U Prahy řádí gang zlodějů, za pár měsíců vykradli na 50 domů. Lidé píšou policejnímu prezidentovi

U Prahy řádí gang zlodějů, za pár měsíců vykradli na 50 domů. Lidé píšou policejnímu prezidentovi Na jihovýchodě u Prahy bylo v posledních měsících vykradeno přibližně padesát rodinných domů. Upozorňuje na to spolek Nové Habří, který kvůli tomu poslal otevřený dopis policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi.

Spolek Nové Habří upozorňuje, že v okolí Prahy řádí organizovaná skupina zlodějů. Během listopadu a prosince totiž byly vykradeny rodinné domy v Kamenici, Jesenici a Velkých Popovicích.

Podle Richarda Unruha ze spolku je scénář krádeží velmi podobný. „Jedná se vždycky o velmi rychlou akci. Pravděpodobně dobře vytipovanou nemovitost zloději celou proběhnou, během pěti minut vyházejí ven veškerý majetek, otočí skříně naruby a berou jenom peníze a šperky. Nezastaví je zabezpečovací zařízení, nezastaví je kamery – ty zaslepí – psa uspí, alarm ustřihnou,“ popsal Radiožurnálu.

Podle Unruha zloději domy vykrádají často v době, kdy se smráká, tedy přibližně kolem čtvrté páté hodiny odpoledne.

Reportérka Radiožurnálu se byla v neděli podívat u jednoho z vykradených domů a rozhodně nešlo o žádnou osamělou budovu. Dům stojí nedaleko hlavní silnice, která vede na Prahu, a v jeho blízkém okolí je několik dalších rodinných domů.

Členové spolku v otevřeném dopise Jana Švejdara vyzývají třeba k tomu, aby nařídil okamžitá opatření, která by situaci vyřešila. „Rádi bychom vyzvali policii k intenzivnějším kontrolám. Chtěli bychom, aby měla vyšší viditelnost v terénu a její posílení v našem regionu. A zároveň bychom chtěli kriminalisty vyzvat k analýze toho konkrétního případu,“ vysvětlil Unruh.

Policejní prezident Jan Švejdar na svém twitterovém účtu napsal, že se případem zabývá: „Se situací ve Velkých Popovicích jsem detailně seznámen a rozhodně ji neberu na lehkou váhu. Příslušným součástem policie jsem uložil realizovat opatření, která z taktických důvodů nemohu blíže konkretizovat. Garantuji, že další vývoj budu pečlivě sledovat.“

Se situací ve Velkých Popovicích jsem detailně seznámen a rozhodně ji neberu na lehkou váhu. Příslušným součástem policie jsem uložil realizovat opatření,které z taktických důvodu nemohu blíže konkretizovat. Garantuji, že další vývoj budu pečlivě sledovat. tn.nova.cz/clanek/desitky…

A třeba ve Velkých Popovicích se teď snaží posílit i obecní kamerový systém. „Společně s IT systémem obce jsme vyhlásili výběrové řízení na opravu kamerových systémů, doplnění a rekonstrukci,“ dodala nezávislá starostka Václava Zímová.

Vedení Velkých Popovic také začalo intenzivněji vyzývat obyvatele, aby si pořádně své domy zamykali nebo udržovali dobré sousedské vztahy, protože i sousedé navzájem si můžou v ochraně domů pomoct.  

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Berlíňané potkávají mývaly, lišky i divočáky. Zvířata hledají v metropoli jídlo Obyvatelé Berlína si musejí zvykat na stále častější střetnutí s mývaly, liškami nebo divokými prasaty, která do německé metropole přicházejí za potravou. Většina takových setkání se obejde bez problémů, některá ale mají dalekosáhlé následky. Útoků divočáků na lidi registruje Berlín deset až dvacet ročně.

„Stalo se třeba to, že mývalové v jedné z velkých berlínských elektráren způsobili zkrat, v jehož důsledku byla jedna ze čtvrtí města bez elektřiny,“ popisuje jeden ze závažnějších příkladů Katrin Kochová z německého Svazu na ochranu přírody.

„Loni před Vánoci se zase dostal mýval do provozu, kde se balily perníky, a řadu balení otevřel a zničil,“ líčí další případ žena, která je Berlíňanům k dispozici na telefonní lince, kde mohou problémy s divokými zvířaty hlásit.

„Teď je to trochu klidnější, ale někdy to může být i 30 nebo 40 telefonátů denně. Za celý rok je to přes 2000 telefonátů,“ říká o počtu lidí, kteří se na ni obracejí. Nejčastějším tématem jsou právě mývalové a lišky, tedy zvířata, která žijí prakticky na celém území Berlína.

I když při setkání s nimi v drtivé většině případů žádné nebezpečí nehrozí, má z nich řada lidí strach. „V hlavě mají, že liška, která se nebojí lidí, má vzteklinu,“ vysvětluje jeden z důvodů Kochová, podle níž tomu tak ale není.

Lišky, u nichž se v Německu vzteklina neobjevuje, si prostě jen zvykly žít v blízkosti lidí. Prakticky jediné nebezpečí podle ní představuje to, když lidé lišky nebo mývaly krmí.

V posledních letech zejména v okrajových čtvrtích Berlína zaznamenávají také stále častější přítomnost divokých prasat. Veřejnoprávní televize ARD odhaduje, že jich v okolí metropole žije na 5000, z nichž stovky do 3,5milionového města chodí za potravou.

„Problém s divokými prasaty souvisí s klimatickými změnami,“ je přesvědčena Kochová. „V posledních deseti, patnácti letech nemáme žádné tuhé zimy, díky čemuž tolik zvířat v zimě neuhyne,“ vysvětluje jeden z důvodů častějšího výskytu divočáků.

Ani v případě divokých prasat není podle ní riziko pro lidi vysoké. „Jen výjimečně se něco stane,“ říká. Za zranění lidí podle ní většinou mohou střety divočáků, jejichž samci váží až 150 kilo, se psy, které se jejich páníčci snaží chránit. Odhaduje se, že divočáci v německé metropoli na lidi zaútočí až dvacetkrát za rok.

Když je jich na nějakém místě moc, dochází k odstřelům. Měsíčně se jich uskuteční klidně i 20. Podle Kochové by to ale neměla být standardní reakce na to, že divočáci kvůli chování lidí a jejich expanzi stále častěji přicházejí do měst. „Musíme si prostě zvyknout na to s nimi žít,“ je přesvědčena.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Praha – problém s vloupáním Berlín – problém s divokými zvířaty
Lokality vykrádání: Kamenice, Jesenice, Velké Popovice Setkání s divokými zvířaty: mývaly, liškami, divokými prasaty
Typický scénář vloupání: rychlá akce, vyházení majetku, otočení skříní, kradení peněz a šperků Nebezpečí: útoky divokých prasat a mývalů, zničení majetku, vliv na elektřinu, strach obyvatel
Čas vloupání: kolem 16.-17. hodiny, za šero Počet útoků ročně: 10-20 útoků divočáků na lidi, stovky telefonátů kvůli divokým zvířatům
Rada spolku občanů: intenzivnější policejní kontroly, analýza konkrétních případů Rada odbornice: nekrmit divoká zvířata, zvykat si na jejich přítomnost