Kradené sochy se zabavují bez náhrady. Rozsudek ztíží nelegální obchody . Myslíte, že by pomohlo použití fotopasti?

Národní park Šumava zahajuje rezervace na vycházky po divočině
Na osm stovek lidí se letos může vypravit do pravé šumavské divočiny. Dnes ráno spouští Šumavský národní park na svých webových stránkách rezervační systém výletů se školenými průvodci, kteří turisty zavedou na zajímavá místa po trasách, kudy se běžný návštěvník Šumavy většinou nepohybuje.

Jde se za každého počasí a na vlastní nebezpečí, spíše necestou než cestou, neprostupným lesem, řezavou trávou nebo bodlavými houštinami. Právě na to se mohou těšit účastníci výletů, které je zavedou na Modravské pláně, Trojmeznou, Smrčinu, Vltavský luh, na Polom nebo do kaňonu říčky Křemelné.

Že jsou trasy fyzicky náročné, protože nejde o cestu po značené turistické stezce, snad ani není třeba připomínat. O doprovod jednotlivých výprav se postará vždy některý z desítky odborně proškolených místních průvodců, sdružených ve spolku „Šumavská krajina bez hranic“.

Kdo se nerad vydává do přírody ve velké skupině, nemusí mít obavy. Počty účastníků, kteří mohou na každý výlet vyrazit, se pohybuje – v závislosti na vybrané trase – od osmi do maximálně patnácti.

Správci národního parku připravili pro letošek sedmdesát vycházek a asi dobře udělali: loni jich bylo o dvanáct méně a milovníci Šumavy obsadili všechny termíny do posledního místa.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Kradené sochy se zabavují bez náhrady. Rozsudek ztíží nelegální obchody
České kostely a zámky možná brzy přestanou být rájem pro zloděje. Organizované party lupičů byly zvyklé, že je mohou vykrást, vyvézt lup za hranice a tam výhodně prodat. Nejnovější rozsudek rakouského soudu však k tomu přestal být tolerantní a nařídil starožitníkovi, který si pravděpodobně takto obstaral 36 soch v hodnotě čtyř milionů korun, aby kořist vrátil. Tento týden se sochy vrátily do Čech.

Zahraniční obchodníci se starým uměním dobře vědí, že v českých kostelech a zámcích je cenných sakrálních kousků hodně. Vytipovali, které budovy nejsou hlídané, a poslali do nich lupiče. Z policejních odposlechů dál vyplynulo, že všechno bylo předem domluvené a objednané.

Zlodějové se nezastavili před ničím. Když se jim vzácná socha nevešla do kufru auta, tak ji prostě rozřezali. To byl i případ pískovcové statue svatého Jana Nepomuckého ze Žatce.

„Právě pro svou váhu, která dosahuje asi šesti set kilogramů, se stala obětí necitelného transportu ze strany pachatelů, chybí hlava,“ popsal Petr Svojanovský z oddělení ochrany movitého kulturního dědictví ministerstva kultury.

Pachatelé postupují sofistikovaně. Parta zlodějů vyveze lup za hranice, v tomto případě do Rakouska. Jede po málo frekventovaných silnicích, kde nehrozí, že je zastaví policejní hlídky. Na místě určení náklad předá překupníkům.

Ti pak jednotlivé sochy rychle rozprodají několika jiným překupníkům, aby mohli lépe manipulovat s institutem nabytí v dobré víře.

Díky poslednímu rozsudku Nejvyššího soudního dvora ve Vídni svítá Česku Dle Svojanovského naděje. Rakouský soud potvrdil, že každý seriózní obchodník se starožitnostmi musí vyvinout náležitou péči a maximální úsilí, aby prověřil, zda kupovaný či nabízený předmět nepochází z nezákonné činnosti a nebyl vyvezen v rozporu s předpisy jiného státu.

„Rozudek říká, že sochy mají být vydány České republice, starožitníkovi nepřísluší žádná náhrada a jeho argumenty se neuznávají, to znamená neuznávají se jeho argumenty vztahující se k dobré víře,“ podotkl Svojanovský.

Každý rok zmizí až 15 procent kulturního dědictví

I když jsou už ukradené sochy na svém původním místě, v bezpečí nejsou. Hrozí, že se pro ně zloději znovu vrátí. Proto nechtějí kriminalisté prozrazovat, odkud přesně ikony svatých pocházejí.

„Tahle informace by asi neměla být úplně zveřejňována, protože došlo k odlomení některých prvků statue, která tam zůstává nadále, a ti pachatelé, nebo jiní pachatelé na základě takovýchto tipařů se na místo mohou dostavit a tu památku doslova očesat,“ řekl Svojanovský.

Dle statistik mizí z Česka každým rokem až 15 procent kulturního dědictví.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Národní park Šumava Ukradené sochy
Počet účastníků na výletě: 8-15 Organizované party lupičů ukradly 36 soch v hodnotě 4 miliony Kč
Fyzická náročnost tras Sochy byly vyvedeny za hranice a vraceny díky rozsudku
Školení průvodci z lokalního spolku Mnoho soch rozřezáno kvůli těžké váze
Výlety po neznačených trasách Potřeba vyvíjet náležitou péči při obchodu se starožitnostmi