Policie zadržela lupiče železničních kabelů, ukradl jich osm kilometrů

O téměř 170 netopýrů se musí postarat záchranná stanice Zoo Hluboká. Noční savce přinesli stavbaři Rekordní počet zvířat má v současnosti záchranná stanice Zoo Hluboká. Ošetřovatelé museli dočasně ubytovat téměř 170 netopýrů rezavých. Ti se původně zabydleli v rozestavěných domech v Českých Budějovicích, což se nelíbilo stavbařům.

„Jsou to netopýři, kteří byli probuzení stavbou. V jednom případě šlo o kontrolovanou stavbu, vědělo se, že tam netopýři jsou, ale bylo potřeba udělat nějaké stavební úpravy. Větší část té kolonie na stavbě zůstala a odebrali se jen netopýři z okrajové části, kde bylo nutné strhnout zateplení,“ popisuje zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková.

„V druhém případě to byla bohužel taková situace, že nám sem neznámý pán ze stavby přinesl krabici s netopýry. Řekl, že jich tam je asi třicet. My jsme je převzali, začali počítat a ono jich tam bylo 120,“ dodává.

Ošetřovatelé mají v záchranné stanici netopýří skříň, kde jsou různé úkryty, kůry, dutinky i krmení. Tam ubytovali netopýry z první stavby.

U překvapení v podobě 120 netopýrů museli trochu improvizovat. „Narychlo jsme udělali papírové krabice s větracími otvory. Vybavili jsme je také kůrami a dalším materiálem a momentálně jsou krabice různě naskládané kolem té skříně, kde je stálá nízká teplota, aby netopýři ještě mohli dospat,“ říká Markéta Jariabková.

Ošetřovatelé netopýry rozdělili na dvě skupiny – na ty, kteří jsou v horší zdravotní kondici, a ty ostatní, kteří jsou na tom lépe a můžou pokračovat v zimním spánku. „Zhruba 150 netopýrů bylo ve velmi dobré kondici, tak ti šli spát dál. Zbylé jsme umístili do boxů a každý den je krmíme,“ vysvětluje zooložka.

Netopýři podle ní za den spotřebují množství potravy, které odpovídá až sedmdesáti procentům jejich váhy. „My tady máme velké červy, a těch dokáže netopýr sežrat klidně osm až deset najednou. Ze počátku nám krmení trvalo zhruba hodinu, než se sami naučili žrát, teď už je jenom kontrolujeme a případně dáváme napít,“ doplňuje.

Pokud to klimatické podmínky umožní, mohli by se tito netopýři dostat zpátky do přírody už na konci února.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Policie zadržela zloděje železničních kabelů, ukradl jich osm kilometrů
Policisté na Mladoboleslavsku zadrželi zloděje, který ukradl osm kilometrů železničních kabelů. Pátrali po něm asi dva měsíce. 53letému muži z Bělska hrozí až pět let za mřížemi. Vzniklá škoda činí 130 tisíc korun.

Muž několik měsíců měděné kabely prodával ve sběrných surovinách za zlomek jejich skutečné ceny. Policistům se ke svému činu přiznal.

Třiapadesátiletého muže zadrželi policisté přímo s odcizenými kabely.

Kabely kradl a poškozoval na lokálních tratích poblíž Mšena, Skalska a Trnové na Mladoboleslavsku.

Podívejte se na našem partnerském portálu na nejlepší tipy jak poznat nevěru

Nejdůležitější informace z článku

Netopýři záchranné stanice Zoo Hluboká Informace
Počet netopýrů Téměř 170 rezavých netopýrů
Původ Rozestavěné domy v Českých Budějovicích
Zdravotní stav Rozděleni na skupinu ve špatné kondici a skupinu ve velmi dobré kondici
Předpokládaný návrat do přírody Koncem února, pokud to klimatické podmínky dovolí
Zloděj kabelů a zásah policie Informace
Druh kabelů Měděné železniční kabely
Ukradený počet kilometrů kabelů Os, odpovídajících osmi kilometrům
Vzniklá škoda 130 tisíc korun
Hrozba pro pachatele Až pět let vězení