Lovci slonů nebo nosorožců přijdou o svůj ráj, Botswana zakázala komerční lov
Botswana zakázala komerční lov divoké zvěře. Rozhodnutí přivítali ochránci zvířat, méně porozumění ale pro ně mají lovci i sběratelé trofejí. Botswana je totiž označována za ráj trofejního lovu, nyní ale chce faunu chránit a podpořit tím rozvoj cestovního ruchu.
Zákaz začne platit 1. ledna 2014. Botswana ho zdůvodňuje tak, že podpora loveckého „sportu“ odporuje ochraně fauny a neslučuje se s rozvojem cestovního ruchu. Ten se totiž podílí na HDP Botswany 12 procenty a je po diamantech druhým největším zdrojem příjmů.
Navíc se čeká další příliv turistů, kteří míří do národních parků Chobe nebo do delty Okavango, kde můžou z bezprostřední blízkosti pozorovat všechny druhy zvířat typických pro Afriku. V Botswaně žije například asi 130 tisíc slonů, což je zhruba třetina světové populace. Naproti tomu příjmy z lovu jsou zanedbatelné.
Právě poklesu počtu divokých zvířat se Botswana obává, navíc třeba lov slonů je v zahraničí často odsuzován a kritika se nedávno snesla i na španělského krále Juana Carlose I, který do Botswany vyrazil střílet slony.
Komerční lov je ale velmi populární v dalších afrických zemích, třeba v Tanzánii či Kamerunu, nejvíce ale na jihu černého kontinentu, v Zambii, Namibii nebo Jihoafrické republice, tam ovšem výlučně v soukromých rezervacích.
Přesto právě v Jihoafrické republice dochází v poslední době k zabíjení ve velkém. Na vině jsou však pytláci, kteří se zaměřili na nosorožce. Cena jejich rohů totiž jde do milionů korun.
Těžký boj s pytláky
Nacházíme se v sousedství Krugerova národního parku, obklopuje nás bujná vegetace a všude kolem se také pohybují antilopy, zebry či žirafy. V povzdálí se dají zahlédnout i nosorožci. Nosorožec dvourohý neboli černý je odnepaměti ozdobou Afriky a stejně je s tímto kontinentem neodmyslitelně spjatý. Nemá také přirozené nepřátele, přesto může být jeho osud brzy zpečetěn.
„Z tohoto nosorožce získáme z delšího rohu 13,5 kilogramu, dohromady pak asi 18 kilo. Mluvíme tedy o částce přesahující na černém trhu milion dolarů. My mu je ale řežeme a tím ho vlastně chráníme,“ ukazuje John Hume, majitel rezervace Maurice Dale. Kriticky ohroženým nosorožcům a jejich záchraně zasvětil svůj život. Sám ale cítí, že bojuje s větrnými mlýny.
„Došlo to tak daleko, že nosorožci jsou zabíjeni i v zoologických zahradách. Dochází i k vykrádání muzeí. A to vše kvůli Číňanům a Vietnamcům, kteří používají rohy nosorožců v tradiční medicíně. Věří, že vyléčí vše, od horečky přes zvýšení sexuální potence až po rakovinu,“ vysvětluje John Hume.
„Neustále musíš být v pohotovosti, oni chodí hlavně v noci. Zabijí, uříznou roh a za 20 minut jsou pryč. Koukni, zrovna tady leží kostra z nosorožce, kterého zastřelili,“ ukazuje po chvíli strážce na zbytky z kdysi majestátného zvířete.
Z polské mincovny zmizelo osm kilo platiny
Polská policie je na stopě pachatelů krádeže osmi kilogramů platiny ze Státní mincovny ve Varšavě. Čtyři pruty tohoto velmi vzácného kovu zmizely přímo z tavicí pece na počátku srpna. Vše nasvědčuje tmu, že platinu ukradl někdo z pracovníků mincovny.
Platinové pruty v hodnotě asi 3,7 miliónu korun zmizely beze stopy z pece, ke které měli přístup jen pracovníci mincovny. V místnosti s tavicí pecí nejsou instalovány kamery. Podle vedení mincovny mohla být krádež projevem rozhořčení některého ze zaměstnanců z letošního snížení platů.
Policisté po skoro měsíčním vyšetřování zadrželi dva pracovníky mincovny. Podle neoficiálních informací se na jejich oděvech, ve kterých chodili mimo mincovnu, našli stopy platiny. Podezřelí jsou tedy na světě. Osm kilo platiny se ale dosud najít nepodařilo.
Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Botswana – zákaz komerčního lovu divoké zvěře | Polská mincovna – krádež platiny |
Zákaz komerčního lovu divoké zvěře začne platit od 1. ledna 2014 v Botswaně. | Osm kilogramů platiny zmizelo ze Státní mincovny ve Varšavě. |
Lovecký „sport“ odporuje ochraně fauny a rozvoji cestovního ruchu v zemi. | Podezření padlo na zaměstnance mincovny kvůli nedostatku kamer v místnosti s tavicí pecí. |
Botswana chce chránit faunu s ohledem na její ekonomický přínos z cestovního ruchu. | Krádež prutů platiny byla možná motivována snížením platů zaměstnanců mincovny. |
Botswana je rájem trofejního lovu, ale nyní upřednostňuje ochranu divoké zvěře. | Policie zadržela dva zaměstnance mincovny, u kterých byly nalezeny stopy platiny. |