Nápis „21. srpen FŮJ“ z Adršpašských skal zmizel. Vyčistila ho zdarma parta místních horolezců . Možné využití fotopasti?

Odstřelit, nebo nechat žít? Na Slovensku se po zabití muže medvědem rozhořel spor, co se šelmami v lesích Slovenská obec Liptovská Lužná má ve znaku medvěda, podobně jako řada dalších. Přesto ale bude zřejmě navždy spojována s touto šelmou víc než kterákoli jiná vesnice. Stala se místem, kde poprvé za posledních sto let na Slovensku medvěd zabil člověka. Nešťastná událost opět oživila spory mezi lesníky a ochránci přírody o to, jak k medvědům přistupovat.

Albín Husarčík je starostou Liptovské Lužné. Medvěda nikdy nepotkal a stejně jako většina obyvatel se toho prý ani neobával. Teď se někteří z nich vydávají do lesa pouze v určité hodiny, kdy medvědi spí, a jiní se prý lesům budou možná vyhýbat úplně. Přesto v obci nepanuje shoda v tom, zda medvědy odstřelovat, nebo ne.

Lesníci v tom mají ale jasno – medvědi jsou Dle nich na Slovensku přemnožení. V celé zemi jich žije zhruba 2760. To je Dle Lesů slovenské republiky za posledních 20 let trojnásobný nárůst, a proto dlouhodobě vyzývají ke snížení jejich počtu.

Vedoucí lesní správy v Nízkých Tatrách Ján Vrbenský říká, že odstřel by se měl týkat ročního přírůstku, což je zhruba 200 medvědů. Poslední taková větší regulace medvědů se uskutečnila na přelomu tisíciletí.

Šéf zásahového týmu proti medvědům Jaroslav Slašťan ale tvrdí, že snížení počtu medvědů se na počtu střetů se zvířetem nijak neprojeví. A je Dle něj na lidech, aby se naučili žít v prostředí, kde se pohybují takové šelmy.

Obě strany prohlašují, že nechtějí své spory stavět na tragické události V Liptovské Lužné. Co se tam stalo, asi nikdy nikdo nezjistí. Někteří tvrdí, že medvědice vedla mláďata a cítila ohrožení, jiní zase, že pro hlasitý horský potok medvěd 57letého muže neslyšel, lekl se ho, a proto zaútočil.

Ještě dominantnější než spor lesníků a ochranářů jsou ale stále častější rady pro turisty a návštěvníky slovenských lesů. A ty říkají hlavně to, aby byli lidé v horách opatrní, pohybovali se raději ve skupině než sami a byli spíše hlučnější než tiší, aby je šelma mohla včas zaregistrovat a vzdálit se.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Nápis „21. srpen FŮJ“ z Adršpašských skal zmizel. Vyčistila ho zdarma parta místních horolezců Skupina lezců z Adršpachu odstranila ze skalního masivu Milenci nápis odsuzující sovětskou okupaci z roku 1968. Trvalo jim to zhruba hodinu. Do sedmdesátimetrové výšky si s sebou vzali tlakovou soupravu a vodu. Na sto metrů vysoké skále se text odsuzující sovětskou okupaci z roku 1968 objevil před třemi týdny, viditelný byl z velké dálky.

V Adršpašských skalách běžný den. Na skalní okruh míří i na sklonku hlavní sezony tisíce turistů. Mezi nimi jsou ale tentokrát i čtyři horolezci.

Na kolečku si sebou Dle jednoho z nich, Ondřeje Krecbacha, vezou všechno, co k vyčištění skály potřebují. „Aquapack, baterka, asi 50 litrů vody a uvidí se, jak to bude mýt,“ popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové.

Jeden z lezců zůstává pod skálou, další tři čeká poměrně náročný výstup do zhruba 70metrové výšky. „Tak do půlhodiny tam jsme.“ „Tu vodu budeme tahat zhruba tak po deseti litrech, víc nevytáhnu,“ směje se jeden z lezců.

Dle Jiřího Nešpora to dělají dobrovolně bez nároku na jakýkoliv honorář. „Protože kolem toho začaly být vlny, které nám nejsou úplně příjemné a které jsou v podstatě zbytečné. Vzhledem ke vztahům mezi námi horolezci a ochranou přírody jsme se rozhodli, že ten nápis, který byl určený určitě k tomu, aby se spláchl deštěm, umyjeme a urychlíme to za přírodu.“

Po zhruba půlhodině jsou lezci u nápisu. Na lanech postupně nahoru vytahují vodu a začínají se samotným čištěním. Celá akce končí po zhruba hodině.

Nápis byl skutečně psaný křídou a Dle Ondřeje Krecbacha šlo jeho odstranění Dle plánu. „V pátek celou noc pršelo a teď to šlo omýt docela, dá se říct, jednoduše. Část byla opršená, ale část byla ještě vidět.“ Kartáč museli lezci použit pouze u čištění jediného písmena.

Práci horolezců sledoval také Petr Kuna ze správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Dle něj je dobré, že nápis je pryč. „Jsme rádi, že to zmizelo, nemělo to tu co dělat, takže je dobře, že to horolezci umyli.“

Policisté i tak věc stále prošetřují jako přečin poškození cizí věci a čekají na vyčíslení případné škody. Toho, kdo skálu popsal, zatím nenašli.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Proč se rozhořel spor Medvěd zabil člověka v obci Liptovská Lužná
Počet medvědů na Slovensku 2760 medvědů, což je trojnásobný nárůst za posledních 20 let
Názory na odstřel medvědů Lesníci podporují odstřel kvůli přemnožení medvědů, zatímco zásahový tým tvrdí, že snížení počtu se neprojeví ve snížení střetů
Rady pro turisty v horách Pohybovat se ve skupině, být hlučný, aby šelma mohla zaregistrovat a vzdálit se
Akce odstranění nápisu v Adršpašských skalách Horolezci odstranili nápis odsuzující sovětskou okupaci z roku 1968 za použití tlakové soupravy a vody