálem. Mezi další přírůstky patří například kůzlata kozorožců kavkazských ve skalních výbězích, světle zbarvené tele bizona či dva dvouměsíční kolouchové jelenů bělohubých v horní části zoo.

  Máte podezření, že se ve vašem okolí dějí nějaké nepravosti, ale nemáte důkaz? Možným řešením mohou být komerčně dostupné odposlechy

  Nejdůležitější informace z článku

  Hendikepovaný triatlet Zbyněk Švehla Nová mláďata v pražské zoo
  Speciální závodní kolo bylo ukradeno z kufru auta před domem Rodilo se mládě kriticky ohrožené antilopy adax, takin indický, sob karelský, goral sečuánský
  Lidé přispěli 250 tisíc korun na nové kolo pro Zbyňka Švehlu Osiřelé mládě bonga horského se ujaly dvě dospělé samice
  Švehla zdolal havajského Ironmana, kolo bylo vyrobeno přímo na míru V zoo se narodilo několik mláďat různých druhů kopytníků
  Lidé přispěli více než požadovaných 250 tisíc korun na konto pro hendikepované sportovce Nové mládě antilopy adax narozené 3. srpna