Možné využití fotopasti?: Dva cizinci chtěli pomocí skimmingu krást údaje z platebních karet. Hrozí jim až osm let vězení

VIDEO: Spoléhala, že jí pomůžu, říká potápěč, který zbavil mantu obrovskou rybářských háčků Třímetrová manta obrovská, největší z rejnoků, se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta trpělivě počkala, až ji zbaví rybářských háčků, které měla zapíchnuté pod okem.

„Často v této oblasti provázím potápěče se šnorchly. Připadalo mi, jako by mě poznala a spoléhala na mě, že jí pomůžu,“ vylíčil podle agentury AFP fotograf Jake Wilton, který se stal hlavní hrdinou příběhu odehrávajícího se pod mořskou hladinou u západního pobřeží Austrálie.

„Přiblížila se tak, aby mi ukázala oči,“ pokračoval Jake, který háčky odstranil za pomoci kleští. Měla je zapíchnuté nad okem.

„Vůbec se nepohnula. Jsem přesvědčený, že manta věděla, co Jake dělá,“ uvedl biolog a společník fotografujícího potápěče Monty Hall.

Manta je pokládaná za jednoho z nejinteligentnějších tvorů v podmořském světě. Není člověku nebezpečná, živí se planktonem. Může dorůst až do sedmimetrového rozpětí mezi ploutvemi a dožít se až padesáti let, poznamenala AFP.

Mantu, která si nechala pomoci od háčků, pojmenovali potápěči jako „Pihovatou“ kvůli skvrnkám na břiše. Je jí asi 30 let, což z ní v mantích očích činí ctihodnou starou dámu, poznamenala britská BBC. Manty se podle ní těší pověsti vlídných obrů.

Před pěti lety se na internetu objevily záběry jiné skupiny potápěčů, kterým se zdálo, že je manta vyhledala, aby ji zbavili útržku rybářské šňůry, kterou měla omotanou okolo ploutve.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Dva cizinci chtěli pomocí skimmingu krást údaje z platebních karet. Hrozí jim až osm let vězení Pražští vyšetřovatelé zadrželi dva muže krátce poté, co do bankomatu v Táboritské ulici na Žižkově nainstalovali skimmovací zařízení. Tyto čtečky slouží k získání údajů z platebních karet a jejich následnému zneužití k výběrům cizích peněz. Oba jednačtyřicetiletí cizinci se na policejní služebně k činu přiznali.

Kriminalisté je obvinili z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což jim hrozí až osm let vězení. Podali také podnět na jejich vzetí do vazby, sdělil ve středu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Kriminalisty překvapilo, že muži použili do této doby neznámý způsob skimmování. „Jednalo se o zařízení, které se nedá téměř odhalit, protože se vkládá přímo do útrob bankomatu místem, kterým se vsouvá platební karta. Kamera ke snímání zadávaného PIN byla vložena do osvětlení bankomatu a dokonce napojena na elektrickou energii z něj. Nebylo tedy již potřeba externí zdroj jako v klasických případech,“ uvedl Daněk.

Ani technik banky podle něj nepoznal, že je v bankomatu skimmovací zařízení nainstalováno.

Na nezvyklé chování dvojice u bankomatu upozornil policii v noci 12. dubna svědek. Na místo vyrazily nejbližší policejní hlídky, které nedaleko bankomatu zadržely dva podezřelé muže. vyšetřovatelé u nich zajistili i další pomůcky ke skimmování a vysílačky.

vyšetřovatelé i banky lidem doporučují, aby při zadávání PIN důsledně kryli ruku, kterou kód zadávají, a nebylo tak vidět, jaká čísla na klávesnici vyťukávají. Bez tohoto kódu jsou údaje načtené z karty bezcenné.

Druhý způsob je použít bezkontaktní výběr peněz, při němž se karta do bankomatu nemusí vkládat a pouze se k němu přiloží. „V tomto případě pachatelé nedokážou načíst údaje z karty a vy opět o své peníze nepřijdete,“ dodal mluvčí Daněk.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.