Berlínští vyšetřovatelé přišli kuriózně o speciální auto

Medvěd na Vsetínsku dál zabíjí ovce. Ochranáři si na něj přivezou speciální klec ze Slovenska Medvěd, který se potuluje na Vsetínsku, usmrtil další ovce – čtyři kusy v Bystřičce a Mikulůvce. Informoval o tom Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. Medvěd se od září pohybuje na Vsetínsku a Zlínsku, potrhal již ovce a kozy, zničil také včelíny. Odborníci rozhodli, že medvěda je třeba odchytit, Bojda proto v úterý jede na Slovensko pro vhodnou odchytovou klec.

„Složíme ji dnes večer, nebo zítra (ve středu). Uvidíme, kdy se vrátíme,“ sdělil Bojda. Klec bude zatím na provizorním místě, než se vytipuje vhodné místo k odchytu.

Žádost o výjimku k odchytu již podaly na krajský úřad obce, odchyt v úterý doporučila také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), medvěd Dle ní postupně ztrácí plachost, nevadí mu blízkost lidí a je stále troufalejší.

„Odchyt medvěda je krajní řešení a pečlivě jsme je zvažovali. Jeho chování jsme konzultovali i s kolegy ze Slovenska, kteří mají s medvědy větší zkušenosti. Je možné, že se medvěd lidí nebojí jednoduše proto, že pochází ze zajetí. Krajskému úřadu jsme z bezpečnostních důvodů doporučili, aby povolil jeho odchyt,“ uvedl František Šulgan z AOPK ČR.

Dle klasického postupu je možné žádost vyřídit nejdřív za 15 dní. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) v pondělí uvedl, že jde o mimořádnou situaci. „Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení,“ uvedl hejtman.

Dle Šulgana však příprava na odchyt potrvá. „Klec se musí prověřit, zkontrolovat, aby byl mechanismus funkční. Musí se vytipovat místo, aby tam také mohlo přijet auto s klecí. Musí se zajistit, aby tam nikdo nechodil, udělat pachové stopy. Musíme také zjistit, kde se medvěd pohybuje,“ popsal Šulgan.

Zatím také není jasné, kam odchyceného medvěda převézt. Zvíře lze vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku. Druhou variantou je umístění do zoo.

Medvěda, který je Dle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k lidským obydlím letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. „Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba,“ vysvětlil již dříve Šulgan.

Medvědi Dle ochránců přírody do české přírody patří, tak jako další velké šelmy rys a vlk. „Oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem,“ uvedla Karolína Šůlová z AOPK ČR.

Druhý medvěd žije Dle odborníků u Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku je Dle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

Většina lidí již ví, že divokou zvěř, je možné efektivně sledovat pomocí zařízení zvané fotopast. Věděli jste však, že existuje i speciální fotopast na zloděje? Posuďte sami, zda by nepomohla objasnit případ v následujícím textu.

Berlínští policisté přišli kuriózně o speciální auto
Speciální auto v hodnotě více než 100.000 eur si nechali ukradnout berlínští policisté. Při pronásledování kradeného vozu totiž ze svého auta vystoupili a nechali klíčky v zapalování. Unikl jim přitom nejen zloděj jejich vozu, ale taky pachatelé, které původně pronásledovali.

Muži zákona pronásledovali civilním vozem napěchovaným videotechnikou kradené auto. To se po berlínském městském okruhu řítilo rychlostí 165 kilometrů v hodině. Divoká honička skončila ve čtvrti Wedding, kde zloději havarovali.

Policisté odstavili svůj vůz na středním dělícím pásu a začali dva pachatele pěšky pronásledovat. Za chvilku mohli jen zděšeně sledovat, jak je předjíždí jejich vlastní auto a dvojice zlodějů zároveň mizí ve tmě. Policie klade důraz na skutečnost, že se ve voze naštěstí nenacházely žádné zbraně.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Medvěd na Vsetínsku Speciální auto v Berlíně
Medvěd pohybující se na Vsetínsku a Zlínsku usmrtil 4 ovce v Bystřičce a Mikulůvce. Berlínští policisté při pronásledování ukradeného auta nechali klíče v zapalování a zloději unikli.
Odborníci se rozhodli medvěda odchytit a dočasně jej umístit do odchytové klece. Policisté pronásledovali kradený vůz až do havárie ve čtvrti Wedding.
Odchyt medvěda je krajním řešením kvůli jeho troufalejšímu chování. Policisté zdůrazňují, že ve ukradeném voze nebyly žádné zbraně.