Zahájení karlovarského festivalu málem překazil zloděj
Ještě než Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začal, už se v zákulisí Velkého sálu Thermalu objevil zloděj. Přes noc totiž na pódiu zůstaly miniaturní kulisy a rekvizity, které hrají v zahajovací show.
Režisér zahajovacího ceremoniálu Michal Caban namísto velkolepých show pro festivalové hosty připravil krátký akční příběh, přímo snímaný kamerou na plátno Velkého sálu hotelu Thermal. Lidé v něm hrají s rekvizitami, většinou dětskými hračkami, v měřítku 1:43 – protože 43. ročník se právě zahajuje.
O to větší bylo Cabanovo překvapení, když dnes ráno zjistil, že některé věci kdosi ukradl. „Já jsem v noci odcházel poslední, předal jsem to tady ochrance, a když jsme ráno přišli, tak mi chyběly čtyři vysílačky, tři nabíječky, asi šest velkých angličáků, mezi tím hlavní role Lamborghini. Teď zjišťuji, že se mi musel hrabat i v kufírku a vybral mi tam i světýlka, která mám na scénáře, abych na ně při akci viděl,“ popsal řádění zloděje Caban.
Některé z ukradených rekvizit se členům štábu podařilo dokoupit, některé scény museli upravit, takže zahajovací ceremoniál ohrožen není. Cabanovi ale zloděj hlavně zkazil náladu. „Považuji to za mimořádný hyenismus, když někdo vezme něco, o čem ví, že to dneska večer potřebujeme,“ podotkl režisér.
Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.
Největším věřitelem USA je Japonsko. Čína mu prodala část dluhopisů
Čína už není největším zahraničním věřitelem Spojených států. Peking totiž prodal část svých dluhopisů za 34 miliard dolarů Japonsku. Tokio tak nyní vlastní americký dluh v hodnotě 768,8 miliardy dolarů, zatímco Čína drží 755,4 miliardy. Dle některých expertů jde o pouhé snížení rizik vyplývajících z vysokého deficitu rozpočtu USA, jiní ale mluví o reakci Číny na zhoršování vztahů se Spojenými státy.
Je Peking i nadále ochotný půjčovat tolik, jako v minulosti? Tuto otázku si po rozhodnutí Číny prodat část amerických dluhopisů pokládají ekonomičtí i političtí experti.
Někteří pozorovatelé ale upozorňují na existující napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Ty jsou poznamenány neshodami kvůli umělému podhodnocování čínské měny, obchodními bariérami, prodejem amerických zbraní Tchajwanu a v neposlední řadě i plánovaným setkáním Baracka Obamy s dalajlámou.
Představitelé čínské armády v této souvislosti nedávno prohlásili, že jedním z odvetných kroků Pekingu může být právě i prodej amerických dluhopisů.
Americké dluhopisy kromě Japonska skupovaly i Velká Británie, Lucembursko a HongKong.
Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Zahájení karlovarského festivalu | Největší věřitel USA |
Rekvizity a vybavení ukradeno z zákulisí zahajovací show | Čína přesouvala dluhopisy, Japonsko nyní největším věřitelem USA |
Režisér Michal Caban ztratil vysílačky, nabíječky a rekvizity, ale show nebyla ohrožena | Čína nyní drží 755,4 miliardy dolarů amerického dluhu, Japonsko 768,8 miliardy dolarů |
Caban považuje čin zloděje za nepřijatelný | Prodej dluhopisů je reakcí Číny na zhoršování vztahů se Spojenými státy |