Práce pro fotopast?: Půjčit míče a pálky si mohli lidé ve Žďáru pouze pár hodin, pak bedýnku rozkradli zloději

Půjčit míče a pálky si mohli lidé ve Žďáru jen pár hodin, pak bedýnku rozkradli zloději
Sportovní vybavení, které směla veřejnost volně k dispozici od začátku prázdnin v parku ve Žďáru nad Sázavou, zmizelo jen pár hodin poté, co město umístilo sportovní bedýnku do parku na Farská humna.

„Když to tady bylo nové, tak jsme si tu byli se synovci zahrát líný tenis a bylo to super. Když teď přijela moje přítelkyně, byli jsme tu opět, ale v bedně zbyl jen talíř na frisbee,“ říká pan Stanislav. To, že náčiní zmizelo, ho dost rozčílilo.

Po 14 dnech provozu zbývá na dně bedny jen pár barevných kuželů, poničené míče a rozlámaná pálka na líny tenis.

„Bedna s herními prvky byla umístěna pár hodin a poté neznámý pachatel část prvků odcizil. V současné době se tam má nacházet jen pár kuželů,“ říká vedoucí městské policie ve Žďáru nad Sázavou Martin Kunc.

Velkou bednu na sportovní potřeby nechalo město instalovat doprostřed parku hned vedle nového hřiště pro děti. Před odnesením ji chrání řetěz, kterým je připoutána k lavičce. Víko nebylo uzamčené. Zájemci si mohli kdykoli zdarma zapůjčit třeba míče na fotbal a volejbal, pálky na líný tenis a badminton, létající talíře, barevné kužely a další vybavení.

„Nápad je to sice pěkný, ale ne moc realizovatelný, říká paní Renata. Ještě před pár dny prý viděla v parku několik dětí, jak si s vybavením hrají.

Odcizené sportovní náčiní prý město nebude dokupovat. Podle radního za ANO Radka Zlesáka budou v bedně k dispozici pouze použité hračky, které tam může dát kdokoliv.

„Základní princip je takový, že by tam měly být věci, které už jsou použité. Tím, že už je někdo použil, ztratí novotu a nebudou vybízet nikoho k tomu, aby si je odnesl domů,“ vysvětluje radní Zlesák.

Starší vybavení, které by nikoho nelákalo ke krádeži, se nyní pokusí sehnat místní komunitní koordinátorka.

Škoda, že na místě nebyla použita fotopast. To by pak dopadení pachatele bylo podstatně snadnější. Přečtěte si další příběh, kde by se její využití také mohlo vyplatit.

Klec musela otevřít třetí osoba, myslí si majitel Bioparku Štít. Šelmy mají zamířit do Istanbulu Pondělní útěk lva a dvou tygrů z klecí v Bioparku Štít na Hradecku má podle majitele bioparku Antonína Hnízdila zřejmě na svědomí nějaká třetí osoba mimo biopark. Technickou závadu na kleci nebo to, že by si zvíře klec otevřelo samo, jako příčinu vyloučil. Vyloučil i možnost, že by útěk zvířat mělo na svědomí pochybení některého zaměstnance bioparku. Případ vyšetřuje policie.

„Je spousta variant, kdo mohl klec otevřít. Otevření klece je docela náročné a ten, kdo to udělal, o tom musel mít znalost,“ řekl Hnízdil. Zaměstnanci bioparku podle něj naposledy otevírali klec ve středu 11. července.

„Pokud by personál pochybil a špatně to zavřel, tak ty kočky utekly minulou středu,“ řekl. Technická závada na kleci podle něj shledána nebyla. Klec s šelmami Hnízdil nyní osobně hlídá. „Od pondělí spím v autě u vozu,“ řekl.

Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína a podle Hnízdila jim hrozilo utracení. Do bioparku Hnízdil šelmy přivezl před třemi měsíci a chce je odvézt do nové zoo v Istanbulu. Dosud ale nezískal od úřadů povolení k vývozu zvířat z EU.

Zvířata stále žijí v kleci na valníku, v kterém je připravovali v cirkuse. Veterináři takové podmínky pro zvířata označili jako nevhodné, biopark by měl podle nich podmínky chovu zlepšit.

Podle Hnízdila měla zvířata v kleci na valníku přestát jen veterináři povolenou karanténu a nyní již měla být v Turecku. Hnízdil věří, že brzy získá povolení, zvířata odjedou do Turecka, a tím se vše vyřeší.

Odmítl, že by zvířata byla týraná, podle něj v tomto cirkusovém voze strávila celý svůj dosavadní život. „Uvědomujeme si to, ale doufali jsme, že se to rychle vyřídí a kočky budou v novém domově. Bohužel nemáme kapacity na to zvířata (zatím) umístit jinam,“ řekl s tím, že jiné v bioparku chované šelmy mají výběhy s dostatkem prostoru.

Policie dnes oznámila, že útěk divoké zvěře vyšetřuje jako podezření ze zločinu obecného ohrožení. Případnému viníkovi hrozí v případě odsouzení trest od tří do osmi let vězení. V případu zatím policie nikoho neobvinila. Policisté zjišťují, zda šlo o nedbalostní, nebo úmyslné jednání.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Co bylo k dispozici ve sportovní bedně Co z bedny zmizelo
Míče na fotbal a volejbal Většina sportovního vybavení
Pálky na líný tenis a badminton Náčiní na líný tenis, míče a poničené předměty
Létající talíře, barevné kužely
Použité hračky v bedně Mají být pouze použité hračky, nové se dokupovat nebudou