Do Louvre se po 40 letech vrací 2 kradené artefakty. Expert je objevil v pozůstalosti rodiny z Bordeaux . Myslíte, že by pomohlo použití fotopasti?

Výběr z médií: domácí šití roušek, mírnější exekuce a přijímací řízení na vysoké školy v době koronaviru Šití roušek v Česku se stalo fenoménem, vlastní pomůcky si doma vyrábějí také Poláci nebo Španělé. Ve zbytku Evropy ale místní často ochranu nenosí žádnou, všímá si Mladá fronta Dnes. Poslanci dokončují návrh na mírnější exekuce, píše deník E15 i Lidové noviny. Podle Moravskoslezského deníku stoupá v době koronavirových opatření domácí spotřeba alkoholu. Více si přečtete ve výběru médií, který pro vás sestavil Radiožurnál.

Vládní i opoziční poslanci ladí možnosti mírnějších exekucí, konstatuje deník E15. Opatření mají pomoct hlavně lidem v exekucích a osobních bankrotech, samoživitelkám a seniorům, živnostníkům či lidem, kteří přijdou o práci. Deník se odvolává na předběžný návrh, který má k dispozici. Hovoří se v něm o tzv. marných nebo bagatelních exekucích a také o ochraně spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru. E15ctka píše, že například zastavením všech bagatelních exekucí s jistinou do 1500 korun by rázem skončilo jeden a půl milionu řízení.

Tématu exekucí se věnují i Lidové noviny, které citují ministryni spravedlnosti Marii Benešovou z ČSSD. Ta plánuje přijít příští čtvrtek na vládu s novelou insolvenčního zákona. V něm by ráda prosadila ochranu podnikatelů před bezprostřední hrozbou insolvenčního řízení. Zvažuje taky roční splátkovou pauzu pro ty, kdo se ocitli v insolvenci před 1. červnem 2019. Ministryně chce pomoci lidem, kterým se v souvislosti s bezpečnostními nařízeními vlády proti šíření koronaviru snížil příjem nebo kteří o něj přišli úplně a nemůžou tak platit své insolvenční závazky. Benešová ale Lidovým novinám řekla, že dlužníkům ministerstvo nemůže odpouštět plošně, ale že o každém případu musí mít rozhodnout insolvenční soud.

Univerzity promýšlejí, jak provést přijímací pohovory i co se stávajícími studenty. Jejich plány a možnostmi se zabývá Deník N. Kvůli pandemii koronaviru dokončí některé školy semestr na dálku, v bezkontaktním režimu. Pokud jde o přijímací pohovory, ve hře je několik variant: zkoušky online, odklad nebo jejich úplné zrušení a přijímání podle maturitních známek. K tomu, aby mohli být studenti zkoušeni při státních závěrečných zkouškách online, je potřeba změnit zákon, podotýká Deník N. Ministerstvo školství podle něj již na takové změně pracuje. Deník uvádí, že s přesunem testů na internet budou školy také řešit, jak zajistit, aby studenti nepodváděli.

Šití roušek se v Česku a na Slovensku stalo fenoménem, na popularitě získává i v Polsku či ve Španělsku, všímá si Mladá fronta Dnes. Ve zbytku Evropy se lidé zpravidla takto sami nezaopatřili. V Bruselu a v Londýně moc lidí se zakrytými ústy a nosem vidět není, nechává deník promluvit Češky, které v těchto evropských metropolích žijí. Na ulici v Londýně podle jedné z nich nosí roušku přibližně dva lidé z deseti, vzácně jsou k vidění i v Amsterdamu. Česká opatření ohledně nošení roušek patří k těm nejpřísnějším. Sama Světová zdravotnická organizace se k plošnému nošení roušek a respirátorů staví nejednoznačně. Některé státy své občany od užívání roušek přímo odrazují s tím, aby nechyběly lékařům, píše Mladá fronta Dnes.

Po zavření restaurací, hospod a barů se pití alkoholu přeneslo za zdi domovů, konstatuje Moravskoslezský Deník. Nárůst poptávky podle deníku pociťují všechny řetězce. Penny zaznamenal největší zvýšení poptávky u ginu a whisky, ale i zájem o všechen alkohol.  Zvýšenou poptávku po alkoholu i v dalších dnech očekává Lidl. Také malí obchodníci prodávají alkohol více než předtím, píše deník. Dodává, že zvýšené domácí popíjení ale s sebou přináší i dopravní riziko. Policie registruje zvýšený počet nehod pod vlivem alkoholu. Například ve čtvrtek ráno policisté ve Frýdku-Místku vyšetřovali nehodu, kdy osmadvacetiletá řidička měla 1,5 promile „zbytkového“ alkoholu.

V Beskydech neubývá velkých šelem, pohybuje se jich tam podle ochránců zvířat a dalších odborníků stejně jako vloni. Je to dobrá zpráva, protože to dokazuje, že zvířata dokáží dlouhodobě žít i v tak přelidněných horách, jako jsou Beskydy. V Právu se uvádí, že dvanáct rysů se pohybuje v Chráněné krajiné oblasti Beskydy. Další dvě kočkovité šelmy pak byly zaznamenány v Moravskoslezských Beskydech. Rysy objevili ochránci přírody v tradičních beskydských lokalitách, jako je Čertův mlýn, Kněhyně nebo Lysá hora.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Do Louvre se po 40 letech vrací dva kradené artefakty. Expert je objevil v pozůstalosti rodiny z Bordeaux Francouzská policie objevila přilbu a část brnění ze 16. století, které zloději ukradli z pařížského muzea Louvre před téměř 40 lety. Na vzácné předměty kriminalisty upozornil odborník, který posuzoval hodnotu pozůstalosti v Bordeaux. Umělecká díla už byla převezena do Louvru, napsala agentura AFP.

Artefakty muzeu v roce 1922 věnovala rodina Rothschildů. V Louvru byly vystavené až do 31. května 1983, kdy za dosud neobjasněných skutečností zmizely. Oba předměty jsou zdobené zlatem a stříbrem technikou taušírování, která za studena kov vykládá kovem jiné barvy.

„Jedná se o zbraně vyjadřující prestiž, ve vynikajícím řemeslném provedení, něco jako dnes luxusní auta. V 16. století se na Západě zbraně staly velmi luxusními předměty. Brnění bylo ukázkou luxusu a zdobení, které neměly nic společného s jejich používáním,” uvedl Philippe Malgouyres, správce uměleckých předmětů v Louvru.

V polovině ledna odborník na vojenské starožitnosti posuzoval cenu pozůstalosti rodiny v Bordeaux a své podezření týkající se původu artefaktů sdělil policii.

Po ověření v databázi pohřešovaných uměleckých předmětů Treima, která v současnosti obsahuje 100 000 kradených předmětů, se ukázalo, že jde o majetek muzea Louvre.

Jen za rok 2020 bylo ve Francii odcizeno 900 uměleckých předmětů, uvedl komisař Frédéric Malon, který se podílí na vyšetřování. K poslední krádeži v Louvru došlo v roce 1998, obraz od Jeana-Baptisty Camille Corota se dodnes nenašel.

Věděli jste, že již za pár set korun je možné pořídit komerčně dostupné odposlechy? Buďte na pozoru, jelikož nikdy nevíte, kdo zrovna poslouchá.

Nejdůležitější informace z článku

Šití roušek v Česku Česká opatření jsou nejpřísnější v Evropě, zatímco v zbytku Evropy lidé roušky nenosí.
Mírnější exekuce Poslanci pracují na návrhu pro méně tvrdé exekuce, zaměřené na lidi v exekuci, osobních bankrotech, samoživitelkách atd.
Přijímací řízení na vysoké školy Univerzity uvažují o různých formách přijímacích zkoušek včetně online možností.
Zvýšená domácí spotřeba alkoholu Po uzavření restaurací v Česku roste poptávka po alkoholu, což vede k dopravním nehodám pod vlivem alkoholu.
Případ kradených artefaktů z Louvru Po 40 letech byly nalezeny ukradené předměty z muzea Louvre, které nyní putovaly zpět do muzea.