Ochránci přírody začínají se sčítáním velkých šelem v Beskydech . Možné využití fotopasti?

Kauza poničených hrobů se znovu vrací před opavský soud
Sledovaný případ vandalského útoku na hřbitov v Opavě-Kateřinkách se dostane už potřetí k soudu. Poté, co byli tři mladíci pro nedostatek důkazů osvobozeni, Krajský soud v Ostravě tuto kauzu opět vrátil soudu opavskému. O termínu nového líčení se rozhodne příští týden.

Je březen loňského roku. Desítky poničených náhrobků a škoda téměř 400.000 korun. V té době se v Opavě nemluvilo o ničem jiném. Policie brzy dopadla trojici podezřelých mladíků, jenže opavský soud všechny zmrazil. Práci vyšetřovatelů označil za velmi špatnou a soudce Jaroslav Polášek neměl podle svých slov jediný solidní důkaz. „Z předložených důkazů bylo obtížné dovodit vůbec podezření, že skutek spáchali obžalovaní,“ připomněl.

Osvobození obžalovaných má ale úplně jinou dohru. Krajský soud v Ostravě kauzu vrací zpět. „Předcházející řízení trpělo podstatnými procesními vadami a také bylo nutné rozšířit dokazování z toho důvodu, tedy věc byla vrácena s instrukcemi, jakým způsobem a v jakém rozsahu dokazování doplnit,“ dodává mluvčí soudu Barbara Plchotová.

Je to pouhá formalita anebo nás čeká další bitva soudců a právníků? Otec jednoho z mladíků opakovaně zdůraznil, že je to všechno jenom nějaká divná hra. „Ani jeden z nich to neudělal. Byl bych rád, kdyby skuteční viníci byli potrestáni, kdyby se našli,“ řekl.

To ale není vše. Trojice opětovně obžalovaných už dříve obvinila policii z nátlaku, kvůli kterému se původně přiznali. To se ovšem neprokázalo, takže teď oni sami čelí obvinění z křivé výpovědi. Tuto druhou stranu jedné kauzy řeší ostravský okresní soud.

Smutný případ vandalského nájezdu na opavský hřbitov zdaleka nekončí. Právě naopak.

Čtěte také: Policie zadržela pachatele, kteří ničili hroby v Opavě Opavská radnice odškodní majitele poničených hrobů Policie ukončila vyšetřování vandalského útoku na hřbitovSoud zprostil mladíky obžaloby z ničení hrobů v OpavěPolicie žaluje údajné vandaly kvůli křivému obvinění

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Ochránci přírody začínají se sčítáním velkých šelem v Beskydech
V Beskydech začíná sčítání ohrožených velkých šelem. Do terénu vyrazí ochránci přírody spolu s dobrovolníky. Hledat budou stopy zvířat, ale i trus nebo zbytky potravy. Podle posledních odhadů se v oblasti vyskytuje až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi.

Medvědi se před časem pohybovali například v části těšínských Beskyd v okolí Třince. Šelmu tam zachytila fotopast a na vlastní oči ji viděl i myslivecký hospodář.

„Viděl ho z posedu. Medvěd byl na krmelišti, to je vlastně vnadiště pro divočáky, kde se pravidelně sype nějaká kukuřice a potraviny, aby se tam nalákali. A medvěd tam přišel, sežral kukuřici, v klidu si sedl a hověl si tam snad hodinu,“ potvrzuje Bedřich Hudzieczek z tamní radnice.

Do neděle se v terénu největší chráněné krajinné oblasti vystřídá několik desítek odborníků i dobrovolníků. Sčítání v hlubokých lesích se pravidelně účastní i dobrovolnice Monika Kašparová.

„Asi od roku 2004, takhle na vlastní pěst nebo s přáteli mapujeme. Záleží, jaký terén si vyberete. Někdy se i přespává buď venku pod celtou, anebo na nějakých takových zimovištích, malých chatkách. Jinak je tam spíš to nadšení, co vás drží,“ říká.

Zato letos poprvé vyrazil do Beskyd zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko. „Abych tak trochu nakoukal ty stopy a naučil se poznávat pobytové znaky zvířat v terénu, protože vlastně i u nás ve východních Čechách se poslední dobou tyhle velké šelmy začínají vyskytovat a začíná to být aktuální otázka,“ vysvětluje.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Kauza poničených hrobů v Opavě Informace
Nedostatek důkazů Soudce původně osvobodil tři mladíky kvůli nedostatku důkazů.
Nové líčení Kauza se vrací před opavský soud potřetí; rozhodnutí o novém termínu bude za týden.
Procesní vady Krajský soud v Ostravě vrátil kauzu kvůli procesním vadám a nedostatečnému dokazování.
Obviňování policie Obžalovaní nyní čelí obvinění z křivé výpovědi; tvrdí, že byli přinuceni k přiznání policií.
Další soudní řízení Ostravský okresní soud se zabývá obviněním z křivé výpovědi.
Sčítání velkých šelem v Beskydech Informace
Ohrožené šelmy Ochránci přírody sčítají rysy, vlky a medvědy v Beskydech; odhaduje se 3-5 vlků a 2-3 medvědi.
Fotopast Fotopast zachytila medvěda v Beskydech při sezení na krmelišti; používá se k_monitorování divoké zvěře.
Účastníci sčítání Několik desítek odborníků a dobrovolníků vyrazí do beskydských lesů pro sčítání velkých šelem.
Praxe dobrovolnice Dobrovolnice Monika Kašparová sčítá velké šelmy od roku 2004 a často přespává v terénu.
Nová účast zoologa Zoolog Petr Kafka se letos poprvé účastní sčítání v Beskydech kvůli novému výskytu velkých šelem.