Džungle Václavského náměstí? Dealeři, turisté i asfalťáci . Práce pro foto past?

Džungle Václavského náměstí? Dealeři, turisté i asfalťáci
Pro mnohé symbol listopadu 1989, pro jiné líheň kriminálních živlů – to je Václavské náměstí v Praze. Po setmění se mění k nepoznání. Každé dva metry vás někdo přesvědčuje k návštěvě nočních podniků, jiní rovnou nabízejí ty nejtvrdší drogy. Pojďme se tam podívat s pražskou kriminálkou.

Před hodinou se setmělo a detektivové z pražské kriminálky vyrážejí. Václavské náměstí je v tuto dobu plné a hlavně turisté hledají zábavu všeho druhu. Jejich přání ochotně plní také všudypřítomní dealeři drog. Ne nadarmo tomuto místu říkají policisté zoo, safari nebo džungle.

„Stojím směrem k hlavnímu nádraží,“ ozývá se z vysílačky. „Dobře, tak já se stáhnu níž,“ odpovídá policista. „Jsou tu většinou cizinci, kteří v tuhle dobu prodávají drogy,“ vysvětluje s tím, že kdyby došlo k prodeji drog, zadržel by podezřelé.

Kriminálka má na náměstí celkem šest lidí. Pár desítek metrů od Národního muzea narážejí na známou dvojici – muže a ženu. Muž je „čistý“, na jeho přítelkyni je však vydaný zatykač. „Ruce dopředu,“ říká jeden z policistů, nasazuje jí pouta a ještě pro jistotu ověřuje, jestli nemá nějakou infekční nemoc. Žena končí v policejní cele.

Tři gramy asfaltu za 500 korun

Detektivové se dál plíží nocí a po chvíli narážejí na další známé tváře, takzvané asfalťáky. Turistům místo hašiše prodávají obyčejný asfalt, který najdou mezi tramvajovými kolejemi.

„Za kolik prodáváš?“ ptá se ho policista. „Ještě to musím připravit,“ odpovídá muž. „Přidáváte tam mouku?“ zajímá policistu. „Ne, jenom rozmačkáme asfalt,“ reaguje obchodník s asfaltem s tím, že tři gramy prodává za 500 korun. „Když to Angličané kupují, tak proč ne. Často k nám přicházejí sami. Je to lepší než krást,“ soudí.

Během hodiny však skuteční dealeři zavětří škodnou v rajonu a začínají mobilními telefony rozesílat popisy detektivů. „Říkal jsem do vysílačky, že nás sledují,“ vysvětluje jeden z policistů.

Část týmu se tedy přesouvá o kousek dál – na Masarykovo nádraží. Na lavičce se kymácí silně opilý turista. Snadný cíl pro duo zlodějek, jak policisté správně odhadují.

Když ženy jsou muži

„Je to blonďák a vedle něj sedí žena v džínové bundě,“ oznamuje policista do vysílačky. „Jedna kryje druhou a dává pozor, jestli se neblíží policie. Druhá se zatím pod záminkou sexuálního harašení snaží turistu osahávat,“ popisuje.

Po dlouhém, taktickém vyčkávání se jde na věc. „Nohy od sebe,“ prohledávají jednu z podezřelých policisté.

„Nic se u nich nenašlo. Prý vždy, když mu šáhla do kalhot, jí ruku vytáhl, a k penězům v malé kapsičce se nedostala,“ vysvětluje mi kriminalista.

„Nevím, jestli sis všiml, ale oba to byli chlapi. Přinejmenším ten, co tu seděla!“ upozorňuje ho druhý.

Tímto překvapivým odhalením noční akce končí. Podle detektivů byla až nezvykle klidná. Další závisí na tom, jestli vedení schválí peníze na přesčasy. Sami policisté však říkají, že podobná tažení mají smysl. Pokud by byla častější, noční Václavské náměstí by nebylo džunglí, ale příjemným evropským centrem.

mapa Zvětšit mapu Václavského náměstí

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Medvěd z Beskyd zmizel v lesích. Podle myslivců ztratil plachost a je povolený k odstřelu V lesích po celém Česku se čím dál víc usídlují divoké šelmy. Potkat rysa byl před 20 lety celkem zázrak, dnes se tato kočkovitá šelma objevuje třeba i v Brdech. Vlčích smeček tu máme několik, a dokonce se k nám zatoulal i medvěd nebo spíš medvědi. Jeden z nich ale řádně zamotal hlavu některým obyvatelům Beskyd. Teď na něj mají lovci políčeno.

„Očichával žebřík. Pak jsem okýnkem viděla, jak si to vykračuje před kazatelnu. Byl to neskutečný zážitek. Nádherný,“ vzpomíná pro Radiožurnál Jana Fusková z mysliveckého spolku Valašské Polanky. Sama měla štěstí. Z posedu viděla, jak medvěd sežral krmení ze zásobníku. Tulák přešel na Moravu ze Slovenska a není jediný.

„Už 45 let zaznamenáváme každoročně přítomnost medvědů v Beskydech. V současné době víme o dvou medvědech. Jeden je teď mediálně známý, potom je tam ještě o něco větší medvěd, který se pohybuje na hranici se Slovenskem, ale ten se nepřibližuje k lidským obydlím,“ říká František Šulgan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Toulavý medvěd trhal ovce, králíky a rozbíjel včelíny. Zjevně mu na Moravě zachutnalo. „Zřejmě také nemá žádnou špatnou zkušenost a nikdo se mu, dá se říct, nepostavil,“ vysvětluje jednatel mysliveckého spolku ve Vsetíně Jaroslav Šarman.

Medvěd podle myslivců ztratil plachost, a tak ho chtěl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL nechat zastřelit nebo odchytit. Slovenští lovci dovezli i klec, medvěd ale s přicházející zimou zmizel neznámo kam.

„Věřím, že tento vadný kus tohoto medvěda, který do přírody nepatří – myslím si, že nepatří ani do zoologické zahrady –, když se ho podaří vypátrat myslivcům nebo lovcům, tak ho buď odchytí, nebo odstřelí,“ prohlásil už dříve Čunek.

Kdyby se medvěd zatoulal až na Šumavu, bát by se nemusel. Tam posledního zastřelili 11. listopadu 1856, a to se v Národním parku nestane. „To rozhodně ne. Dnes jsou tu vlci, kteří také trhají ovce, ale nestřílíme je. Národní park by měl být vždy archou, na které druhy mohou existovat a mají vždy přednost,“ říká ředitel Pavel Hubený.

Právě vlků je asi nejvíc. Smeček je po celém Česku šest nebo sedm, většinou v pohraničních horách, ale občas zabrousí i do vnitrozemí. Za způsobené škody zaplatily úřady chovatelům v letošním roce zhruba milion korun.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Václavské náměstí v Praze Divoká zvěř v Beskydech
Dealeři nabízejí drogy a asfalt Medvěd trhal ovce a králíky
Detektivové z kriminálky monitorují prodej drog Hejtman plánoval odstřel nebo odchyt medvěda
Asfalťáci prodávají tři gramy asfaltu za 500 korun Medvěd se vyhýbal lidským obydli
Detektivové odhalují falešné dealeře na náměstí Medvěd pochází ze Slovenska
Kriminálka plánuje další akce na Václavském náměstí Medvěd mizí neznámo kam s příchodem zimy