Desítkám tisíc lidí hrozí napadení bankovních účtů. Aplikace pro Android funguje jakožto trojský kůň

Obsah článku:

    Adorace loveckých trofejí? Za módní kolekci s umělými zvířecími hlavami čelí Schiaparelli kritice Kontroverzní kolekce haute couture pro jaro a léto letošního roku, kterou představila módní značka Schiaparelli, čelí zejména na sociálních sítích kritice. Extravagantní šaty zdobené umělými hlavami divokých zvířat lidé považují za oslavu lovu a neúctu k přírodě. Organizace pro ochranu zvířat ale kolekci brání, píše server Independent.

    Na pařížském Couture Fashion Weeku extravagantní kolekci, jejíž modely zdobí hlavy lva, vlka nebo leoparda, představily například modelky Irina Shayková, Naomi Campbellová nebo Shalom Harlowová. Šaty s imitací lví hlavy si na přehlídku oblékla i Kylie Jennerová, připomíná The Independent.

    Autor kolekce Daniel Roseberry uvedl, že všechny zvířecí hlavy byly vyrobené z pěny, při jejich vzniku „nebylo ublíženo žádnému zvířeti“, a dodal, že jeho návrhy jsou inspirovány Peklem Danta Alighieriho. Veřejnost ale v kolekci spatřuje jinou symboliku.

    „Je to glamouring lovu a trofejí, protože vypadají extrémně reálně,“ přibližuje server Dazed komentář jednoho z uživatelů twitteru. „Co takhle dát modelce na tělo celého domorodce? Tak pochopíme vážnost celé věci,“ vyjadřuje se uživatel instagramu.

    Pobouření směřovalo i k tomu, že některé druhy zvířat jsou v dnešní době kriticky ohrožené a jejich využití (ač v uměle vytvořené variantě) se stává urážkou ochrany přírody.

    „Na světě dnes žije pouze 20 000 lvů. Indie má ve své západní oblasti pouze 600 lvů asijských. Vlády tvrdě pracují na jejich ochraně. Kylie Jennerová, tohle není móda, ale těžká necitlivost vůči kriticky ohroženému zvířeti,“ zní další z komentářů na twitteru.

    Kladně na kolekci naopak reagovala organizace PETA, která bojuje za práva a etické zacházení se zvířaty.

    „Tyto inovativní trojrozměrné zvířecí hlavy ukazují, že kde je vůle, tam je i cesta – vzhled Kylie, Naomi a Iriny oslavuje krásu divokých zvířat a může být naopak kritikou trofejního lovu, při němž jsou lvi a vlci zabíjeni pro uspokojení lidského egoismu,“ řekla Ingrid Newkirk, prezidentka organizace.

    I přes rozdílné reakce komentátorka serveru Independent Olivia Petterová upozorňuje, že tato kolekce znovu otevírá otázku týkající se smysluplnosti podobných módních přehlídek a toho, co je vlastně jejich účelem.

    Stejně třeba jako tomu bylo loni, když modelka Bella Hadidová vystoupila na přehlídkovém mole značky Coperni v šatech, které jí během show nastříkali barvou na tělo.

    Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

    Desítkám tisíc lidí hrozí napadení bankovních účtů. Aplikace pro Android funguje jako trojský kůň Desítkám tisíc tuzemských uživatelů mobilních zařízení s platformou Android hrozí napadení internetového bankovnictví. Stáhli si totiž aplikaci pro nahrávání hovorů QRecorder, která může být po aktualizaci zavirovaná. Uvedla to v úterý antivirová firma Eset, která škodlivý program odhalila.

    Obsažený škodlivý program Spy.Banker.AIX útočníkům umožňuje vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Aplikace je běžně dostupná v oficiálním obchodě Google Play.

    Česká bankovní asociace (ČBA) v úterý v tiskové zprávě uvedla, že některé české banky čelily v posledních dnech několika pokusům o zcizení peněz klientům. Podle České televize šlo o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu.

    Klienti přišli o statisíce až miliony korun. Případ vyšetřuje policie. Český Google incident nechtěl komentovat, ale ČBA nyní podle svého sdělení jedná o odstranění aplikace z Google Play.

    „Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal trojský kůň,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

    „Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ dodává.

    „Je dost pravděpodobné, že aplikace byla s tímto záměrem (trojanizace, pozn. red) vyvíjena,“ řekl Dvořák pro Radiožurnál.

    Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

    Zdroj: malwaretips.com

    Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání v tom, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

    Škodlivý program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. „Pokud tam nejsou, aplikace je v zásadě neškodná,“ dodal Dvořák pro Radiožurnál.

    Problém se u Raiffeisenbank týká pouze jednotek případů. „Řešíme je individuálně a maximálně ve prospěch našich klientů. K žádným větším škodám nedošlo,“ uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

    V České spořitelně útok postihl dva klienty, kteří přišli o celkem 280 tisíc Kč. Aplikaci QRecorder mohou mít podle mluvčího banky Filipa Hrubého na svých telefonech nainstalovány nižší jednotky tisíc klientů.

    „V tuto chvíli pečlivě monitorujeme odchozí platby na účtech našich klientů, kteří mají telefony s operačním systémem Android, přičemž v případě neobvyklých pohybů na účtu klienty okamžitě kontaktujeme,“ uvedl Hrubý.

    Radíme, aby aplikaci QRecorder okamžitě smazali ze svých telefonů. Klientům doporučujeme, aby namísto autorizačních SMS zpráv začali používat pro potvrzování plateb v internetovém bankovnictví mobilní aplikaci George klíč, která je proti hackerským útokům imunní,“ dodal.

    „Útočníci pomocí tohoto programu cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Cílení na české uživatele je přitom výjimečné,“ vysvětluje Dvořák.

    Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě podle Esetu jednoznačný. Aplikace byla uživateli stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

    Že by lidé neměli aplikaci stahovat, vyzývá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle ředitele Kabinetu ředitele úřadu Roberta Kahofera by lidé také neměli používat jedno zařízení pro internetové bankovnictví a zároveň příjem autorizačním sms.

    Prostředí Android podle výkonného ředitele bezpečnostní firmy insighti Radovana Vacka již od počátku nabízí volnější bezpečnostní model, který umožňuje aplikacím si zažádat o oprávnění k nejrůznějším funkcím. Je pak na uživateli posoudit, jestli taková oprávnění udělí, či nikoliv.

    „Pro většinu uživatelů je tato otázka daleko za jejich technickou znalostí i znalostí problému. Je to podobné jako nutnost číst poznámky pod čarou ve smlouvách,“ uvedl.

    Nejjednodušším řešením je podle odborníků aplikaci z mobilu odinstalovat. U stahovaných aplikací by si měli uživatelé obecně dávat pozor na její původ a zjistit si například i doporučení dalších uživatelů. Stažené aplikaci by pak měli v telefonu povolit jen minimální oprávnění s ohledem na jejich účel.

    Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!

    Nejdůležitější informace z článku

    Kolekce haute couture od Schiaparelli Informace
    Designéři: Daniel Roseberry
    Zdobilost: Šaty s umělými hlavami lva, vlka, nebo leoparda
    Reakce organizace PETA: Kladná, oslavuje krásu divokých zvířat
    Reakce veřejnosti: Považuje to za glamourování lovu a trofejí, někteří kritizují ohrožení kriticky ohrožených druhů
    Aplikace QRecorder Informace
    Typ programu: Trojský kůň Spy.Banker.AIX
    Účel programu: Vzdálený přístup do bankovního účtu, odcizování peněz
    Doporučení pro uživatele: Okamžité smazání aplikace, použití mobilní aplikace George klíč pro autorizaci plateb