Drobné krádeže v nouzovém stavu. Stovky lidí dostaly nepřiměřený trest, nápravy se ale dočká pouze hrstka

Drobné krádeže v nouzovém stavu. Stovky lidí dostaly nepřiměřený trest, nápravy se ale dočká jen hrstka Zastání zatím našlo 44 lidí, kterým soudy vyměřily nepřiměřeně vysoké tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu. Šéfka resortu Marie Benešová (za ANO) podala stížnosti k Nejvyššímu soudu. Několik měsíců vězení přitom v takových případech dostaly stovky pachatelů. Soudy tvrdé tresty udělovaly automaticky až do letošního března, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že k tomu není důvod. Proč se šance na nápravu zatím nedočkalo víc lidí?

 „V prodejně odebral z volného prodeje osm kusů čokolády v celkové hodnotě 559 Kč, zboží si uschoval do svého batohu, který zapnul na zip a chtěl z prodejny odejít, aniž by za toto zboží zaplatil.“

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, ze kterého pochází citace, popisuje krádež z konce loňského dubna.

„…byl zastaven svědkem krádeže, který vyrozuměl pracovnici obsluhy prodejny, která obžalovaného vyzvala k otevření batohu s nezaplaceným zbožím.“

Zloděj dostal tři roky vězení. Letos v březnu ale Nejvyšší soud rozhodl, že přísnější tresty mají soudci udělovat jen v případě prokázané souvislosti mezi krádeží a koronavirovou pandemií.

A to se podle ministryně Benešové této krádeže čokolády netýká. Podala proto k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Ten může přísný rozsudek zrušit a trest rovnou zmírnit nebo případ vrátit zpět k novému projednání. Soud zatím rozhodl asi o polovině stížností.

„Dalo by se říci, že až na opravdové výjimky se senáty Nejvyššího soudu ztotožnily s paní ministryní a konstatovaly ve shodě s ní porušení zákona v neprospěch obviněných a předchozí přísnější právní kvalifikace se rušila,“ říká Radiožurnálu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Stížnost ministryně podává na základě podnětů od odsouzených, soudů i státních zastupitelství. Celkem jich zatím dostala zhruba 180.

Podle analýzy právníka Jakuba Drápala a ekonoma Libora Duška z projektu Legal Data Hub Právnické fakulty Univerzity Karlovy si ale přísnější trest vyslechlo až 1500 lidí. Pro většinu z nich je ministerská stížnost poslední možností, jak rozsudek zvrátit. Rychlé řešení by navíc podle Duška ušetřilo státu peníze.

„My jsme odhadovali, že ta chyba v trestání krádeží za nouzového stavu představovala vlastně zaplnění jedné větší věznice po dobu jednoho roku, což pro stát znamená zhruba 200 až 250 milionů korun ročně. Tím, že se stížnosti vyřídí takto individuálně, a navíc ještě v poměrně malém počtu a pomalu, tak to znamená, že většinu těchto zbytečných nákladů nakonec stát skutečně ponese,“ popisuje Dušek.

Výzkumníci už na jaře doporučovali, aby ministerstvo spravedlnosti případy samo vyhledalo ve svých elektronických databázích a nespravedlivé trestání napravilo.

Plošné řešení ale podle ministerstva není možné a na vyhledávání případů nemá resort kapacity.

„Kapacity Odboru dohledu a kárné agendy jsou vyřizováním podnětů v souvislosti s nouzovým stavem plně vytížené. Podněty jsou vyřizovány největší možnou rychlostí, a to tak, že prioritně vyřizujeme ty záležitosti, u kterých se jeví, že podání stížnosti porušení zákona by mohlo být namístě,“ vysvětluje Radiožurnálu mluvčí rezortu Vladimír Řepka.

Ministryně Benešová na konci července vydala stanovisko, ve kterém popsala, u jakých případů se na ni můžou lidé obracet. Výrazný nárůst podnětů pak ale ministerstvo nezaznamenalo.

Pokud si pachatelé už celý trest odpykali a soudy by teď došly k závěru, že trest měl být kratší, můžou odsouzení resort žádat o náhradu újmy.

„Pokud půjde o to, že byli omezeni na osobní svobodě déle, než bylo nezbytné, odškodnění se budou pohybovat spíše v nějakých desetitisících,“ upozorňuje právník Tomáš Gřivna z platformy Rozumné právo.

Ministerstvo ale zdůrazňuje, že ne všechny tresty za krádeže v nouzovém stavu soudy udělily nespravedlivě a některé podněty pro stížnost nejsou oprávněné.

Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?

Mrož, který u britského pobřeží potopil několik lodí, míří zpátky na sever. Uplaval zhruba 4000 kilometrů Zatoulaný mrož, který se od jara pohyboval u pobřeží západní Evropy a způsobil chaos na jihoanglických ostrovech, byl spatřen u Irska. Odborníci doufají, že se dvoumetrový ploutvonožec vrací na sever do arktických vod, které jsou jeho domovinou. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC.

Mrož přezdívaný Wally, kterému je podle biologů okolo čtyř let, od května procestoval zhruba 4000 kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřen byl v Irsku, Španělsku, Walesu či Cornwallu.

Pozdvižení vyvolalo jeho dočasné usídlení v přístavu na souostroví Scilly, které leží západně od jižního cípu Británie. Mohutné zvíře zde setrvávalo od června a potopilo několik rybářských lodí, na které se snažilo vyšplhat a odpočinout si.

„Zatímco tu pobýval, byl velmi populární, ale všichni jsme rádi, že se teď vydal dál, protože jsme se báli, jak velmi dlouho tu zůstane,“ uvedl Dan Jarvis ze Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR), které mrože monitorovalo.

Skupina se snažila přijít na způsob, jak mrože od scillyských břehů odradit. Odborníci mu zřídili i ponton, aby měl kde odpočívat a neničil přitom plavidla.

K úlevě obyvatel souostroví byl však mrož spatřen u pobřeží irského hrabství Waterford. „Jsme velmi šťastní, že to dobře dopadlo,“ řekl Jarvis. „Nejlepší zprávou by bylo, kdyby bez pomoci pokračoval v cestě na sever,“ dodal odborník.

Mrož Wally byl poprvé spatřen v polovině března u irského hrabství Kerry, následně strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Pak přeplaval k Francii a v červnu byl spatřen i u ústí řeky Nervión ve španělském Bilbau.

Zástupci tohoto druhu běžně žijí v Severním ledovém oceánu, vyskytují se i na severu Atlantského oceánu.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Problém Řešení
Nepřiměřeně vysoké tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu Ministryně Benešová podala stížnost k Nejvyššímu soudu
Nejvyšší soud rozhodl o nepřiměřenosti trestů a nutnosti souvislosti s koronavirovou pandemií Soudy udělují přísnější tresty pouze v případě prokázané souvislosti s pandemií
Ministerstvo spravedlnosti nedokáže plošně vyhledat a napravit nespravedlivé tresty Ministerstvo zpracovává individuální údaje a řeší prioritně podněty od stížností
Mrož Wally způsobil potíže u britského pobřeží Odborníci doufají, že se mrož vrací zpět na sever do arktických vod
Mrož potopil několik lodí a vyvolal pozdvižení v irském přístavu Odborníci pomáhali mroži najít klidné místo ke spokojenému odpočinku