Zloději zcizili z hasičských aut v Jinonicích vybavení za statisíce. Zachytil je kamerový systém . Myslíte, že by pomohlo použití fotopasti?

Zloději ukradli z hasičských aut v Jinonicích vybavení za statisíce. Zachytil je kamerový systém Policisté pátrají po dvojici, která se vloupala na hasičskou stanici v pražských Jinonicích. Ukradli vyprošťovací zařízení a další hasičské vybavení za několik stovek tisíc korun. Pachatele zachytil kamerový systém. V případě dopadení jim hrozí až pět let ve vězení za krádež a poškození cizí věci.

Zloději se v neděli ráno vloupali oknem do hasičské stanice v Jinonicích a zamířili do garáží.

Několik desítek minut prohledávali hasičská auta a ukradli z nich rozpínací kleště, pohonnou jednotku, střihač pedálů a další vybavení. S věcmi za přibližně 330 tisíc korun stanici opustili.

Pražští hasiči na twitteru také upozornili na ukradené vyprošťovací zařízení, které používají hlavně u dopravních nehod na vyproštění zraněných a zaklíněných. 

Přestože minutu a půl dlouhé záběry kamerového systému nejsou kvalitní, policisté doufají, že díky nim zloděje dopadnou. V případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení.

Někdo se nám vloupal na smíchovskou hasičskou stanici a ukradl vyprošťovací zařízení v hodnotě několika stovek tisíc korun. Používáme ho hlavně u dopravních nehod na vyproštění zraněných a zaklíněných osob.

policie.cz/docDetail.aspx…

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Přehled tisku: minimální výše výživného, klesající počet policejních odposlechů a hromadné žaloby Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce stanovit minimální výši výživného. Podle ní by minimální výše alimentů měla být nejméně 0,6násobek životního minima, píšou Hospodářské noviny. Podle deníku E15 ministerstvo spravedlnosti přepracuje zákon o hromadných žalobách. Deník Právo se pak věnuje policejním odposlechům, už pátý rok po sobě jejich počet klesá. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Minimální výši alimentů chce stanovit šéfka resortu sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Plánům se věnují Hospodářské noviny. A připomínají, že ministryně chce od roku 2021 posílat alimenty od státu samoživitelům, kterým je neplatí bývalý partner.

Důvodem pro zavedení minimální výše alimentů je podle Maláčové skutečnost, že v Česku stále někteří samoživitelé dostávají výživné jen několik stovek korun. Průměr alimentů u nás je skoro tři tisíce korun měsíčně. Maláčová navrhuje, aby výše alimentů byla ve výši nejméně 0,6násobku životního minima. U předškoláků by to bylo něco málo přes tisíc korun. Rodiče starších dětí by dostávali necelých 1300 korun.

Placení kartou v městské hromadné dopravě se už tři roky snaží zavést pardubický magistrát. Píše o tom Deník. V soutěži za několik desítek milionů korun se ale opakovaně odvolává společnost, která v ní neuspěla. Tendrem se tak musí zabývat antimonopolní úřad, který ale podle města situaci brzdí a nerozhoduje dostatečně rychle.

V posledních letech stoupá počet uhynulých dravců, kteří byli otráveni nebo chyceni do pastí. Je to téma pondělních Lidových novin. Policisté se nahlášeným případům věnují, najít pachatele je ale složité. Vládní skupina proto připravuje materiál pro příští desetiletí, aby nelegální zabíjení zvířat ve volné přírodě zastavila. Traviči zvířat používají například nervový jed Karbofuran, který je přitom od roku 2008 v Evropské unii zakázaný.

Už pět let po sobě klesá počet policejních odposlechů. Podle deníku Právo to vyplývá z analýzy Policejního prezidia. Tři čtvrtiny informací z odposlechů jsou pro kriminalisty použitelné. Nejčastěji je využívají u pachatelů drogové trestné činnosti. Důležitým zdrojem informací je pro vyšetřovatele internet. Policii se například podařilo odhalit vyděrače, který na dálku instaloval do počítačů radnic škodlivý software.

Nový zákon o hromadných žalobách znovu přepracuje ministerstvo spravedlnosti. Píše o tom deník E15. Návrh se nelíbí Legislativní radě vlády. Resort její připomínky teď zanalyzuje. Novela má pomoci posílit práva spotřebitelů hlavně u velkých firem. Legislativní rada vlády se ale obává toho, že zákon místo ochrany zákazníků vytvoří výhodný byznys pro firmy, které spotřebitele zastupují u soudu.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Ukradené vybavení z hasičských aut v Jinonicích: Rozpínací kleště, pohonná jednotka, střihač pedálů a další
Hodnota ukradeného vybavení: Přibližně 330 tisíc korun
Hrozba pro pachatele: Až pět let ve vězení za krádež a poškození cizí věci
Plány ministryně práce Jany Maláčové: Stanovit minimální výši alimentů na 0,6násobek životního minima
Účel fotopasti: Chytání zlodějů, vandalů nebo monitorování pohybu divoké zvěře