Případů vloupání u Prahy nepřibývá, o pachatelích ale policie nové informace nemá, uvedl náměstek Krejčí Policie zatím stále nenašla pachatele sériových vloupání do domů kolem Prahy. Od začátku roku ale neeviduje žádný další případ vloupání, který by se skupinou souvisel. Vyšetřuje tak pouze vloupání, která Dle kriminalistů se skupinou nijak nesouvisí. V pátek to uvedl náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí. Počet vyloupených domů už ve středečním rozhovoru upřesnil serveru iROZHLAS.cz policejní prezident Jan Švejdar.
„Od 1. ledna 2020 nemáme žádné další nové informace, počty jsou neměnné a neevidujeme žádný nový případ,“ řekl na páteční tiskové konferenci náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí. Policie již dříve uvedla, že skupina zlodějů může mít na svědomí 123 případů, nyní jde ale Dle ní pouze o 63 případů, které nejspíše souvisí se sériovým vloupáním. Ostatní případy se pravděpodobně staly mimo hledanou skupinu pachatelů.
„Dokud nemáme pachatele, tak nejde jednoznačně říci, zda všechny případy spáchala jedna organizovaná skupina, nebo více pachatelů,“ řekl Krejčí.
Starostové dotčených obcí jsou velkým počtem vloupání znepokojení. Jesenice u Prahy se kvůli tomu obrátila se žádostí o pomoc na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V otevřeném dopise ho požádala o zvýšení počtu policistů v regionu kolem Prahy. K výzvě se Dle starosty Jesenice Pavla Smutného (za STAN) připojilo pět desítek starostů. Hamáček v prohlášení uvedl, že policie maximálně posílila stavy a dělá vše pro dopadení pachatelů.
Policisté již počátkem ledna uvedli, že organizovanou skupinu zajímají drobné věci, hlavně peníze a šperky, které se vejdou do batohu. Jde o zkušené zloděje, kteří se pohybují velmi rychle a jsou sportovně zdatní. Policie po nich pátrá a posílila hlídky, kromě skrytých opatření do místa poslala i uniformované policisty.
Pachateli mohou být Češi i cizinci, policisté nevylučují ani možnost, že jde o cizince působící v celé Evropské unii. Proto jsou vyšetřovatelé v kontaktu i se zahraničními kolegy.
„Nemůžeme potvrdit, že by se skupina přesunula do jiného kraje,“ uvedl Krejčí. „Vyhodnocujeme stopy a zajišťujeme důkazy, trestní stíhání zahájeno nebylo,“ uvedl náměstek.
Zloději si objekt zřejmě vyhlédnou náhodně při pozorování a dopředu nevědí, kolik je uvnitř peněz či šperků. Počínají si velmi rychle a stačí jim pár minut na to, aby zmizeli. Mohou se vloupat i do několika budov po sobě. Škoda se pohybuje od 10 000 do 200 000 Kč, v jednom případě přesáhla pět milionů. Jen jednou majitelé domu zloděje překvapili, takže z místa utekli.
Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Středočeská policie zřídila kvůli sérii vloupání speciální tým.
Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?
Přehled tisku: operace domácích zvířat, dotace na výsadbu stromů a vysoké náklady na honitby Češi zaplatí za operace domácích zvířat i desítky tisíc korun. Veterináři operují klouby i vazy, píše Deník. Školy a spolky mohou od 14. října žádat o dotace na výsadbu stromů. Ministerstvo tak chce zvýšit jejich počet v Česku, informuje Právo. Myslivci kvůli paroží střílejí častěji samce jelenů než laně. Mají totiž vysoké náklady na honitby, řekl pro Mf Dnes myslivec Jiří Janota. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Zvěř je v českých lesích přemnožená proto, že myslivci střílí častěji samce než samice. V rozhovoru pro Mf Dnes to v sobotu řekl předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Samci jsou pro myslivce cennější kvůli paroží. V přírodě tak zůstává víc samic, které rodí nová mláďata.
Janota řekl, že na některých místech na jednoho jelena případě třeba i šest nebo osm laní. Samce myslivci musí víc střílet, protože mají poměrně vysoké náklady třeba na provoz honiteb. Ty jim většinou pronajímá stát nebo třeba městské úřady. Za tisícihektarovou honitbu můžou myslivci zaplatit až milion korun. Další peníze pak stojí například krmení. Myslivecká jednota se proto bude snažit prosadit třeba, aby stát svoje honitby pronajímal zadarmo.
V českých nemocnicích chybí obsluha přístrojů, které dokážou zjistit rozsah rakoviny. Informují o tom Lidové noviny. V Česku je čtrnáct center, kde jsou speciální kamery, na kterých se můžou lékaři podívat, jak lidem s rakovinou zabrala léčba nebo jestli se jim nádor nezvětšuje. Na některá místa ale na vyšetření denně chodí jen jednotky lidí.
Dle informací Lidových novin do některých center každý pracovní den běžně chodí 17 pacientů, někam ale jenom sedm. Přístroje totiž musí obsluhovat vystudovaný fyzik, který má atestaci z nukleární medicíny. A takových lidí je v Česku málo. Problém je ale taky v tom, že nemocnice mají limit, na kolik vyšetření můžou přístroj maximálně použít. Kdyby vyšetřili víc pacientů, nezaplatily by jim za to pojišťovny.
Češi jsou ochotní za operace svých domácích zvířat zaplatit i desítky tisíc korun. Tématu se věnuje Deník. Ten upozorňuje na data Českého statistického úřadu, Dle kterých loni lidé veterinářům zaplatili v součtu asi dvě miliardy korun. Je to o pětinu víc než před deseti lety.
Lidé stále víc utrácí třeba i za umělé klouby. Firmy dokážou vyrobit implantát pro psa, který váží tři kilogramy i devadesát kilo a umí vytvořit dokonce i klouby na míru. Ty ale vyjdou až na sto tisíc korun. Veterináři pak zvířatům často operují například i poškozené vazy. Na různé operace lidé nechodí jen se psy a kočkami, ale třeba i s králíky, morčaty nebo fretkami.
Školy nebo spolky budou moct žádat o dotace na výsadbu stromů. Upozorňuje na to sobotní Právo. Získat budou moct až čtvrt milionu korun – a to nejen na sazenice, ale třeba i na jejich oplocení nebo na hnojiva. Celkem stát na výsadbu stromů dá 100 milionů korun.
Zájemci – kteří dotaci dostanou – z ní budou moct pokrýt veškeré náklady na sadbu. Ze svého nebudou muset přispívat nic. Peníze ale nebudou moct použít třeba na umístění laviček nebo úpravy terénu. Dotační program vyhlásilo ministerstvo pro životní prostředí – to chce, aby do pěti let lidé na různých místech Česka zasadili deset milionů nových stromů. O dotace můžou zájemci poprvé žádat 14. října.
Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.
Obsah článku:
Nejdůležitější informace z článku
Informace o sérii vloupání u Prahy: | Informace o operacích domácích zvířat, dotacích na výsadbu stromů a nákladech na honitby: |
Od začátku roku 2020 není nových případů sériových vloupání spojených se skupinou pachatelů. | Češi utrácejí i desítky tisíc korun za operace domácích zvířat, jako jsou např. operace kloubů a vazů. |
Z 123 případů se aktuálně předpokládá, že pouze 63 případů souvisí se sériovým vloupáním. | Ministerstvo prostřednictvím dotací podporuje výsadbu stromů a snaží se zvyšovat jejich počet v Česku. |
Pachatelé mohou být jak Češi, tak cizinci, policie spolupracuje i se zahraničními kolegy. | Myslivci často loví samce jelenů kvůli vysokým nákladům na honitby, které mohou dosáhnout až milionu korun. |
Ztráty mají v rozmezí 10 000 až 200 000 Kč, v extrémním případě až přesahují 5 milionů Kč. | Školy a spolky mohou získat dotace na výsadbu stromů až do výše čtvrt milionu korun. |
Vloupání jsou často provedena zkušenými a rychlými zloději, kteří sie vyhýbají skrytým opatřením a rychle mizí. | Stát chce podpořit výsadbu deseti milionů nových stromů v různých částech Česka pomocí dotací ve výši 100 milionů Kč. |