Práce pro foto past?: Unikátní lanovka přes Lužickou Nisu dosloužila, rozkradli ji zloději

Výběr z médií: podvodné léky na koronavirus, konec telefonních budek a riziko nedostatku spánku Prodejci na internetu nabízejí proti koronaviru například roušky, respirátory, světla nebo různé postřiky a šátky, které nemají certifikát ani jasný původ popisuje Mf Dnes. Deník E 15 upozorňuje, že kvůli dobrému pokrytí mobilním signálem v Česku mizí telefonní budky. Pokud spíte méně než šest hodin denně, můžete Dle odborníků přibrat, varuje regionální Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Na strachu ze šíření koronaviru z Číny začali vydělávat podnikavci, kteří na internetu nabízejí různé „zázračné přípravky“. Všimla si toho Mf Dnes. Odborníci varují, že si lidé mají pro ochranu svého zdraví kupovat jen ty výrobky, které mají certifikaci a jasný původ.

Prodejci nabízejí například roušky, respirátory, světla nebo různé postřiky a šátky. Některé výrobky mají Dle inzerátů zachytit 99 procent částic a mají aktivní ochranu. Pro porovnání – respirátor, který má údajně zabránit nákaze koronavirem, stojí na jednom ze serverů 149 korun. Naprosto stejný výrobek je ale Dle Mf Dnes možné koupit v e-shopech s pracovními oděvy maximálně za 44 korun.

Z českých ulic za posledních dvacet let zmizelo několik desítek tisíc telefonních budek. Zjistil to deník E15. Důvodem je hlavně dobré pokrytí Česka mobilním signálem. Budky tak už skoro nikdo nevyužívá.

Jen letos zrušila společnost O2 tisíce budek. Ještě loni jich bylo po Česku bezmála čtyři tisíce. Ke konci roku by jich mělo být jen něco málo přes tisíc. Využití telefonních automatů v posledních letech klesá. Mluvčí O2 Lucie Jungmannová deníku E15 řekla, že z některých budek lidé za celý měsíc nezavolají ani jednou. Jejich údržba je přitom drahá a automaty se taky často stávají terčem vandalů.

O prázdné budky mají Dle E15ky zájem obce. Ty je můžou využít třeba jako obecní vývěsku. Před likvidací zachraňují budky i jednotlivci. Někteří lidé je na chalupách využívají jako dřevníky nebo zahradní sprchy.

Pokud spíte méně než šest hodin denně, můžete přibrat. Říká to studie francouzského výzkumného ústavu, které si všiml Deník. Můžou za to některé hormony, které ovlivňují pocity sytosti.

Dle studie francouzského Národního ústavu pro spánek a bdělost je riziko zvýšení tukových zásob u nespavých žen zhruba 43procentní, u mužů dokonce 50procentní.

Profesor Karel Šonka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Regionálnímu Deníku vysvětlil, že přibírání ovlivňují hormony leptin a ghrelin. Leptin se tvoří při spánku a navozuje pocit nasycení. Cílem je, abychom se v noci nebudili. A naopak, pokud jsme vzhůru, tak tělo produkuje ghrelin, který vyvolává pocit hladu.

Bez zimy a na suchu. Tak zní titulek na přední straně pátečního Deníku N. Kvůli teplotně nadprůměrné zimě například stále neulehli k zimnímu spánku jezevci a stěhovaví ptáci neodletěli na jih. Ve sněhu jsou letos taky nejmenší zásoby vody za dvacet let.

Zvířata kvůli vysokým teplotám vůbec nezaznamenala změnu ročního období. V prosinci bylo o skoro tři stupně tepleji, než bývalo běžné mezi lety 1981 až 2010. Taky výrazně méně pršelo nebo sněžilo. A podobně jsme na tom i v tomto měsíci. Deník N ale upozorňuje, že pokud nepřijde skokové ochlazení, mírná zima by neměla mít vliv na populaci divokých zvířat.

Úvěrová společnost HomeCredit, patřící do skupiny PPF Petra Kellnera, nabídla svým zaměstnancům v Číně, aby do Česka poslali své rodiny. Téma pátečních Lidových novin. Opatření souvisí s dalším šířením nebezpečného koronaviru. Nabídku firmy využila většina zaměstnanců. Firma náklady na přepravu rodin zaplatila ze svého.

Ceny některých druhů zeleniny za poslední týden raketově vzrostly. Všiml si toho deník Právo. Důvodem je extrémní počasí ve Španělsku a virus napadající zeleninu v Německu. O desítky procent zdražil třeba ledový salát nebo salátové okurky.

Už zmíněné okurky teď stojí kolem třiceti korun za kilo. Ještě minulý týden přitom stály zhruba polovinu. Lilek a cukety nakoupí zákazníci za asi 90 korun za kilo a červená paprika stojí v jednom z pražských obchodů 70 korun.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Unikátní lanovka přes Lužickou Nisu dosloužila, rozkradli ji zloději
Unikátní transbordér sloužil lidem v Chrastavě na Liberecku pouhé dva týdny. Zařízení se totiž stalo obětí zlodějů. Lanovka nahradila most přes Lužickou Nisu, který strhla srpnová povodeň.

Z transbordéru o víkendu zmizelo lano a kladky. Případ vyšetřuje policie jako přestupek, hodnota ukradených věcí nepřesáhla 2000 korun.

Přesto je pro policisty tento případ prioritou, řekl Radiožurnálu jejich krajský ředitel Milan Frank.

„Pokud někdo po povodních rozkrádá to, co se tam dělá ve prospěch občanů, kteří byli povodněmi postiženi, tak opravdu říkám, že je to hyenismus a hulvátství. Chci být garantem toho, abychom v co nejkratší době pachatele zjistili,“ zdůraznil Frank.

Unikátní lanovka na ruční pohon architekta Martina Rajniše sloužila obyvatelům místní části Kolonka k překonání Lužické Nisy. Teď musí na druhý břeh velkou oklikou. Dle starosty Chrastavy Michaela Canova nechá radnice transbordér opravit, v provozu by měl být znovu příští týden.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.