Z potrubí na Vysočině zmizely 1000 litrů PHM. Zloděje už policie dopadla

Z potrubí na Vysočině zmizely tisíce litrů PHM. Zloděje už policie dopadla
Pelhřimovští policisté dopadli zloděje víc než 3,5 tisíce litrů pohonných hmot. Z potrubí společnosti Čepro odčerpával benzin a naftu od listopadu loňského roku do letošního ledna. Teď 35letému cizinci hrozí až 5 let za mřížemi.

Policisté o případu věděli od prosince loňského roku, kdy je společnost Čepro upozornila, že má pravděpodobně poškozené potrubí na Pelhřimovsku.

Teď zjistili, že 35letý cizinec nelegálně odčerpával naftu od loňského listopadu do letošního ledna. Celkem tak firmě způsobil škodu přes 300 tisíc korun.

V polovině února si u poškozeného potrubí policisté všimli podezřelého auta. Když se ho pak snažili zkontrolovat, řidič začal ujíždět. Po krátkém pronásledování hlídka auto nakonec zastavila.

Mezi čtyřmi cizinci seděl i ten, který si z potrubí odčerpával naftu a benzin. K činu se sám přiznal. Palivo využíval pro osobní účely a část prodával známým. Teď je obviněný z krádeže a může jít až na pět let do vězení.

Případ není ojedinělý

„Tato krádež není bohužel první – je to již několikátá v řadě,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí poškozené společnosti Lenka Svobodová.

„K nejhorší situaci došlo koncem roku 2013 u obce Knyk na Havlíčskobrodsku, kde samotná krádež PHM nebyla tak významná, ale došlo k ekologickým škodám ve výši 75 milionů korun.“

Myslíte, že kdyby na místě činu byla použita například fotopast, že by to pomohlo odhalit pachatele? A co třeba v následujícím příběhu?

Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní. Pravděpodobně jde o důsledek výchovy člověkem Běžci v lesnaté okrajové části Plzně nedaleko psího útulku se opět musí mít na pozoru. Už třetí jaro je tam totiž při běhání napadá káně lesní. Na výskyt dravce s přezdívkou Fantom upozornil Karla Makoně z plzeňské Záchranné stanice živočichů jeden z lidí, kteří se s dravcem setkali. Dle ornitologů na běžce nalétává s největší pravděpodobností samec káně odchovaný lidmi, řekl Makoň. Požádal lidi o shovívavost a toleranci.

„Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec,“ popsal Makoň.

Zvířecí záchranáři se o útocích tehdy ještě neznámého Fantoma dozvěděli v roce 2019, většina místních běžců o něm prý věděla už o rok dříve.

„Zajímavé však je to, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Nedělal rozdíl mezi mužem či ženou,“ konstatoval Makoň.

Po konzultacích s biology a sokolníky zvířecí záchranáři dospěli k závěru, že na běžce útočí lidmi odchovaný dravec, který se s nimi v době jarního toku nejspíš snaží navázat partnerský vztah.

Je také možné, že dravec si chrání teritorium a snaží se z něj vyhnat vetřelce. V tomto případě si ale chybně myslí, že buď on je člověk, nebo že člověk je káně, vysvětlil Makoň.

„V žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého, a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni,“ řekl.

Útočící káně není jediné zvíře, na které si musí na jaře dát lidé v Plzni pozor. Na řece Radbuze po dvouleté pauze opět prohání trénující rychlostní kanoisty mohutný labuťák. Vysloužil si přezdívku Trenér.

„Skoro to vypadá jako zvířecí vzpoura, ale ve skutečnosti je to pouze hra hormonů s blížící se hnízdní sezonou. Nemusíte se bát, jelikož v obou případech se jedná o výjimečné, zcela nestandardní chování pravděpodobně samců,“ vzkázal Makoň.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Informace Článek: Zloděj PHM na Vysočině dopaden
Způsob krádeže Zloděj odčerpal 3,5 tisíce litrů benzinu a nafty z potrubí společnosti Čepro.
Škoda Celková škoda firmě přes 300 tisíc korun.
Trest pro zloděje 35letému cizinci hrozí až 5 let vězení za krádež pohonných hmot.
Ostatní případy Krádež PHM není ojedinělým případem, bylo zaznamenáno několik podobných incidentů.
Pozor na káni lesní Na okraji Plzně se vrací k útokům káň lesní – jedná se pravděpodobně o odchovanou káňata lidmi.