Vandalové se tento rok o prázdninách přesunuli z Doks na opačný konec Českolipska

Vandalové se letos o prázdninách přesunuli z Doks na opačný konec Českolipska
S desítkami tisíc turistů a rekreantů se v létě na Českolipsku rozmáhá i vandalismus. Doksy, letovisko u Máchova jezera, měly letos od ničení veřejného majetku relativně klid. Zato obce, které většinou vandalismus o prázdninách příliš neřeší, zažily ničení barokní sochy, skleněné plastiky i devastaci zeleně.

„Je méně poškozených značek a dalšího majetku města. Také zeleň letos utrpěla méně škod. Prozatím se zdá, že situace v letošním roce je lepší než jiné sezóny,“ konstatuje tajemnice městského úřadu v Doksech Petra Musilová.

„Párkrát jsme přistihli někoho přímo při činu, anebo když nám odnášel dopravní značku sto metrů od místa, kde ji sebral, tak ho noční hlídka zastavila s tím, že nese nějaké břímě, které by nést neměl,“ vzpomíná velitel městské policie v Doksech Antonín Kadlec.

U Máchova jezera byl o prázdninách od vandalů relativně klid, zato na opačné straně Českolipska, na Novoborsku, to v létě vypadalo úplně jinak.

„Za poslední období prázdnin, to bylo především vyrýpávání okrasných květináčů. Na hřišti v Arnultovicích pachatel umístil balíky slámy, dopravní značky a dokonce nebyl líný na branku posadit jeden z plastových kontejnerů na odpad,“ říká mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Podle ní pachatelé zatím známí nejsou. „Přesné informace nemáme, ale dá se předpokládat podle charakteru skutků, které se staly, že to budou pravděpodobně teenageři, kteří se o prázdninách nudí a neví, co s volným časem. Těchto drobných skutků během prázdnin přibývá.“

Problém s vandalismem mají i v dalších obcích

„Na kamenném podstavci byla skleněná plastika, která byla i slavnostně odhalena. Poté ji někdo v noci sundal a zahrabal do písku, kde byla nalezena. Je poškrábaná, takže musí být opravena. U laviček jsou záhony, které jsou pošlapané.“

„Dále tu rozebírají dlažbu a kostky házejí na střechy altánů,“ popisuje vandalismus v Kamenickém Šenově vzdáleném necelých sedm kilometrů od Nového Boru Kateřina Bláhová z odboru rozvoje města.

Ani Panská skála, proslavený čedičový útvar, který tady všichni znají jako Varhany, se nevyhnul nájezdu vandalů. Tam to odnesla zeleň.

„V poslední době tam nějaký vandal ulomil tři stromy. Město bude postupovat proti ničení majetku. Fotopasti byly schváleny radou města, v nejbližší době by zde měly být umístěné. Kamery se budou i přemísťovat, aby nebyly stále na jednom místě. Budou tři a budou na sebe mířit, takže kdyby se někdo pokusil jednu ukrást, tak ho zaznamenají další kamery,“ dodává Kateřina Bláhová.

Přestože škody způsobené vandaly v obcích nepřesahují několik tisíc korun, celkově jsou v regionu za několik set tisíc.

Důvodem jsou případy jako ten ze začátku prázdnin, kdy vandalové rozbili v zahradě českolipského muzea barokní sochu. Škoda na soše svatého Jana Nepomuckého je 150 tisíc korun.

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu šelem. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Zemřela nejstarší samice nosorožce černého na světě. Fausta se dožila 57 let Ve věku 57 let zemřela samice nosorožce černého Fausta, jež byla považována za nejdéle žijící zástupkyni tohoto druhu. V sobotu to podle agentury AFP oznámili činitelé tanzanského národního parku Ngorongoro, kde zvíře volně žilo po většinu svého života.

Fausta zemřela přirozenou smrtí v útulku pro divoká zvířata, kde pobývala několik posledních let. Většinu svého času však strávila ve volné přírodě.

„Fausta žila déle, než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala po Ngorongoru po dobu 54 let,“ uvedl ve vyjádření národní park.

Na zvíře vědci poprvé narazili v roce 1965, když mu byly tři nebo čtyři roky. V roce 2016 se však začal zhoršovat jeho zdravotní stav. Strážci parku tehdy Faustu přesunuli do útulku poté, co utrpěla vážná zranění po několika útocích hyen.

Za dosud nejdéle žijícího nosorožce bílého je považována samice Sana, která zemřela v roce 2017 ve věku 55 let v jedné z francouzských zoo. Podle odborníků je očekávaná délka života u divoce žijících nosorožců mezi 37 a 43 lety, u zvířat v zajetí je to až 50 let.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Informace Detaily
Místo, kde byl snížen vandalismus Doksy u Máchova jezera
Typy škod způsobených vandaly Devastace zeleně, rozbíjení květináčů, ukradené dopravní značky, poškozené sochy
Část Českolipska s větším výskytem vandalů Novoborsko
Předpokládaní pachatelé Pravděpodobně teenageři
Škoda způsobená rozbíjením sochy v České Lípě 150 tisíc korun
Věk nejdéle žijící samice nosorožce černého Fausty 57 let
Délka, po jakou volně žila Fausta v Ngorongoru 54 let
Stav nosorožce Fausty v roce 2016 Zhoršení zdravotního stavu a několik útoků hyen
Nejdéle žijící nosorožec bílý Samice Sana, 55 let
Očekávaná délka života divoce žijících nosorožců 37 – 43 let