Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní. Pravděpodobně jde o důsledek výchovy člověkem . Možné využití fotopasti?

Na pachatele drobné kriminality je policie krátká, loni objasnila jen čtvrtinu krádeží
Ukradené kolo, mobilní telefon nebo vykradený sklep. Krádeže, u kterých se policii stále nedaří úspěšně dopadnout pachatele. U drobné kriminality loni objasnila jen necelou čtvrtinu případů. Problémem je minimum stop a svědků a také mírné tresty pro zloděje.

Vykradený sklep našel i pan Karel z Prahy. Přišel o nářadí za desítky tisíc korun, a tak zavolal policii. „Přijeli, podívali se na to, sepsali jsme protokol a řekli: Možná to vyšetříme, možná někoho najdeme, ale moc nadějí vám nedáváme,“ vypráví.

Příběh měl ale dobrý konec. „A za půl roku najednou telefon, jestli bych se nepřišel podívat, že našli nějaké věci. A skutečně se jednalo o moje věci, byl jsem nesmírně šťastný,“ dodává pan Karel.

Krádeže ale policie objasní jen zhruba u dvaceti procent případů. „Bývá minimum svědků a stop a občané ani danou trestnou činnost nehlásí,“ vysvětluje Eva Kunová z policejního prezidia, proč je obtížné pachatele drobné kriminality vypátrat.

Krádež do 5 tisíc je jen přestupkem

Neohlášená krádež je pak pro zloděje výzvou, že může krást beztrestně dál. Navíc když pachatele chytí policie s lupem v hodnotě do pěti tisíc korun, jde jen o přestupek a pokuta od obce pro zloděje pak zpravidla není velkým trestem a mnohdy ani následné sankce nezaplatí.

Obce proto chtějí, aby se změnil zákon. „Potřebovali bychom například alternativní tresty. To znamená, že by ten člověk byl vykázán z města nebo si musel něco odpracovat,“ navrhuje výkonný ředitel Svazu měst a obcí a bývalý primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Pokud by alternativní trest pachatel nevykonal, byl by podle svazu obcí na místě trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alternativní trest ale může doposud, prozatím udělit jen soud, a k tomu se přestupky nedostanou. Například opoziční ODS chtěla už dříve věc řešit tím, že by se některé opakované přestupky staly trestným činem. Nepodařilo se jí to ale prosadit ve sněmovně.

Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?

Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní. Pravděpodobně jde o důsledek výchovy člověkem Běžci v lesnaté okrajové části Plzně nedaleko psího útulku se opět musí mít na pozoru. Už třetí jaro je tam totiž při běhání napadá káně lesní. Na výskyt dravce s přezdívkou Fantom upozornil Karla Makoně z plzeňské Záchranné stanice živočichů jeden z lidí, kteří se s dravcem setkali. Podle ornitologů na běžce nalétává s největší pravděpodobností samec káně odchovaný lidmi, řekl Makoň. Požádal lidi o shovívavost a toleranci.

„Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec,“ popsal Makoň.

Zvířecí záchranáři se o útocích tehdy ještě neznámého Fantoma dozvěděli v roce 2019, většina místních běžců o něm prý věděla už o rok dříve.

„Zajímavé však je to, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Nedělal rozdíl mezi mužem či ženou,“ konstatoval Makoň.

Po konzultacích s biology a sokolníky zvířecí záchranáři dospěli k závěru, že na běžce útočí lidmi odchovaný dravec, který se s nimi v době jarního toku nejspíš snaží navázat partnerský vztah.

Je také možné, že dravec si chrání teritorium a snaží se z něj vyhnat vetřelce. V tomto případě si ale chybně myslí, že buď on je člověk, nebo že člověk je káně, vysvětlil Makoň.

„V žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého, a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni,“ řekl.

Útočící káně není jediné zvíře, na které si musí na jaře dát lidé v Plzni pozor. Na řece Radbuze po dvouleté pauze opět prohání trénující rychlostní kanoisty mohutný labuťák. Vysloužil si přezdívku Trenér.

„Skoro to vypadá jako zvířecí vzpoura, ale ve skutečnosti je to pouze hra hormonů s blížící se hnízdní sezonou. Nemusíte se bát, jelikož v obou případech se jedná o výjimečné, zcela nestandardní chování pravděpodobně samců,“ vzkázal Makoň.

Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!

Nejdůležitější informace z článku

Drobná kriminalita a odhalování pachatelů Útok káně lesní na běžce
Policie loni objasnila jen čtvrtinu krádeží Káně lesní útočí na běžce v okolí Plzně
Při krádežích bývá minimum svědků a stop Káně odchovaná lidmi atakuje pravděpodobně kvůli partnerství
Krádeže do 5 tisíc jsou pouze přestupkem Dravec napadá určité typy lidí v době jarního toku
Navrhuje se zavedení alternativních trestů pro zloděje Káně útočí ze zadu tichým letem bez varování