Výběr z médií: domácí šití roušek, mírnější exekuce a přijímací řízení na vysoké školy v době koronaviru

Výběr z médií: domácí šití roušek, mírnější exekuce a přijímací řízení na vysoké školy v době koronaviru Šití roušek v Česku se stalo fenoménem, vlastní pomůcky si doma vyrábějí také Poláci nebo Španělé. Ve zbytku Evropy ale místní často ochranu nenosí žádnou, všímá si Mladá fronta Dnes. Poslanci dokončují návrh na mírnější exekuce, píše deník E15 i Lidové noviny. Podle Moravskoslezského deníku stoupá v době koronavirových opatření domácí spotřeba alkoholu. Více si přečtete ve výběru médií, který pro vás sestavil Radiožurnál.

Vládní i opoziční poslanci ladí možnosti mírnějších exekucí, konstatuje deník E15. Opatření mají pomoct hlavně lidem v exekucích a osobních bankrotech, samoživitelkám a seniorům, živnostníkům či lidem, kteří přijdou o práci. Deník se odvolává na předběžný návrh, který má k dispozici. Hovoří se v něm o tzv. marných nebo bagatelních exekucích a také o ochraně spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru. E15ctka píše, že například zastavením všech bagatelních exekucí s jistinou do 1500 korun by rázem skončilo jeden a půl milionu řízení.

Tématu exekucí se věnují i Lidové noviny, které citují ministryni spravedlnosti Marii Benešovou z ČSSD. Ta plánuje přijít příští čtvrtek na vládu s novelou insolvenčního zákona. V něm by ráda prosadila ochranu podnikatelů před bezprostřední hrozbou insolvenčního řízení. Zvažuje taky roční splátkovou pauzu pro ty, kdo se ocitli v insolvenci před 1. červnem 2019. Ministryně chce pomoci lidem, kterým se v souvislosti s bezpečnostními nařízeními vlády proti šíření koronaviru snížil příjem nebo kteří o něj přišli úplně a nemůžou tak platit své insolvenční závazky. Benešová ale Lidovým novinám řekla, že dlužníkům ministerstvo nemůže odpouštět plošně, ale že o každém případu musí mít rozhodnout insolvenční soud.

Univerzity promýšlejí, jak provést přijímací pohovory i co se stávajícími studenty. Jejich plány a možnostmi se zabývá Deník N. Kvůli pandemii koronaviru dokončí některé školy semestr na dálku, v bezkontaktním režimu. Pokud jde o přijímací pohovory, ve hře je několik variant: zkoušky online, odklad nebo jejich úplné zrušení a přijímání podle maturitních známek. K tomu, aby mohli být studenti zkoušeni při státních závěrečných zkouškách online, je potřeba změnit zákon, podotýká Deník N. Ministerstvo školství podle něj již na takové změně pracuje. Deník uvádí, že s přesunem testů na internet budou školy také řešit, jak zajistit, aby studenti nepodváděli.

Šití roušek se v Česku a na Slovensku stalo fenoménem, na popularitě získává i v Polsku či ve Španělsku, všímá si Mladá fronta Dnes. Ve zbytku Evropy se lidé zpravidla takto sami nezaopatřili. V Bruselu a v Londýně moc lidí se zakrytými ústy a nosem vidět není, nechává deník promluvit Češky, které v těchto evropských metropolích žijí. Na ulici v Londýně podle jedné z nich nosí roušku přibližně dva lidé z deseti, vzácně jsou k vidění i v Amsterdamu. Česká opatření ohledně nošení roušek patří k těm nejpřísnějším. Sama Světová zdravotnická organizace se k plošnému nošení roušek a respirátorů staví nejednoznačně. Některé státy své občany od užívání roušek přímo odrazují s tím, aby nechyběly lékařům, píše Mladá fronta Dnes.

Po zavření restaurací, hospod a barů se pití alkoholu přeneslo za zdi domovů, konstatuje Moravskoslezský Deník. Nárůst poptávky podle deníku pociťují všechny řetězce. Penny zaznamenal největší zvýšení poptávky u ginu a whisky, ale i zájem o všechen alkohol.  Zvýšenou poptávku po alkoholu i v dalších dnech očekává Lidl. Také malí obchodníci prodávají alkohol více než předtím, píše deník. Dodává, že zvýšené domácí popíjení ale s sebou přináší i dopravní riziko. Policie registruje zvýšený počet nehod pod vlivem alkoholu. Například ve čtvrtek ráno policisté ve Frýdku-Místku vyšetřovali nehodu, kdy osmadvacetiletá řidička měla 1,5 promile „zbytkového“ alkoholu.

V Beskydech neubývá velkých šelem, pohybuje se jich tam podle ochránců zvířat a dalších odborníků stejně jako vloni. Je to dobrá zpráva, protože to dokazuje, že zvířata dokáží dlouhodobě žít i v tak přelidněných horách, jako jsou Beskydy. V Právu se uvádí, že dvanáct rysů se pohybuje v Chráněné krajiné oblasti Beskydy. Další dvě kočkovité šelmy pak byly zaznamenány v Moravskoslezských Beskydech. Rysy objevili ochránci přírody v tradičních beskydských lokalitách, jako je Čertův mlýn, Kněhyně nebo Lysá hora.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Muž z Karvinska dostal desetiletý trest, kuší zastřelil prchajícího údajného zloděje
Jaromír Šebesta, který loni v dubnu v Chotěbuzi na Karvinsku zastřelil kuší údajného zloděje, má jít na deset let do vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Neuznal tak verzi devětatřicetiletého Šebesty, že kuše vystřelila náhodou, když bránil svůj majetek před zloději kovů.

Šebesta vysvětloval, že stavení v Chotěbuzi mu už několikrát vykradli. Proto tam přebýval a chtěl ho chránit. V minulosti mu už ukradli dvě motorky.

„Dva motocykly, to jsme nahlásil. Pak tam bylo několik pokusů o vloupání. Těch Romů jsem už vyháněl několikrát, tak patnáctkrát minimálně,“ říká. Prý se jen bránil.

„Prostě jsem z těch lidí měl strach a ze strachu jsem střílel. To bylo z nervozity, byla to nešťastná nehoda, neměl jsem žádný úmysl,“ řekl.

Prchající Romové se snažili naskočit do připraveného auta – dva z nich to stihli, třetí už ne a šíp ho zasáhl do hlavy. Soudce Miroslav Mucha na sobě během líčení názorně ukazoval, jak šíp hlavou proletěl.

„Jak jsem vystřelil po tom autě, tak jsem tam opravdu nikoho neviděl. Pravděpodobně ten člověk zakopl a byl na zemi, já nevím. Prostě jsem vystřelil a hned jsem šel pryč, nevěděl jsem, že jsem někoho trefil,“ popisoval incident.

Soud verzi o nutné obraně neuvěřil

Soudce Mucha argumentům Šebesty o nešťastné události ani nutné obraně neuvěřil. Jaromír Šebesta prý Romy pronásledoval a přitom viděl, že v rukou nemají žádné zbraně nebo nářadí.

Také podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové nešlo o nutnou obranu. „Poškození v okamžiku, kdy je vyzval k tomu, aby opustili pozemek, když viděli, že má v ruce kuši, se okamžitě dali na útěk a běželi k autu. V okamžiku výstřelu už nastupovali do auta – dva už byli uvnitř a jeden nestačil nastoupit,“ uvedla.

„Stále vidím, jak ten člověk leží na zemi, jak tam umírá. Jak bezdůvodně na někoho namíří kuši a přímo do hlavy. Já byl hlavní svědek, který to viděl přímo na vlastní oči, jak mu míří na hlavu,“ říká Gabriel Gujda, bratranec zabitého, který byl před rokem na místě s ním.

Muži přiznávají, že se sbíráním kovů živí. „Bereme podpory 3400 na celý měsíc, z toho musíme platit nájem, byt, děti do školy. Je to málo. Lidi, co chodili sbírat šrot a nešli krást, jenom sbírat, aby uživili děcka. A nakonec přišel o život,“ přidává se jeho kamarád.

Soudce skutečně připustil, že v Chotěbuzi, kde k incidentu došlo, je vysoká kriminalita a krádeže jsou velmi časté. Dostal i petici místních na obranu Jaromíra Šebesty.

Odsouzený Šebesta odcházel z jednací síně silně otřesený. Pořád opakoval, že jen bránil svůj majetek, Romy považoval za zloděje kovů a ve chvíli, kdy střílel z kuše, prý nikoho neviděl.

„Zdá se mi to hrozně přísné. Já jsem mířil do země, do auta, nevěděl jsem, že jsem někoho trefil. Lítost mám, samozřejmě,“ svěřil se roztřeseným hlasem.

Nutnou obranu posuzují odborníci individuálně

„V nutné obraně jedná ten, kdo spáchá čin, který by byl jinak trestný, ale není trestný právě proto, že jím odvrací bezprostředně hrozící nebo trvající ofenzívu na zájem chráněný trestním zákonem. A tato nutná obrana není zjevně nepřiměřená povaze útoku,“ vysvětluje předseda Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc.

Advokátka Dagmar Raupachová upozorňuje, že při posuzování podmínek nutné obrany, které zákon vyžaduje, by se mělo přihlížet i k rozdílům mezi jednotlivými lidmi.

„Každý má někde jinde nastavený pocit strachu. Jestliže je to člověk, který chodí pravidelně na kurzy nějakých bojových umění, tak zcela určitě má pocit strachu o svoje zdraví či o svůj život zcela jinde než nějaký filozof či jiný typ člověka, který do tělocvičny nechodí,“ přibližuje.

Podle France ale nelze vynášet takové obecné soudy.

„Jednoznačně judikatura z poslední doby posiluje postavení obránce oproti době dřívější, nicméně to je jenom určitý návod, určité výkladové stanovisko. Ono to totiž nejde úplně zobecnit. Je vždy třeba zcela individuálně posoudit konkrétní skutkové okolnosti,“ dodává Franc.

„Lidé tady žijí v povědomí, že jakoby ta ochrana majetku, obrana jejich zdraví, života a podobně, je jaksi přenesena téměř výlučně na jejich bedra. Tenhle pocit skutečně mezi lidmi může být a to potom vede k tomu, že lidé vyhodnocují konkrétní stav trošku vyostřeně,“ uvažuje advokátka Dagmar Raupachová.

Dodává, že v Německu je nutná obrana definována mnohem přesněji, proto prý také dochází méně často k různým výkladům zákona.

Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!

Nejdůležitější informace z článku

Šití roušek V Česku, Polsku a Španělsku se doma šijí roušky, v ostatní Evropě je lidé běžně nenosí. Česká opatření ohledně nošení roušek jsou jedna z nejpřísnějších.
Mírnější exekuce Poslanci pracují na návrhu na mírnější exekuce, které by měly pomoci lidem v exekucích a osobních bankrotech. Jedná se o ochranu spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček.
Přijímací řízení na vysoké školy Univerzity zvažují různé varianty přijímacích pohovorů v době koronaviru, včetně zkoušek online a přijímání podle maturitních známek.
Případ střelby na údajného zloděje Muž z Karvinska byl odsouzen na deset let za zastřelení prchajícího údajného zloděje. Soud neshledal, že by šlo o nutnou obranu.