Nepříjemné telefonáty i vandalismus. Ruští restauratéři v USA se stávají terčem útoků

Nepříjemné telefonáty i vandalismus. Ruští restauratéři v USA se stávají terčem útoků Některé restaurace a další podniky s ruskou tematikou ve Spojených státech si stěžují, že se kvůli válce na Ukrajině stávají terčem útoků – většinou verbálních, ale v jednom případě došlo i na ničení majetku. Informoval o tom zpravodajský server CNN. Ve Washingtonu policie vyšetřuje, jestli za vandalismem v restauraci Russia House Restaurant and Lounge stojí nenávist nebo předsudky, uvedly policejní zdroje.

Majitel restaurace Russia House policii sdělil, že v době od 25. do 27. února poničili vandalové některé části restaurace včetně oken a dveří. Na restauraci se také objevily nápisy související s protiruskými předsudky, uvedla policie. Restaurace je nyní podle své stránky na facebooku dočasně uzavřena.

V New Yorku majitelé restaurace Russian samovar v centru Manhattanu uvedli, že od invaze Ruska na Ukrajinu přijímají urážlivé telefonáty a že jim lidé srážejí poutač.

Vlada Von Shatsová – která pochází z Ruska, zatímco její manžel z Ukrajiny – uvedla, že jim lidé do telefonu říkali, ať umřou, a že jsou „nacisti a fašisti“. „Nazývat nás nacisty, když jsme židovského původu, je prostě směšné,“ řekla.

„Jsme proti této válce a nepodporujeme (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ řekla. Dodala, že žádný z incidentů neoznámila na policii. Také majitelé ruské restaurace Pushkin v San Diegu dostali po zahájení ruské invaze výhrůžky.

Jeden z volajících řekl, že vyhodí restauraci do povětří „jako odplatu za to, co Rusko dělá Ukrajině,“ řekl CNN majitel Ike Gazaryan. Další volající prohlásil: „Zabili jste mi strýce a celou rodinu, vy odporní Rusové.“

Gazaryan pochází z Arménie a většina jeho zaměstnanců je z Ukrajiny. Navzdory výhrůžkám nemá v úmyslu měnit název podniku. „Je to restaurace, která tady už nějakou dobu existuje. Rusové ve Spojených státech podporují Ukrajinu a její lid,“ řekl Gazaryan

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Divoká lvice Nosikitok kojila leopardí mládě. Spadla mi čelist, komentoval to ochránce šelem Šéfovi organizace zabývající se ochranou kočkovitých šelem Panthera Lukeovi Hunterovi dorazil tento týden e-mail od partnerů v Tanzanii. Když otevřel jeho přílohu, nevěřil svým očím. Fotografie zachycovala klidně ležící lvici kojící leopardí mládě. Nic podobného ještě zachyceno nebylo a Hunter, jehož citoval list The Washington Post, se přiznal, že mu při spatření fotky „spadla čelist“.

Pro znalce života lvů, ke kterým Hunter patří, jde o ohromující novinku. To, že samice šelem kojí mládě jiného druhu, bylo zatím doloženo jenom u zvířat žijících v zajetí. Z volné přírody jsou známy pouze mimořádně vzácné případy, kdy samice leoparda nebo pumy přijaly za své osiřelé mládě, avšak vlastního druhu. Hunter tvrdí, že prozatím nebyl v přírodě spatřen a v literatuře není zdokumentován případ šelmy, která ke kojení přijala mládě jiného druhu: „Jde o něco nevídaného, o jev, který se dá spatřit jednou za život.“

Fotografie v úterý pořídil jeden z hostů rezervace Ngorogoro. Skupina KopeLion s podporu organizace Panthera se tam snaží urovnávat spory mezi lvy a místními zemědělci, jejichž domácí zvířata se někdy ocitnou na jídelníčku lvů. KopeLion tamní lvy monitoruje, což vysvětluje, proč má na snímku zachycená lvice na krku obojek s GPS.

Její jméno je Nosikitok a je o ní známo, že koncem června porodila vlastní tři mláďata. „Je zaplavena mateřskými hormony a instinktem, který jí velí starat se o svá mláďata. Něco podobného by se nestalo, kdyby nekojila také svá lvíčata,“ řekl Hunter.

V normálním případě by lvice mládě jiného druhu prostě zabila, protože v divočině je mládě, jakkoli roztomilé, příležitostí získat potravu.

Samotný přebytek hormonů ale podle Huntera k vysvětlení vzácného snímku nestačí. Není jasné, kam se poděla vlastní matka leopardího mláděte a zda je naživu. Také není známo, zda byla Nosikitočina mláďata v době kojení leoparda v bezpečí, nebo zda o ně lvice přišla. Ve čtvrtek ráno podle údajů GPS nebyla ani na místě, kde by měla lvíčata být, ani tam, kde kojila leoparda.

Hunter odhaduje, že mládě je staré přibližně tři týdny, a nemyslí si, že pro něj příběh skončí šťastně. Lvice se obvykle k porodu uchýlí do ústraní a ke smečce se vrátí i s mladými, když jsou jim asi dva měsíce – pokud je odchová. I kdyby se Nosikitok rozhodla leoparda adoptovat, zbytek smečky nebude mít pro mládě jiného druhu stejné pochopení. „Bylo by úžasné to setkání pozorovat. Přál bych si, aby to skončilo šťastně, ale jsem si vědom toho, že to leopardí kotě čeká velká zkouška,“ dodává Hunter.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Ruské restaurace v USA Divoká lvice Nosikitok
Restaurace Russia House byla napadena vandalismem, včetně nápisů představujících protiruské předsudky. Lvice Nosikitok kojila leopardí mládě, což je jev dosud nevídaný v přírodě.
Restaurace Russian samovar v New Yorku dostávala urážlivé telefonáty a byly sráženy poutače. Fotografie lvíce kojící leopardí mládě byla pořízena v rezervaci Ngorongoro.
Restaurant Pushkin v San Diegu obdržel výhrůžky po ruské invazi na Ukrajinu. Snímek zachycuje lvice Nosikitok s GPS obojkem kvůli monitorování sporů mezi lvy a místními zemědělci.