Berlínský dopravní podnik vyhlásil boj vandalům . Možné využití foto pasti?

Víc šelem žije u chovatelů než v zoo, často ve špatných podmínkách. Tábor pro ně staví záchranné centrum Tygr uvězněný v malé kleci, ve které se může jen stěží otočit. Podvyživená puma okusující kvůli hladu dřevěné obložení výběhu. I tak bohužel vypadá život velkých šelem v českých soukromých chovech. Stát má sice právo týrané zvíře zabavit, to se ale často nestane. Není ho totiž kam umístit. To by se ale mělo brzy změnit. Táborská zoologická zahrada zahájila stavbu záchranného centra pro chladnomilné šelmy.

„Velkých šelem je více u soukromých chovatelů než v zoologických zahradách, v obrovském nepoměru. Problém je v tom, že mnozí soukromníci mají šelmy v úplně nevyhovujících podmínkách,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec.

Na pozemku zoologické zahrady ve Větrovech, místní části Tábora, proto začala stavba záchranného centra pro chladnomilné šelmy. „Tady najdou dočasný azyl právě šelmy, které přijdou z nevyhovujících podmínek,“ potvrzuje Evžen Korec.

Nové centrum bude podle kurátorky zoo Evy Nemravové vhodné pro šelmy, které nepotřebují vytápěné ubikace.

„Budou tam mít přístřešky, ochranu proti větru a dešti, ale ubikace nebudou vytápěné, takže tam nelze umístit třeba lva nebo fosu. Ale je to ideální pro chladnomilné šelmy, jako je rys, puma, tygr,“ upřesňuje.

Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není podle zoologů jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péče a dostatečného zázemí je potřeba i mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat.

Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obcházejí.

„Pořizují si třeba servaly do obýváku místo koček. Takové zvíře by mělo být zabavené kvůli nevyhovujícím podmínkám, chybějícím dokumentům a podobně. Ale dosud je problém s jeho umístěním. Jakmile totiž máte samotáře, třeba tygra, tak pro něj potřebujete rozsáhlý výběh a nemůžete ho dát do jiné skupiny zvířat, protože mezi nimi se nedokáže socializovat,“ vysvětluje Eva Nemravová.

Výstavba záchranného centra v zoologické zahradě v Táboře vyjde podle ředitele Evžena Korce na 12,5 milionu korun.

„Budujeme ho tak, aby bylo velkorysé. Budou mít vlastní bazének, vyvýšené palandy, komfortní přístřešek. Budou tam velké plochy s nejmodernějšími sítěmi, které nemůže zničit sněhový příval,“ popisuje.

Projekt spolufinancuje Státní fond životního prostředí. Nové záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Táboře by mělo začít sloužit v dubnu příštího roku.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Berlínský dopravní podnik vyhlásil boj vandalům
Od dnešní půlnoci hlídají tři linky berlínského metra videokamery. Ty monitorují nejen dění na perónech, ale i ve všech vagónech souprav. Sprejery a vandaly by to mělo odstrašit.

Jde o pilotní projekt, který poběží zkušebně po dobu jednoho roku. Podle kritiků je nápad na hraně přísných předpisů pro nakládání s osobními údaji Berlínský zmocněnec pro ochranu osobních údajů ho ale podpořil.

„Průměrně dáváme ročně osm miliónů eur na odstraňování škod, které napáchají vandalové. V Německu jsme společností, která má s tímto nešvarem největší problémy,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí Dopravního podniku BVG Petra Reetzová.

Ta si myslí, že by se díky kamerám mělo také objasnit víc trestných činů. BVG vybavil kamerovým systémem 301 vagónů metra. Technické vybavení jednoho vagónu přišlo na 6000 eur.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Táborská zoologická zahrada Berlínský dopravní podnik
Zahájila stavbu záchranného centra pro chladnomilné šelmy. Pilotní projekt s videokamerami na třech linkách metra od dnešní půlnoci.
Centrum bude vhodné pro nepotřebující vytápěné ubikace, jako rys, puma, tygr. Kamery mají odstrašit sprejery a vandaly v berlínských metra.
Stavba centra vyjde na 12,5 milionu korun. Vybaveno 301 vagónů metra kamerovým systémem.
Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí. Technické vybavení jednoho vagónu přišlo na 6000 eur.
Záchranné centrum pro chladnomilné šelmy by mělo začít sloužit v dubnu příštího roku. Kritizován kvůli nakládání s osobními údaji, ale podpořen Berlínským zmocněncem pro ochranu osobních údajů.