Italští vyšetřovatelé našli van Goghovy obrazy ukradené před 14 lety v Nizozemsku . Práce pro fotopast?

Italští policisté našli van Goghovy obrazy ukradené před 14 lety v Nizozemsku
Italská policie oznámila vzácný objev. Podařilo se jí vypátrat van Goghovy obrazy Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu, které byly ukradeny před 14 lety v malířově vlasti. Informovalo o tom Van Goghovo muzeum v Amsterdamu.

Policie obrazy objevila při zátahu proti mafiánskému klanu Camorra v Neapoli. Vzácná díla Vincenta van Gogha zřejmě nejsou vážně poškozená a poputují zpět do Nizozemska.

Pohled na moře u Scheveningenu je jediným obrazem z období, kdy žil van Gogh v Haghu, který amsterdamské muzeum vlastní. Malíř navíc namaloval jen dva pohledy na moře.

Malé plátno Farníci opouštějí kostel v Nuenenu van Gogh namaloval pro svou matku v roce 1884. Původně ukazoval jen kostel ve městě, ve kterém pracoval jeho otec.

Po otcově smrti v roce 1885 pak van Gogh do popředí domaloval farníky. Mezi nimi i několik žen se šátky, jaké se nosí v období truchlení, což může odkazovat na smrt van Goghova otce.

Van Gogh zloděje láká

Plátna pocházejí z raného tvůrčího období slavného malíře a patří nizozemskému státu. Když v roce 2002 zmizela, vypsalo na ně muzeum v Amsterodamu odměnu v přepočtu téměř tři miliony korun. Jestli ale peníze vyplatí v případě nálezu policií, to zatím není jasné.

Dílo nizozemského mistra zloděje láká. Před šesti lety někdo vyřízl jeho obraz Vlčí máky z rámu muzea Mahmúda Chalíla v Káhiře. Plátno v hodnotě asi 50 milionů dolarů se stále pohřešuje.

Věděli jste, že existuje zařízení zvané fotopast, které je schopno nenápadně pořizovat snímky, a díky detektoru pohybu vydrží z vlastní baterie v provozu i několik měsíců bez dobíjení? Nicméně fotopast kromě chytání zlodějů či vandalů je možné využít i pro monitorování pohybu divoké zvěře. Posuďte sami, zda by v následujícím příběhu její použití pomohlo.

Spíš než velké šelmy útočí na ovce v Beskydech toulaví psi, tvrdí studie Beskydy jsou jedinou lokalitou v České republice, kde se současně vyskytují medvěd, vlk a rys. Pro tamní ovčí stáda však tyto šelmy zásadní hrozbou nejsou. Tvrdí to nová studie vědců a ekologů z Olomouce.

Dle studie dosahují roční ztráty zhruba desetiny procenta z celkového počtu chovaných ovcí a koz.

Výzkumníci z Agentury ochrany přírody a krajiny, Hnutí Duha Olomouc a z Univerzity Palackého dvanáct let sledovali pohyb šelem a záznamy o útocích na stáda. Stržené ovce měli Dle nich většinou na svědomí toulaví psi.

Neznamená to však, že by byly ovce před velkými šelmami chráněné, na jejich jídelníček pořád patří.

„Medvěd je všežravec. Rys a vlk se živí masitou potravou – mohou to být přes léto i různí drobní savci, ptáci, v zimě potom nejčastěji pro vlka a rysa je kořistí jelen, divoké prase a srnec. Samozřejmě, pokud najdou v krajině nehlídaná hospodářská zvířata, tak využijí i této potravní nabídky,“ uvedla zooložka Chráněné krajinné oblasti Beskydy Dana Bartošová.

Letos vlci prokazatelně napadli stádo pouze dvakrát. Souvisí to však zřejmě i s jejich počtem.

„Letos je období, kdy vlků v Beskydech je zřejmě minimum, mohou to být dva tři jedinci,“ vysvětlila Bartošová.

Praktické rady týkající se útoků šelem mohou chovatelé ovcí z Beskyd získat třeba od Hnutí Duha nebo od ochránců přírody z Valašského Meziříčí.

„My jsme zejména pro chovatele ovcí vydali celkem pět nejrůznějších útlých publikací, které je poučí o tom, jak chránit svá stáda, a jak případně získat od státu náhradu v případě škody,“ poznamenal jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek.

I on potvrzuje poznatky vědců o toulavých psech. „Byla doba, kdy to to šlo v okresech až do stovek. A byl potom problém tu škodu nějakým způsobem tomu chovateli nahradit, protože ze zákona na to nemá nárok,“ uvedl ekolog.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Van Goghovy obrazy Informace
Pohled na moře u Scheveningenu Jediný obraz z období, kdy van Gogh žil v Haghu, vlastněný amsterdamským muzeem.
Farníci opouštějí kostel v Nuenenu Malé plátno namalované pro van Goghovu matku v roce 1884, později doplněno o farníky.
Původní vlastník Oba obrazy patří nizozemskému státu.
Obrazy vyhlášené odměny V roce 2002 byla na oba obrazy vyhlášena odměna téměř ve výši tří milionů korun.
Krádeže van Goghových děl V minulosti bylo ukradeno také van Goghovo plátno Vlčí máky z muzea v Káhiře.
Objasnění motivů Van Gogh na plátně Farníci opouštějí kostel mohl odkazovat na smrt svého otce.