Opravy škod po vandalech stály v minulém roce severočeská města miliony korun . Možné využití fotopasti?

V ruském Vladivostoku se objevil amurský tygr. Druhý za poslední týden
Vzácní tygři amurští se na zimu stahují k ruským městům na Dálném východě. Policisté ve Vladivostoku za poslední týden dostali už dvě hlášení o tom, že se po městě pohybuje nebezpečná šelma.

Asi pětiletý 170kilogramový samec tygra amurského v noci rozsápal krávu ve městě Arťom nedaleko Vladivostoku.

Specialisté ho našli s pomocí přístroje pro noční vidění, uspali ho a zřejmě ho vypustí do volné přírody daleko od obydlených míst v Přímořském kraji. Zároveň mu nasadili zvláštní obojek vysílající GPS signál, aby ochránci přírody i policisté mohli sledovat jeho pohyb.

K poslednímu incidentu došlo minulý pátek, kdy jiný amurský tygr pobíhal přímo po ulicích Vladivostoku.

Pomocí zařízení, zvaného fotopast je možné efektivně sledovat divokou zvěř v přírodě. Kromě toho fotopast ale můžete využít i při odhalování kriminality. Myslíte, že by její použití pomohlo v následjícím příběhu?

Opravy škod po vandalech stály loni severočeská města miliony korun
Gumové kanály, speciální nátěry a hlavně kamerové systémy. Tak bojují města na severu Čech proti vandalům, kteří ničí veřejný majetek. Někde se to docela daří, jako třeba v Ústí nad Labem nebo v Litoměřicích, jinde se situace naopak zhoršuje, jako například v Mostě. Celkem se škody, které vandalové severočeským městům způsobí, pohybují v řádech milionů.

Třeba mostecký magistrát stálo řádění vandalů jen za loňský rok šest set tisíc korun. Vandalové například převraceli popelnice, zapalovali kontejnery, sprejovali po budovách nebo rozbíjeli výlohy.

I proto vedení města začalo pořizovat odolnější lavičky nebo nátěry budov, které mají usnadnit odstranění následků po řádění sprejerů.

Podle mluvčí mosteckého magistrátu Aleny Sedláčkové se statistika o incidentech vandalů za poslední roky výrazně zhoršila. „Máme tady srovnání loňského roku s rokem 2010 a došlo tam k navýšení, a to dokonce k trojnásobnému nárůstu,“ uvedla Sedláčková.

V Ústí nad Labem jdou škody po vandalech ročně do milionů. Jen opravy dopravního značení stály loni magistrát 650 tisíc korun a nové poklopy kanálů stály tři čtvrtě milionu. Místo litiny se proto město snaží používat gumu nebo plasty.

Podle zástupce ředitele ústeckých městských strážníků Jana Novotného se však ve městě daří vandalismus vcelku zvládat.

„Co se týká vandalismu, tak jsou to hlavně sprejeři nebo takové to převracení košů, když jde třeba parta z hokejového nebo fotbalového utkání, ale to jsme už také vymýtili. Takže se dá říct, že ta situace se poměrně zklidnila,“ podotkl Novotný.

Podle něj pomáhají hlídky městských strážníků, asistenti prevence kriminality a především kamery.

I v centru Děčína dohlíží na pořádek kamerový systém, který navíc městská policie letos rozšířila. Dobré zkušenosti tam v boji proti vandalismu mají i s legálními plochami pro sprejery, díky kterým ubylo nápisů na budovách. Přesto je problémů stále dost.

„Hlavně v letních měsících se setkáváme s vandalismem v okolí cyklostezek, kde nám vandalové ničí mobiliář. Několikrát ročně musíme opravovat lavičky i koše, a dokonce se stává, že i odpadkové koše zapálí,“ přiblížila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

S hořícími koši a kontejnery měli potíže i v Litoměřicích, situace by se však měla zlepšit. Člověka, který měl požáry na svědomí, totiž policisté nedávno chytili.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Amurský tygr ve Vladivostoku Vandalismus v severočeských městech
Asi pětiletý samec amurského tygra v noci rozsápal krávu ve městě Arťom nedaleko Vladivostoku Škody po vandalech ve městě Most dosáhly 600 000 Kč za loňský rok
Specialisté ho uspali, nasadili mu GPS obojek a plánují ho vypustit zpět do volné přírody daleko od obydlených míst V Ústí nad Labem jdou škody po vandalech každoročně do milionů Kč
V posledním týdnu byly v Vladivostoku dvě hlášení o pohybu amurských tygrů ve městě V Litoměřicích měl člověk na svědomí požáry způsobené na veřejném majetku a byl chycen
Amurský tygr je sledován pomocí GPS signálu a za pomoci přístroje pro noční vidění Ústí nad Labem pořizuje odolnější lavičky a nátěry budov kvůli vandalům