V Británii vykradli hrad Arundel. Zloději si odnesli i zlatý růženec skotské královny Marie Stuartovny

Čína trestá výrobce látek používaných k dopingu
Peking odebral licenci devíti farmaceutickým závodům, které už v minulosti čelily vysokým pokutám a hrozbě zastavení výroby právě kvůli produkci povzbuzujících látek. Doping patří v Číně dlouhá léta k velkým problémům, a to už na středních sportovních školách, Peking proto tomu chce bojovat i v souvislosti s blížícími se olympijskými hrami.

Čínské úřady se tentokrát zaměřily na továrny v městě An-šan v provincii Liao-ning, kde první velký skandál s dopingem propukl už před dvěma lety. Kontroloři tehdy v jednom z výcvikových center pro středoškoláky objevily 450 lahviček se steroidy.

Zaměstnanci střediska dokonce byli přistiženi přímo při vpichování injekcí s nepovolenými podpůrnými látkami studentům krátce před konáním provinčních sportovních her.

I přesto některé farmaceutické firmy nadále anabolika vyráběly, proto jim nyní byly odebrány licence. Přípravný olympijský výbor také hrozí všem domácím atletům, že v případě použití zakázaných látek v době srpnových her je čeká i doživotní zákaz.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

V Británii vykradli hrad Arundel. Zloději si odnesli i zlatý růženec skotské královny Marie Stuartovny Zloději z britského hradu Arundel zcizili zlatý růženec, který u sebe měla skotská královna Marie Stuartovna během své popravy v roce 1587. Odnesli si i další historické šperky a zlaté a stříbrné předměty v hodnotě přes milion liber (téměř 30 milionů korun). Šlechtické sídlo se veřejnosti po koronavirové uzávěře otevřelo znovu teprve v úterý, zloději přišli v pátek večer, informovala agentura Reuters.

Zaměstnance hradu na nevítané návštěvníky upozornil alarm, policie na místo dorazila během několika minut. Zloděje se však už nepodařilo zadržet. Vyšetřovatelé nedaleko památky našli opuštěné zapálené vozidlo.

Policie hrabství Sussex uvedla, že z historického hlediska je růženec „nenahraditelný“ a i další odcizené předměty jsou „velkého historického významu“, píše BBC.

#Heritagecrime #Theft from @Arundel Castle
Items stolen include 1587 Rosary beads carried by Mary Queen of Scots at her execution.
„Unique artefacts of the Duke of Norfolk’s collection have immeasurably greater & priceless historical importance“
sussex.police.uk/news/sussex/ne…

Podle Petera Squirese, profesora kriminologie z univerzity v Brightonu se mohlo jednat o krádež na zakázku pro movitého sběratele. Ukradené předměty podle něj sice mají jistou cenu obsaženým kovem, ale jejich sběratelská hodnota je mnohonásobně vyšší.

V souvislosti s britskou krádeží Squires připomněl mizející historické předměty ve válkou zasažených oblastech Blízkého východu, které se často velmi rychle prodají na takzvaném darknetu, neveřejné a obtížně přístupné části internetu.

Marie Stuartovna byla katolička a skotská královna. Ze své země ale musela uprchnout a ukryla se v Anglii, které vládla její protestantská sestřenice Alžběta I. Marie pro Alžbětu představovala hrozbu, a tak skončila ve vězení. Alžběta nechala nakonec Marii Stuartovnu popravit.

Po Mariině smrti byla většina jejích osobních věcí spálena z obavy, aby se nestaly předmětem uctívání a z bývalé královny nebyla v očích lidu mučednice, vysvětluje profesorka Kate Williamsová z univerzity v Readingu. Z její pozůstalosti se proto zachovalo jen minimum věcí, což ještě zvyšuje historickou hodnotu ukradeného růžence, píše BBC.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Čína – proti dopingu Britská krádež na hradě Arundel
Peking odebral licenci devíti farmaceutickým závodům. Zloději ukradli zlatý růženec Marie Stuartovny.
Úřady zaměřily kontrolu na továrny v An-šan v provincii Liao-ning. Zloději z hradu se pokusili ukrást historické šperky a předměty v hodnotě přes milion liber.
Zaměstnanci byli přistiženi při distribuci steroidů sportovcům. Policii upozornil alarm na šlechtickém sídle, ale zloději unikli.
Přípravný olympijský výbor hrozí domácím atletům doživotním zákazem při dopingu. Zloději mohou být motivováni vykrádáním na zakázku pro soukromé sběratele.