Polská ambasáda v Londýně vyzývá krajany: Zločiny z nenávisti hlaste policii. Nejhůře je v Anglii

Polská ambasáda v Londýně vyzývá krajany: Zločiny z nenávisti hlaste policii. Nejhůře je v Anglii
Za poslední měsíce poskytla polská ambasáda v Londýně, Manchesteru a Edinburgu pomoc ve 31 případech pronásledování, které lidé polské národnosti oznámili jako zločin z nenávisti. Jestli jsou tyto incidenty opravdu projevem xenofobie, rozhodne policejní vyšetřování. Vyplývá to ze zprávy polského velvyslanectví v Londýně.

Dle informací, které shromáždil polský konzulát, se nejvyšší počet nahlášených incidentů udál během prvních tří týdnů po vyhlášení výsledků referenda o brexitu. V té době bylo zaznamenáno čtrnáct takových událostí.

S postupem času pak četnost těchto útoků poklesla. Změna nastala koncem srpna a během posledních týdnů, kdy se objevilo osm nových případů.

Nejhorší je Anglie

Všechny incidenty a čtyři případy trvajícího pronásledování byly hlášeny v Anglii. Ve Skotsku bylo upozorněno na dva takové případy. Naopak v Severním Irsku ani Walesu nebyly zaznamenány žádné útoky.

K nejzávažnějším případům patří zabití Arkadiusze Józwika ve městě Harlow v Essexu a osm napadení, kam spadají i médii často zmiňované případy z Yeovil v Somersetu, St. Ives v Cornwallu a z Leedsu v Západním Yorkshiru.

Vandalismus, žhářství a krádeže

Dále bylo ohlášeno sedm vandalských útoků na domy a živnosti patřící Polákům. Čtyři domy v Knowle West zasáhly cihly, dva domy pomalovali neznámí pachatelé graffiti. V jedné budově v Readingu rozbili útočníci okno kusem suti a skupina náctiletých házela kameny na dům ve Worcesteru. Polští občané ohlašovali také žhářství a krádeže.

Ve čtyřech případech se objevily nenávistné graffiti na veřejných místech. Urážlivé vzkazy se našly například na vstupních dveřích Polské sociální a kulturní asociace v Hammersmithu v Londýně, na válečném památníku na náměstí Guildhall v Portsmouth a na dveřích polského obchodu “Mieszko” v somersetském Glastonbury.

Dlouhotrvající problémy

Šest polských rodin hledalo u konzulátu pomoc kvůli dlouhodobým problémům. Ve všech případech se jednalo o napadání a zastrašování ze strany sousedů, které Dle stěžovatelů vedla xenofobie. Některé z těchto incidentů provázely násilné útoky a vandalismus.

Konzulát dostal také oznámení o pěti případech slovního napadení. Po jednom takovém incidentu musel být prodavač se srdeční slabostí převezen do nemocnice v Leedsu. Další nahlášené projevy představovaly třeba laminované kartičky s protipolskými výroky v Huntingdonu (Cambridgeshire) či případ Polky v Bournemouth v Dorsetu, která dostala urážlivý dopis.

Polská ambasáda v Londýně a generální konzuláty v Manchesteru a Edinburgu vyzývají polské krajany, aby zločiny z nenávisti neváhali hlásit místní policii.

Škoda, že na místě nebyla použita fotopast. To by pak dopadení pachatele bylo podstatně snadnější. Přečtěte si další příběh, kde by se její využití také mohlo vyplatit.

Mangusty synchronizují porody
Když už máme porodit, tak radši všechny najednou – to je heslo samiček společenských šelem mangust.

Africké šelmičky mangusty žijí v koloniích a živí se ptačími vajíčky, hmyzem a drobnými obratlovci. Samičky mangust rodí mláďata čtyřikrát do roka a pokaždé dojde ke zvláštnímu jevu: víc než polovina březích samic svůj porod načasuje na stejnou noc. Možnost, že by plánovaly hromadné oslavy narozenin svých potomků, můžeme vyloučit, ale proč to potom dělají?

Odpověď přináší studie, kterou zveřejnil odborný časopis Biology Letters. Vědci zaznamenali, že samice, které porodí o den až dva před ostatními, si svá mláďata dlouho neužijí. Ostatní samičky v novorozených mangustách vidí konkurenci pro své vlastní potomky a mohou se je pokusit sprovodit ze světa. Riziko, že mláďata budou zabita ve chvíli, kdy se jejich matka vydá lovit, tak stoupne asi o 30 %. Pokud ale všechny matky porodí současně, tak se také společně vypraví lovit – a doma nezůstane nikdo, kdo by chtěl mláďata pozabíjet.

Pro novopečenou matku mangusty ale není ani výhodné svůj porod naopak pozdržet. Pozorování vypovídají o tom, že mláďata z opožděných vrhů mají méně času dospívat a po opuštění hnízda jsou zranitelnější. Výsledky studie malých šelmiček také mohou vypovídat něco o náš samotných. Podobný scénář v tlupách pravěkých lovců sběračů by totiž mohl vysvětlit, proč ženy, které tráví hodně času pohromadě, často synchronizují svůj menstruační cyklus.

Zdroj: ScienceShot, Biology Letters

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Počet událostí pronásledování hlášených Poláky 31
Lokality s hlášenými incidenty Anglie (všechny incidenty), Skotsko (2 případy)
Nejzávažnější případy Kabinet Arkadiusze Józwika v městě Harlow a osm napadení včetně Yeovil, St. Ives a Leeds
Druhy útoků Vandalismus, žhářství, krádeže, nenávistné graffiti, napadání, zastrašování, slovní útoky
Poruchy synchronizovaných porodů mangust Čtyřikrát ročně s většinou březích samic porodící na stejnou noc k minimalizaci rizika zabití potomků
Důvody synchronizovaných porodů mangust Minimalizace rizika konkurence o přežití potomků a zajištění bezpečí od vnějších ohrožení během lovu