Práce pro fotopast?: Přes tři čtvrtiny Brňanů hlasovaly v anketě proti pronajímání pozemků cirkusům s divokými zvířaty

V Praze přibývá odcizených kol, vede centrum a Jižní Město
Metropole zažívá od roku 2009 prudký nárůst počtu jízdních kol odcizených z veřejných prostranství. Zatímco v roce 2008 takto zmizelo 111 bicyklů, vloni jich bylo 700.

Nepřekvapivě zloději útočí hlavně během hlavní cyklistické sezony, tedy v červnu, červenci a srpnu. Vloni touto dobou zmizela skoro polovina odcizených kol.

Nejvíc incidentů evidovala policejní služebna na Jižním Městě, konkrétně 59 případů. Následovaly Vršovice (49), Lhotka (37), Smíchov (36) a Nové Město (33).

Detailní přehled všech krádeží kol od roku 2000 poskytuje následující mapka, stačí kliknutím vybrat některý policejní okrsek, například ten, kde často necháváte své kolo na ulici.

Přestože roste počet krádeží, průměrná způsobená škoda se stále drží okolo 20 tisíc korun. Z tohoto pohledu byl extrémní rok 2002, kdy 11. února okolo šesté hodiny večerní pachatel na Zahradním Městě v Praze 10 způsobil při krádeži kol škodu přes dva a půl milionu korun.

Krádeže jízdních kol v Praze (na veřejných prostranstvích) od roku 2000

Průměrná škoda při krádeži jízdního kola

Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?

Přes tři čtvrtiny Brňanů hlasovaly v anketě proti pronajímání pozemků cirkusům s divokými zvířaty Většina z téměř dvou tisíc hlasujících se v anketě vyhlášené vedením Brna postavilo proti tomu, aby město pronajímalo své pozemky cirkusům s divokými druhy zvířat. Vedení města o tom informovalo na pravidelném setkání s novináři.

Lidé hlasovali na internetu prostřednictvím účtu BrnoiD a osobně na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena a Turistického informačního centra města Brna. Do ankety se zapojilo 1919 Brňanů a 1517 z nich, tedy 79 procent hlasujících, bylo proti pronajímání pozemků cirkusům.

„Výsledek ankety slouží vedení města jako podklad pro další jednání s městskými částmi. Na základě pondělního jednání jsme se dohodli na odeslání dopisu, ve kterém vedení městských částí doporučujeme zvážit možnost městské pozemky cirkusům s divokými druhy zvířat nepronajímat,“ uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Brněnská anketa měla podobný výsledek jako loňská anketa ve Znojmě. Znojmo cirkusům se zvířaty nepronajímá pozemek u ZŠ JUDr. Mareše v dolní části města, o který cirkusy žádají. Vedení města tak reagovalo na případy podezření z týrání zvířat v cirkusech z loňského roku. V anketě, kterou Znojmo pořádalo, se pro zákaz pronajímání vyslovilo 70 procent hlasujících.

Máte podezření, že se ve vašem okolí dějí nějaké nepravosti, ale nemáte důkaz? Možným řešením mohou být komerčně dostupné odposlechy

Nejdůležitější informace z článku

Období Počet odcizených kol
2008 111
2020 700
Nejvíce krádeží Jižní Město (59), Vršovice (49), Lhotka (37)
Průměrná způsobená škoda 20 tisíc Kč, extrém 2002 – přes 2.5 mil. Kč
Odhadovaná škoda při krádeži jízdního kola v Praze 20 000 Kč