Za krádež pěti housek během nouzového stavu si chlapodsedí 1,5 roku. Rozsudek je pravomocný . Práce pro foto past?

Nedbalost, nebo úmysl? Policie vyšetřuje útěk šelem z Bioparku Štít jako obecné ohrožení Policie začala pondělní útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku vyšetřovat jako podezření z obecného ohrožení. Případnému viníkovi hrozí v případě odsouzení trest od tří do osmi let vězení. V případu zatím policie nikoho neobvinila, řekla ve středu mluvčí policie Lenka Burýšková.

„V současné době probíhají výslechy jak zaměstnanců parku, tak i osob, které by k případu mohly poskytnout informace. Okolnosti týkající se útěku zvířat policisté v těchto dnech intenzivně prověřují,“ řekla Burýšková. Policisté zjišťují, zda šlo o nedbalostní, nebo úmyslné jednání.

Případ si od obvodního oddělení policie v Chlumci nad Cidlinou převzala služba kriminální policie a vyšetřování územního odboru Hradec Králové. Vyšetřovatelé spolupracují i s odborem kriminalistické techniky a expertiz krajského policejního ředitelství a se Státní veterinární správou.

Dle veterinářů biopark dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem. Majitel bioparku Antonín Hnízdil dostal pokutu 30 000 korun za to, že dovoz zvířat řádně neoznámil úřadům. Musí těž zlepšit podmínky chovu. Dosavadní způsob chovu šelem v přepravní kleci na valníku je Dle zjištění veterinářů nevhodný. Valník s klecí lze Dle veterinářů použít jen krátkodobě pro převoz zvířat.

Zvířata utekla z klece v pondělí před 10.00. Třem veterinářům se dospělé šelmy podařilo kolem 12.30 uspávacími střelami naráz uspat. Nikdo nebyl zraněn. Policie v pondělí uvedla, že jednou z vyšetřovacích verzí je, že se zvířatům podařilo uvolnit jisticí páčku u klece.

Zvířata žila v přepravní kleci na valníku. Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína. Do bioparku je Hnízdil přivezl před třemi měsíci a chce je odvézt do nové zoo v Istanbulu. Dosud ale nezískal od úřadů povolení k vývozu zvířat z EU.

Biopark Štít se na prezentaci na webu charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v její části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále například želvy, koně, drůbež, kozy.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Za krádež pěti housek během nouzového stavu si muž odsedí 1,5 roku. Rozsudek je pravomocný Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, v úterý krajský soud poslal za krádež na 1,5 roku do vězení. Muž původně dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil. Rozsudek je pravomocný. Muži kvůli nouzovému stavu v době spáchání krádeže hrozilo až osm let vězení.

Pětadvacetiletý Lukáš Kalina Dle obžaloby ukradl pečivo 2. dubna, šlo o pět bulek pizza a jeden kus stál 12,50 koruny. Pečivo vložil do tašky a prošel bez zaplacení pokladnou, poté jej zadržela ostraha. Muž žije na ulici, ke krádeži se přiznal.

V minulosti byl za obdobný čin třikrát souzený a v době spáchání nového trestného činu byl v podmínce. Brněnský městský soud jej za krádež pečiva poslal na začátku května do vězení na dva roky. Proti rozsudku podal odvolání.

„Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů,“ uvedla jeho obhájkyně Petra Žilková. Poukázala i na to, že muž má diagnostikovanou schizofrenii. Navrhovala zastavení trestního řízení či ochrannou léčbu.

Odvolací krajský soud jí dal částečně za pravdu. Dle předsedkyně soudního senátu Markéty Jirsové nebylo pochyb o tom, že muž trestný čin spáchal, trest ale šlo uložit pod hranicí zákonné sazby. Senát se Dle ní mohl ztotožnit s tvrzením obhajoby, že muž kradl pouze pečivo, ne věci, které by se týkaly vyhlášení nouzového stavu.

Nejvyšší státní zastupitelství už v březnu upozornilo, že vyhlášení nouzového stavu má výrazné dopady v trestněprávní rovině, kdy lze u některých trestných činů použít přísnější trestní sazby.

Dle Nejvyššího státního zastupitelství se to týká několika trestných činů. Těmi jsou šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež, zpronevěra, podvod, lichva a šíření poplašné zprávy. Posuzovány mohou být v přísnějším odstavci.

Například, pokud se pachatel dopustí krádeže za obvyklého stavu, hrozí mu trest odnětí svobody až dva roky. Pokud se obdobného jednání dopustí v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu dva roky až osm let vězení.

Nouzový stav platil kvůli šířícímu se novému typu koronaviru od 12. března do 17. května. Platil zákaz veřejných i soukromých akcí, vstupu veřejnosti do sportovních a kulturních zařízení, zakázán byl provoz restaurací i některých obchodů. Částečně uzavřené byly státní hranice.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.