Na Těšínsku někdo ničí polské nápisy

‚Na dálku byl cítit zápach.‘ Policie nebyla u preparátora šelem poprvé. ‚Jen dělal svou práci,‘ hájí ho otec Nejdříve je stáhl z kůže, pak vyvrhl vnitřnosti, poté naporcoval a několik dní vařil. Tak policie popisuje postup 35letého preparátora šelem, který skončil ve vazbě. Radiožurnál zjistil, kde muž žil i pracoval.

Moc o něm nevěděli, ven nevycházel, jen z jeho pozemku byl na velkou dálku cítit nepříjemný zápach. Tak popisují obyvatelé malé vesnice blízko Doks 35letého preparátora, který měl Dle policie objednávat tygry a pak jejich těla dále zpracovávat.

Už před dvěma lety u něj přitom Dle sousedů zasahovala jednotka rychlého nasazení. Teď u něj detektivové kromě šelem objevili i zmražená těla dalších 20 chráněných zvířat. Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatelé ještě rozšíří obvinění vazebně stíhaného preparátora.

„Má tam zahradu a muflony a i boudy, takže jsme věděli, že tam preparuje zvířata. Šel odtamtud smrad až sem. Třeba když jsme jeli okolo, tak tam měl i vycpaného psa venku na stole,“ popisuje reportérce Radiožurnálu obyvatel Zbyn svého souseda.

Pondělní zátah pro místní ale nebyl novinkou. „Ono to bylo už před dvěma lety, se samopaly tam stála jednotka rychlého nasazení,“ popisuje další obyvatel Zbyn. To potvrdil i otec preparátora Zdeněk Hrozínek. 

Jeho syn Dle něj dělal jen svou práci, na kterou má oprávnění. Dle webových stránek, které má preparátor ze Zbyn na svém facebookovém profilu, se cena zpracování velkých kočkovitých šelem pohybuje zhruba mezi 10 a 50 tisíci. Na přání zákazníka údajně není problém preparovat téměř veškerá zvířata a zvěř.

„To je jeho povolání, to je jeho živnost. Tady to v podstatě může být na stěně, na stropě, to je úplně jedno,“ dodává Hrozínek.

Dle starostky Doks Evy Burešové nebyly na 35letého preparátora hlášeny žádné stížnosti. „O žádných problémech a stížnostech nevím, máme tam velmi dobře fungující osadní výbor ve Zbynech, takže věřím, že by se mi něco doneslo,“ říká Burešová.

„V rámci veřejného pořádku jsme tam akorát řešili volné pobíhání psů u obviněného. Věděli jsme od holek z útulku, že nemá rád zvířata,“ doplňuje pro Radiožurnál tamní strážník Josef Oplt.

Jakou roli preparátor sehrál v kauze zabíjení tygrů, popsal už ve čtvrtek šéf vyšetřovatelů Celní správy Robert Šlachta: „Je to osoba, která objednávala tygry. V jeho místě trvalého bydliště docházelo k jeho zpracováním. A to jak k vyvrhnutí, stáhnutí kůže a potom naporcování a dál zpracování masa do výsledného produktu.“

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Na Těšínsku někdo ničí polské nápisy
Na Těšínsku dochází k ničení polských nápisů na dvojjazyčných cedulích. Stěžoval si na to i polský prezident Lech Kaczyňski při nedávné návštěvě v Praze a kvůli projevům nacionalismu se na Těšínsko chystá i prezident Václav Klaus.

V roce 2007 legislativa umožnila označit tabule při vjezdu do obcí nejen českými, ale také polskými nápisy. Stejně tak názvy ulic v obcích a městech.

„To vyvolalo poněkud překvapivou reakci zřejmě u většinového českého obyvatelstva na Těšínsku – nápisy začaly být ničeny,“ řekl v Ozvěnách dne Ivan Motýl – redaktor časopisu Týden, který na ničení polských nápisů na Těšínsku upozorňuje.

Polská národnostní menšina je v reakcích opatrná – její představitelé raději mluví o vandalizmu než o národnostních vášních. Domnívají se, že za tím stojí především mladí lidé.

„Jsou to jakési kořeny nového nacionalizmu, protože tito lidé nemohli prožít to, co jejich dědové. Přesto používají stará hesla, jaká se používaly na počátku 20. let nebo v 30. letech, kdy docházelo ke střetům mezi Čechy a Poláky,“ uvedl redaktor Týdne.

Na Těšínsko kvůli projevům českého nacionalismu jede i prezident Václav Klaus. Polská menšina tuto návštěvu vítá jako vstřícné gesto. „Minimálně proto, že si myslí, že policie bude pátrat po těchto činech – dosud neprojevila větší snahu zjistit, kdo cedule ničí,“ dodal.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.