Práce pro foto past?: Policisté dopadli gang, který kradl zásilky s elektronikou. Obvinění jsou i pracovníci přepravní firmy

‚Tohle je mé životní svědectví.‘ David Attenborough varuje v novém filmu před devastací planety Nejdůležitější dokument roku. Tak nazývá časopis Forbes snímek Život na naší planetě, který je od října k vidění na streamovací platformě Netflix. Jeho vypravěč, uznávaný moderátor a přírodovědec David Attenborough, se v něm ohlíží za svým životem a ukazuje ničivé změny, ke kterým stačilo za ta léta dojít. „Příroda selhává. Důkazy jsou všude kolem. Dělo se to za mého života. Viděl jsem to na vlastní oči,“ klopí hlavu 94letý Brit.

Za 70 let své kariéry poznal David Attenborough všechny kouty Země. Milionům diváků sedících v obývajících pokojích před svými televizními přijímači zprostředkoval v dokumentárních sériích, jako byla Zázračná planeta nebo Modrá planeta, třeba dovádění tučňáků v Antarktidě nebo krutý boj o přežití v Národním parku Serengeti. Stal se tak pro několik generací nezaměnitelným hlasem přírody a světa zvířat.

Během té doby byl svědkem řady změn. Zatímco lidská populace se více než zdvojnásobila, podíl divočiny se smrskl ze 66 procent, které dosahoval v roce jeho narození, na současných 35 procent.

Důsledkem toho je, že až tři čtvrtiny všech ptáků na planetě tvoří domácí ptáci, zejména kuřata, a polovinu úrodné půdy zabírá zemědělská půda. Na celkové hmotnosti savců na Zemi se ze 60 procent podílejí zvířata chovaná na maso. Lidé tvoří přes třetinu.

„Tento film je mým životním svědectvím a vizí do budoucnosti. Příběh o tom, jak se dopouštíme naší největší chyby. A o tom, jak ji můžeme stále napravit, pokud začneme ihned jednat,“ vypráví v dokumentu Attenborough.

Celý snímek končí nadějným poselstvím pro nastupující generace, kterým přírodovědec předkládá řešení, jak planetu pomoct ochránit před zkázou.

Jako menší lokální vítězství přitom vyzdvihuje například projekt udržitelného zemědělství v Nizozemsku, díky kterému se země stala světovou jedničkou ve vývozu jídla, nebo omezení rybolovu v Palau, jenž přispělo k návratu početných rybích kolonií do místních vod.

„Attenborough přichází, aby s námi zacloumal a varoval nás, že planetě dochází čas. Je to osobní a také politický film. Ze známého medového hlasu tu srší emoce a naléhavost,“ hodnotí Život na naší planetě server Guardian.

Že Attenborough platí za osobnost, které lidé důvěřují a chtějí naslouchat jejím názorům, dokazuje i fakt, že moderátor jen čtyři hodiny po založení svého osobního účtu na sociální síti Instagram překonal rekord, který do té doby držela herečka Jennifer Anistonová známá ze seriálu Přátelé. Podařilo se mu totiž o celou půlhodinu dříve nasbírat milion sledujících.

„Jak všichni víme, svět má potíže,“ prohlašuje přírodovědec ve svém prvním zveřejněném videu, které od té doby stačilo nasbírat přes 17 milionů zhlédnutí. „Kontinenty jsou v plamenech, ledovce tají, korály umírají, ryby mizí z našich oceánů. A tak dále, a tak dále. My ale víme, co s tím dělat.“

David Attenborough has spent a lifetime travelling, exploring the wild places of our planet and documenting the living world in all its variety and wonder. He’s also witnessed the damaged caused. Saving our planet is now a communications challenge. We know what to do, we just need the will. That’s why we want to share this message on Instagram. Because there is hope and together, we can inspire change. Social media isn’t David’s usual habitat so while he’s recorded messages solely for Instagram, like the one in this post, we’re helping to run this account. In case you’re wondering, ‘we’ are Jonnie and Colin and we worked with David on A Life On Our Planet. So, as well as sharing the messages he’s recorded especially for this account we’ll also post some exclusive clips and behind the scenes content. Stay tuned.

Příspěvek sdílený A Life On Our Planet (@davidattenborough), Zář 24, 2020 v 2:00 PDT

Attenborough přiznal stanici BBC, že se na Instagram přidal, aby rozšířil povědomí o klimatické krizi mezi mladé lidi. Ti jsou totiž Dle něj v nejlepší pozici, aby se stali hybateli změn ve světě, který čelí stále nejistější budoucnosti.

„Je to jejich svět, jejich zítřek. Já už tu nebudu, ale oni ano,“ vysvětlil moderátor a dodal, že ho moc těší, že mají lidé takový zájem slyšet „co má páprda jako on na srdci“.

Od té doby popularita jeho účtu dále roste. K pátečnímu dni už jeho instagramový účet sledovalo přes 5,9 milionu uživatelů.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Policisté dopadli gang, který kradl zásilky s elektronikou. Obvinění jsou i zaměstnanci přepravní firmy Středočeští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu lidí, kteří Dle vyšetřovatelů vykrádali zásilky z logistického centra. A to od konce loňského roku. Mezi obviněnými jsou současní i bývalí zaměstnanci a pracovníci přepravní firmy. Dle policie se zaměřovali hlavně na elektroniku.

Na případu pracovalo Dle policejní mluvčí Markéty Johnové několik měsíců 130 policistů. „Pachatelé jsou ve věku od 21 do 33 let. Byli obvinění ze zločinu krádeže,“ řekla mluvčí Radiožurnálu.

Kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili více než 1000 kusů odcizeného zboží, půl miliónu korun v hotovosti a tři luxusní auta.

„Předběžná škoda byla vyčíslená na více než dva miliony korun,“ dodala Johnová.

Obviněným hrozí v případě prokázání viny až osmiletý trest odnětí svobody, peněžitý trest, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Snímek „Život na naší planetě“ Informace
Délka filmu Od října k vidění na Netflix
Úvodník David Attenborough varuje před devastací planety
Změny v divočině Smršklení divočiny z 66 % na 35 %
Údaje o ptácích Až tři čtvrtiny jsou domácí ptáci
Údaje o savcích 60 % hmotnosti savců tvoří zvířata chovaná na maso
Závěr filmu Nadějné poselství pro budoucí generace
Příklady úspěšných projektů Udržitelné zemědělství v Nizozemsku, omezení rybolovu v Palau
Účet na Instagramu Překonal rekord v počtu sledujících
Poselství Attenborougha Přitomní jsme v komunikační výzvě, máme znát řešení a jednat
Případ krádeže zásilek Informace
Skupina pachateli Organizovaná skupina vykrádala zásilky z logistického centra
Obvinění Zaměstnanci přepravní firmy, ve věku 21-33 let
Zajiscené při prohlídkách 1000 kusů zboží, půl miliónu korun v hotovosti, tři luxusní auta
Škoda Vyčíslena na více než 2 miliony korun
Trest Až 8 let odnětí svobody