Naučnou stezku v Moravské Třebové mají před vandaly ochránit častější hlídky i fotopasti
Teprve na jaře otevřela Moravská Třebová historicko-naučnou stezku Cesta od renesance k baroku, a už musí některé části mobiliáře opravovat a měnit. Vandalové poničili lavičky na Křížovém vrchu i v zámeckých zahradách a jejich pozornosti neunikly ani odpadkové koše nebo svítilny. Dalším škodám mají zamezit častější hlídky strážníků nebo takzvané fotopasti.
Dle starosty Moravské Třebové Miloše Izáka za sebou vandalové zanechali škodu za desítky tisíc korun. Zaplatí ji sice pojišťovna, i tak se však město s poničeným mobiliářem na nové stezce vyrovnává jen těžko.
Aby se zabránilo dalším škodám, v problémových lokalitách teď častěji hlídkují strážníci. „Kontrolujeme jednak samotný Křížový vrch, kde docházelo k rozmontovávání těch laviček, a v současné době se zaměřujeme i na ty zámecké zahrady,“ uvedl velitel strážníků Karel Blaha.
Radnice také nechala na kritická místa nainstalovat celkem tři fotopasti. Ty už si na sebe vydělaly, když jednu skupinu vandalů, kteří lavičky ničili, zachytily.
„Lavičky demontovala skupinka mladíků. A díky precizní práci strážníků městské policie se podařilo dokonce dohledat, kde ty laťky skončily,“ řekl Blaha. Celou věc vyšetřuje v současné době policie.
Starosta Miloš Izák apeluje i na obyvatele Třebové, aby nebyli neteční a ničení veřejného majetku strážníkům hlásili. „Prostě chceme, aby se to stalo věcí nás všech, abychom si to tady nechali v takovém pěkném stavu, v jakém jsme si to vybudovali,“ poznamenal Izák.
Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?
Ochránci přírody začínají se sčítáním velkých šelem v Beskydech
V Beskydech začíná sčítání ohrožených velkých šelem. Do terénu vyrazí ochránci přírody spolu s dobrovolníky. Hledat budou stopy zvířat, ale i trus nebo zbytky potravy. Dle posledních odhadů se v oblasti vyskytuje až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi.
Medvědi se před časem pohybovali například v části těšínských Beskyd v okolí Třince. Šelmu tam zachytila fotopast a na vlastní oči ji viděl i myslivecký hospodář.
„Viděl ho z posedu. Medvěd byl na krmelišti, to je vlastně vnadiště pro divočáky, kde se pravidelně sype nějaká kukuřice a potraviny, aby se tam nalákali. A medvěd tam přišel, sežral kukuřici, v klidu si sedl a hověl si tam snad hodinu,“ potvrzuje Bedřich Hudzieczek z tamní radnice.
Do neděle se v terénu největší chráněné krajinné oblasti vystřídá několik desítek odborníků i dobrovolníků. Sčítání v hlubokých lesích se pravidelně účastní i dobrovolnice Monika Kašparová.
„Asi od roku 2004, takhle na vlastní pěst nebo s přáteli mapujeme. Záleží, jaký terén si vyberete. Někdy se i přespává buď venku pod celtou, anebo na nějakých takových zimovištích, malých chatkách. Jinak je tam spíš to nadšení, co vás drží,“ říká.
Zato letos poprvé vyrazil do Beskyd zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko. „Abych tak trochu nakoukal ty stopy a naučil se poznávat pobytové znaky zvířat v terénu, protože vlastně i u nás ve východních Čechách se poslední dobou tyhle velké šelmy začínají vyskytovat a začíná to být aktuální otázka,“ vysvětluje.
Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Moravská Třebová – ochrana naučné stezky | Beskydy – sčítání velkých šelem |
Hlášení škod od vandlů: desítky tisíc korun | V Beskydech až deset rysů, 3-5 vlků, 2-3 medvědi |
Navržené opatření: častější hlídky strážníků | Fotopast zachytila medvěda v části Beskyd |
Instalovány fotopasti k prevenci dalšího ničení | Sčítání velkých šelem angažuje desítky odborníků |
Apel k občanům, aby hlásili ničení veřejného majetku | V terénu se hledají stopy zvířat jako trus nebo zbytky potravy |