Velkých šelem v Beskydech mírně ubývá, upozorňuje zooložka
Ochránci přírody vyrazili v Beskydech znovu do terénu, aby se už osmadvacátý rok po sobě pustili do sčítání velkých šelem. Správa chráněné krajinné oblasti se zaměřuje na lokalitu o rozloze 1200 kilometrů čtverečních, kde Dle odhadů žije až deset rysů, asi pět vlků a jeden až tři medvědi. Zatímco rysa je možné spatřit i jinde, Beskydy jsou jediným místem v Česku, kde žijí i další velké šelmy.
Zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy upřesnila, že ochránci přírody zjišťují výskyt velkých šelem celoročně, ale jednou za rok probíhá jednorázové mapování, které trvá 4 dny. Během té doby chodí skupiny i jednotlivci po vytýčených trasách, na kterých zjišťují pobytové znaky šelem.
„Zjišťujeme stopy, trus, který se také odebírá k dalšímu zpracování. Dalšími znaky jsou například stržená kořist u vlků a rysů nebo drápance na stromech, které způsobí medvědi. Všechny údaje se pak dávají dohromady a z nich se snažíme vyhodnotit jejich stáří i počty. Vždy ale jde jen o hrubý odhad,“ přiblížila v Ozvěnách dne.
Většinou se Dle ní ale nestává, že by ochránci přírody na zvíře narazili přímo. „Když máme štěstí, narazíme spíše jenom na stopy, a jiné nálezy. Ale přímá pozorování se dějí v průběhu roku. Obvykle ale vidí zvířata ti, kteří o to až tak nestojí. Třeba pracují v lese a jsou tam za jiným účelem než je sledování šelem,“ dodala.
Monitorování je dlouhodobé a ze srovnání Dle zooložky vyplývá, že v CHKO Beskydy v posledních třech letech velkých šelem mírně ubývá. Může to mít více příčin.
„Jednou z nich je například to, že se krajina v okolí Beskyd zastavuje, zneprůchodňuje a že šelmy, které přicházejí ze Slovenska, mají ztíženou možnost migrací,“ uvedla..
„Problémem je i pytlačení na velkých šelmách. V Beskydech, kde je šelem málo, je ztráta každého zvířete velmi citelná pro pořád vznikající malou populaci,“ upozornila.
Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.
Pražští kriminalisté odhalili gang, který se zaměřoval na krádeže škodovek
Pražským kriminalistům se podařilo rozkrýt jeden z nejrozsáhlejších případů krádeží aut za posledních několik let. Organizovaný gang působil v Praze dva roky, za tu dobu údajně ukradl přes 100 škodovek. Vozy prý pachatelé odváželi do průmyslových zón a Středočeského kraje, kde je následně rozebrali na díly. Vyšetřovatelé na případu pracovali od února, po půl roce vtrhli do domu prvního podezřelého.
Do domu na okraji Prahy zamířili policisté ráno 12. srpna bez nejmenších pochybností. Gang vystopovali Dle kradené Škody Octavie.
„Byli zadrženi čtyři pachatelé, ti nejdůležitější včetně organizátora. Zadržela je zásahová jednotka Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy,“ říká vedoucí zásahu Marek Červenka.
Po zatčení následovaly výslechy a nové stopy vedly k dalším členům údajného gangu. Hlavní vyšetřovatel, který chtěl zůstat v anonymitě, zjistil, že organizovaná skupina má na svědomí přes 100 ukradených aut, hlavně na území Prahy 4 a Prahy 10.
„Vozidla kradli, dá se říci, profesionálním způsobem, kdy měli jasně rozvržené role. Byli většinou dva. Ti jeli ve vozidle, které měli určené na krádeže, na samotnou krádež. Vozidlo odcizili a následně odvezli z místa,“ přibližuje kriminalista.
Podezřelí se Dle policie zaměřovali zejména na Škody Octavie a vozidla měli dopředu vytipovaná. Roli hrála barva, síla motoru i vybavení. Výjimkou prý nebylo, že auto zcizili už za 40 vteřin.
Škoda asi 30 milionů korun
„Krádeže probíhaly jak v obchodních domech, tak na ulici, tak při společenských akcích jako koncerty,“ dodává vyšetřovatel.
Dle policejních dokumentů odváželi zloději auta do průmyslových zón a Středočeského kraje, kde je následně rozebrali na díly. Komu je dále prodávali, se policisté snaží zjistit.
„Případ je dále v šetření, ale obecně se dá říci, že tyto díly potom, co se zlegalizují, odstraní se z nich identifikační markanty, končí na černém trhu, na vrakovištích, na internetu a tak dále,“ upozorňuje Červenka.
Kriminalisté odhadují, že gang způsobil škodu v hodnotě 30 milionů korun, čísla ale ještě nejsou konečná. Při domovních prohlídkách policisté našli kromě autodílů i drogy a střelnou zbraň. Podezřelým hrozí až osm let vězení.
Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Velké šelmy v Beskydech | Krádeže aut v Praze |
Žije až deset rysů, asi pět vlků a jeden až tři medvědi | Podezřelí ukradli přes 100 škodovek |
Probíhá jednorázové mapování pobytových znaků šelem trvající 4 dny | Gang působil v Praze dva roky |
Stopy, trus, drápance a stržená kořist jsou sledované znaky šelem | Gang rozebíral ukradené vozy na díly v průmyslových zónách |
Velké šelmy mírně ubývají kvůli zneprůchodňování krajiny a pytlačení | Odhadovaná škoda způsobená gangem činí kolem 30 milionů korun |